Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Kontrol Sistemlerini Modernize Etmede ‘Intelligent Platforms’ Teknolojisi

Kuşlar ne zaman güneye inmeleri gerektiğini bilirler; peki ya otomasyon mühendisleri değişimin ne zaman olması gerektiğini nasıl anlarlar? Kontrol sisteminizi değiştirmek istemenizin nedeni, tıpkı “ayakkabı ve ceket koleksiyonunuzu modaya uydurma ihtiyacı” gibidir.

Peki ama bu modernizasyon ihtiyacınız sırasında, kontrol sisteminizin ne zaman ve ne şekilde yükseltilmesi gerektiğini belirlemede ya da mevcut markanızla devam edilip etmemeniz konusundaki zorlu mücadelenizde doğru tercihleri nasıl yapacaksınız?

Geçmişte son teknoloji kontrol sistemini işletmenize kurdunuz. Onu benimsediniz, o da isteklerinize uygun şekilde çalıştı. Üzerinden belli bir zaman geçtikten sonra tıpkı otomobilinizde olduğu gibi, yeni çıkan modelleri gördünüz ve onlar sizin mevcut sisteminizde olmayan ama sizin kendi sisteminizde olmasını arzuladığınız birçok özelliği sunuyor.

Herhangi bir üründe de olduğu gibi, garanti süresinin üzerinden ne kadar çok zaman geçerse hata oluşma sıklığı da o oranda artar. Aslına bakılacak olursa, parçaların her birinin bulunması zorlaşır ve bulunduğu takdirde çok pahalı olur.

Çalıştığınız firma size ürünün çok eski olduğunu ve artık resmi olarak desteklenmediğini söyler. Bu sırada yönetim size der ki; kontrol sisteminizi işletmeye entegre edin. Siz satıcınızı arayıp bunu ilettiğinizde ise satıcınız size sadece güler. “Güncelleme Ağrısı”; eğer bu kelime sizi çıkmaza soktuysa, merak etmeyin, yalnız değilsiniz. Artık sizde de, bir son kullanıcı rahatsızlığı olan “Güncelleme Ağrısı” var.

Şimdi yapmanız gereken mevcut sisteminizi yeni bir sistemle nasıl değiştirmeniz gerektiğini seçmektir. Sahip olduğunuz dataların işlevselliklerin kaybolmadığından ve sistem değişimi esnasında işletme döngünüzün sekteye uğramayacağından emin olmalısınız. Son kullanıcılarla yaptığımız görüşmelerde belirledik ki, yapılacak ilk şey kullanıcının sistemini tanıması, yapabileceklerini bilmesi ve düzeltmek istediği hataların bir listesini hazırlamasıdır. Geçiş işlemini gerçekleştirmeye karar verdikten sonra yapmanız gereken, hangi ürünü seçmeniz gerektiği konusunda size yol gösterecek olan kritik faktörleri incelemenizdir. Bu kritik faktörler kontrol güvenilirliği, veri yapılandırılması, ağ mimarisi desteği, tesis standardizasyonu ve güvenlik sistem entegrasyonu olabilir.
İşletmenizde yapacağınız entegrasyon;
– Riski düşürür,
– Daha iyi hazırlık imkânı sunar,
– Anında tepki verir,
– Tek satıcı olmasından ötürü daha düşük kullanıcı gideri sağlar,
– Kolay eğitim ve paylaşılan veriler ile maliyeti azaltma imkânı sunar.

Bu noktada entegrasyon çok önemli ve güçlü bir araçtır. Kontrol sistemlerinde 100 yılı aşkın tecrübesi ile GE Intelligent Platforms her türlü kontrol teknolojisini hızlı, basit ve düşük maliyet ile yalnızca dört basamakta günceller. Öncelikle size özel bir modernizasyon stratejisi geliştirmek için ihtiyaçlarınızı belirler; bu süreçte hiçbir detayı atlamamak için GE’den bir uzman sizinle beraber çalışır.

Bu sistem değerlendirmesi tamamlandığında, teknik ekip sadece size özel bir çözüm hazırlayarak, sizin için gerekli ürün seçimini yapar. Tüm bu veriler ışığında belirlediği çözüm stratejisini, zaman çizelgesini, bütçeyi ve ürün önerilerini kullanıcın görüşüne sunar.

Süreç varsayımlarının doğrulanması ile sisteminiz güncellenir ve prosesiniz hızlı ve mükemmel biçimde çalışmaya başlar. Kapsamlı güncelleme yönetim araçları ve servis desteği ile güvenli bir şekilde sisteminizi yenileyebilirsiniz.

Üstelik sisteminizi modernize ederken işletmenizin duruş süresini ve tekrar üretime başladığınızda oluşabilecek riskleri minimuma indirmiş olursunuz. Mevcut yatırımlarınız veri analizindeki yenilikçi çözümler ile korunur.

Sistem benzerliği nedeni ile bu süreçte eğitim sürenizi kısaltmış olursunuz.