Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Kesin İlişkiler İnşa Etmek

Pek çok sektör zorlu ihtiyaçları güç elektroniği üzerine yerleştiriyor: Kompakt ve etkin çözümlere, uygulamaların sert çevreler ve dolayısıyla yüksek koruma sınıfları tarafından karakterize edildiği yenilenebilir enerji, ulaşım, robotlar ve otomasyon gibi pazarlar içerisinde gerek duyuluyor. Burada Han® konnektör gövde tarafında ideal özellikler sunuyor.

Temelde, gövdeye ilişkin ihtiyaçlar bilinir; çözümler burada geliştirilir ve saha içerisinde denenebilir. Güç elektroniği daha sert ihtiyaçları tatmin etmek zorundadır. Kısaca, elektrik Han® konnektörden PCB’ye doğru ilerlemelidir. Bu bağlamda HARTING Teknoloji Grubu uygun çözümü bulmuştur: Han-Fast® Lock ile Han® konnektör PCB’ye kolaylıkla, hızlıca ve ekonomik olarak bağlanır.

İç bakış
Han-Fast® Lock basit montaj ve efektif boyuta sahip yüksek akımların gereksinimlerini PCB’ye ek komponentler eklemeye ihtiyaç duyulmaksızın tatmin ediyor.

Bu, kurulum ve servis süresince uygulama tasarımındaki avantajlar olarak yer buluyor. Bağlantı performansının bozulmasına izin verilmemesi dolayısıyla servis ve bakım için esneklik ve basit montaj, güç elektroniği içerisinde yer alan ürünlerdeki iki temel gereksinimdir. Bu, PCB üretimi için toplam maliyetleri optimize etmek ve cihaz maliyetlerini minimize etmek için gereklidir. Han® konnektörü ve Han-Fast® Lock PCB terminalini kapsayan önceden üretilmiş konnektör birimi basit ve hatasız kuruluma olanak sağlıyor. PCB’lerin Han-Fast® Lock ile yaratılması kolaydır.

PCB üzerinde 60 A’ya kadar akım bulunabilir. Ancak sadece Han-Fast® Lock kompakt, esnek ve basit bağlantıya olanak sağlar. Baskılı devreler kontak alanın kaplamasına sahiptir. Daha fazla hazırlığa gerek duyulmaz. Böylece ekstra komponentler ve lehim süreci olmaksızın teknik ihtiyaçlar ve termal yönetim ile ilgilenmek mümkün oluyor.

Basit prosesleme
Han-Fast® Lock bağlantı elemanını işlemek basittir. Sıkma el aleti küçük lotlar için kullanılabilir veya daha yüksek lotlar otomatik makinelerde işlenebilir. Han-Fast® Lock bağlantı elemanı bir makara üzerinde dağıtılır, bu da çoklu kabloyu hızlıca ve otomatik olarak eklemeye olanak sağlar. Cihaz üreticileri önceden üretilmiş sistemleri kaydederler. 10 mm2’ye kadar olan çoklu kablolar Han-Fast® Lock bağlantı elemanı ile birlikte kullanılabilir.

PCB üzerindeki sonlandırma fabrikasyon kadar basittir. Montajlanmış kontak hazırlanmış PCB içerisine yerleştirilir. Kilitleme Han-Fast® Lock’un bir parçasıdır. Pin, kilitleme için PCB’ye karşı bastırılır. Fonksiyon mümkün olabildiği kadar basittir ve mevcut itme butonu ile benzerdir.