Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Kompakt Panolar için Kolay Bara Sistemleri

Rittal Power Engineering yazılımının yeni 6.0 sürümü ile artık kompakt panolarda da 60mm modüler bara sistemleri yapılandırılabilir. Genişletilmiş montaj planı fonksiyonu; 60mm bara sistemlerini yapılandırmaya yardımcı olur, malzeme atamayı basitleştirir ve montaj süresini kısaltır.

“Rittal Power Engineering” yazılımının yeni 6.0 sürümü ile uygulama yelpazesi genişletilmiştir. Bu sayede, endüstriyel 60mm bara sistemleri de artık Rittal kompakt panolar içinde yapılandırılabilmektedir. Kompakt AE, CM ve plastik CS panolarının yanı sıra TS 8 platformu üzerine kurulu dikili tip pano serisi olan SE 8 panolara ait veriler de yazılımın içinde depolanmıştır. Kompakt AE panolar, çelik sac versiyonunun (IP 66 koruma sınıflı) yanı sıra, hem IP69K, hem de paslanmaz çelik versiyonları ile mevcuttur. Dikili tip SE 8 panoları aynı zamanda paslanmaz çelik olarak da yapılandırılabilmektedir. Pano sistemine bağlı olarak, farklı baza çeşitleri, kablo giriş plakaları, tavan plakaları ve kapılar da seçilebilmektedir. Buna ek olarak, kullanıcı dilerse aydınlatma armatürleri, ısıtma sistemleri veya alternatif kilit sistemleri gibi çeşitli aksesuarları seçerek panosunu yapılandırabilir.

Pano seçildikten ve gerekli parametreler girildikten sonra Rittal RiLine60 bara sistemleri seçilebilmekte ve baralar yapılandırılırken yerleştirilebilmektedir. 30x10mm’ye kadar düz bara sistemleri ve tepe montajına uygun tüm PLS bara sistemleri mevcuttur. Buna ek olarak, PE / PEN / N bara sistemleri ve kablo kanalları da konfigüre edilebilmektedir.

Pano yapılandırması sırasında seçilen bara sistemleri veya montaj plakaları RiLine60 bileşenleri ile monte edilebilmektedir. Dinamik bara destek aparatı maksimum bara destek aralığı düzenlemeyi sağlamaktadır.

Bileşenler, bara sistemleri ve panolardaki güç kaybı hesaplanarak tespit edilebilmekte ve bu Rittal “Therm” yazılımında iklim kontrol hesaplanması için temel oluşturmaktadır. Buna ek olarak, bir anma akımı hesaplama ünitesi ve bara sisteminin bir rezerv alanı hesaplaması son kullanıcı gereksinimlerine veri sağlamak amacı ile yapılabilmektedir.

Ri4Power için montaj planlama işlevi genişletilmiş ve RiLine60 için ayarlanmıştır. Yazılımda, malzeme model numarasına göre bileşenler atanarak bara sistemleri ve montaj plaka konumlandırması gösterilmektedir. Montaj zamanı tasarrufunun yanı sıra otomatik olarak oluşturulan montaj planı, pano için sipariş edilen diğer malzemelerin atanmasına da yardımcı olur.

Böylelikle Rittal, mevcut yazılım uygulama alanlarını genişleterek dikili tip TS 8 pano sistemleri ve RiLine60 bara sistemlerini de kapsayan “Power Engineering” yazılımı ile bir üst seviyeye çıkmaktadır.