Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Kolaylıkla Uzatma, Yapılandırma ve Simülasyon

MSI 200 yalnızca PROFIBUS endüstriyel ağ modülünün değil, aynı zamanda 10 adet güvenli I/O uzatma modülünün de bağlantısına olanak sağlamakta olup bu da 140 güvenli giriş ya da 100 giriş ve 44 çıkış olacak biçimde kanalların sayısının artmasını sağlamaktadır.

Böylece, çok sayıda emniyet bileşeninin kolaylıkla bağlanabilmesi ve otomasyonlu üretim hatlarında ya da robot hücrelerinde örn. ışık bariyerleri, emniyet anahtarları, magnetic kodlu sensörler ve benzerinin denetlenebilmesi sağlanır.

Bu sayede bu kompakt güvenlik kontrolörü (yalnızca 67.5mm’lik genişliğe sahiptir) ile karmaşık görevler çözüme kavuşmaktadır.

Emniyet devreleri, MSIsafesoft yazılımı ile, sürükle-bırak işlevselliği kullanan PLC açık-sertifikalı fonksiyon bloklarının entegrasyonu ile hızlı ve kolay bir biçimde yapılandırılabilmektedir.

Böylece kablolama masrafı azalmakta ve hata kaynakları asgariye indirgenmektedir. Yeni koruyucu cihazların ya da emniyet bileşenlerinin entegrasyonu her zaman hızlı ve güvenli biçimde yapılabilmektedir.

Entegre bir simülasyon modu ve otomatik mantık testi kullanıcıya çalıştırma öncesi konfigürasyonun komple kontrolü olanağını sağlamaktadır.