Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Kaynaklı İmalatta Teknolojinin Gücü “KEMPPI WISE Yazılımları”

İletişim araçları sayesinde sınırların ortadan kalktığı çağımızda “var olmanın” en büyük şartı “rekabet gücü” olarak görülmektedir. İnşaat, enerji, tersane, otomotiv gibi sektörlere üretim yapan ulusal firmalar hemen hemen tüm iş alım süreçlerinde global firmalarla yarışmak durumunda kalıyorlar. Bu süreçte doğru partnerlerle omuz omuza veremeyen firmalar, maalesef giderek küçülerek yok olmaya mahkum olmaktalar. Çağı yakalayan, güçlü kaynak partnerleri olan firmalar ise artan ivmeyle büyümeye devam ediyor ve yurt içi-yurt dışı büyük projelere imza atıyorlar. Biz de kalite, teknolojik altyapı, tecrübe, çözüm esnekliği gibi kabiliyetleri ile dünya kaynak sektörüne pozitif katkı yapan lider markaları partnerliğimize arz ederek bu zor süreçte onlarla güç birliği yapmaktayız.

Ulusal firmalarımız, acıdır ki, senelerce filmli kökpaso kaynağı, ince taneli metal kaynağı, nüfuziyet standardizasyonu, stabil ark sağlanması, uygun ark uzunluğu elde edilmesi gibi kaynak uygulamalarında yetersiz kaldılar ve global rakiplerimizin çözümleri karşısında iş kaybı yaşadılar. İş kaybına tahammülü olmayan daha agresif firmalarımız ise her bir özellik için ayrı makine alımları yaparak maliyet analizlerini eksi yönde etkilediler. Çünkü dünya kaynak teknolojisi ile yurdumuzda kullandığımız kaynak teknolojisi arasında seneler ile ifade edilen teknolojik bir fark bulunmaktaydı. Biz ATM Kaynak olarak kaliteli ve enerjik kadromuzla dünya kaynak teknolojisini yakından takip etmekte ve Türkiye ana distribütörlüğünü üstlendiğimiz markalarla üst teknolojiyi partnerlerimize sunmaktayız. Örneğin kaynak makinelerindeki invertör teknolojisinin mucidi KEMPPI ile yaptığımız güç birliğiyle artık dünya ile aynı zamanda ilerlemekte, teknolojiden eş zamanlı yararlanmaktayız. İşte bu güç ile, mesela her çözüme ayrı makine alımı yaptığımız devire son veriyor ve kaynak programları ile bir makinede birkaç makinenin özelliklerini toplayabiliyoruz. Manuel ve/veya otomasyon uygulamaları için üstün teknolojik çözümler sağlayan KEMPPI, “WISE” teknolojisi ile kaynak arkını kontrol altında tutup kaliteli ark standardını sağlayarak “kök paso kaynağı”, “ince taneli yapı çeliği kaynağı”, “penetrasyon” ve “stabil ark” konularında çözüm üretiyor. Üstelik bu özellikler sadece birkaç dakikada kaynak makinesine yüklenen programlarla sağlanıyor.
WiseRoot
Manuel ve mekanik kök paso kaynağını kolaylaştırmak için yeni ve üretken sistem kısa ark yöntemidir.

WiseRoot yönteminde, kaynak akımı ve voltajı dijital olarak kontrol edilir. Kök paso kaynağı için özel olarak üretilmiş bir yöntemdir. İstikrarlı ve bir o kadar da sıçrantıyı azaltan sonuçlarıyla dikkat çeken bu yöntem, aynı zamanda mükemmel kaynak kalitesiyle doğru parametrelere ulaşılmasını sağlar.

Aşağıda normal bir kök paso ile ve bu yöntem ile yapılan kök paso görülebilir.

Özellikleri
• Kullanımı ve öğrenmesi kolaydır.
• Daha az sıçrantı oluşumu sağlar.
• Geniş kaynak ağzı açıklığında da kullanıma izin vermektedir.
• Altlığa gerek yoktur.
• Yüksek verimli bir yöntemdir. Normal MAG kaynağından %10, TIG kaynağından ise 3 kat daha hızlıdır.
• Yüksek kalitede kaynak sağlar.
• Pozisyon kaynağı için elverişlidir.

WiseThin
– Sac metal kaynağı için modifiye edilmiş kısa ark yöntemidir.
– Manuel, mekanik ve robotik kaynak uygulamaları için yeni bir yöntemdir.
– MIG/MAG kaynağı için özel olarak yapılmış bu yöntem, güç kaynağı akımını ve voltajını digital olarak kontrol eder. Bu kaynak işlemi kısa devreyi izler ve doğru zamanda dolgu damlacığının, dolgu telinden kaynak havuzuna transferini sağlar. Bu tekniğin sonucunda ise düşük ısı girişi karşımıza çıkar ki, bu distorsiyonların minimize edilmesini sağlar.
– Bütün pozisyon kaynağı işlemlerine uygundur.
– Düşey kaynağa uygundur.
– Az sıçrantı sağlar.
– Geniş kaynak boşluğunda ve boşluk değişimlerinde kullanıma imkanı sağlar.
– Verimlidir, yüksek kaynak hızı ile tasarruf sağlar.
– WiseThin yöntemi ile köşe kaynaklarında oluşan ağız açıklık farkları tolere edilebilir ve bu sayede kaynak verimliliği artırılabilir.

Standard MIG/MAG ile farkları ise;
– Düşük ısı girdisi(-5%…-15%)
– Az deformasyon
– Düşük gerilim
– Yüksek mukavemet
– Kaynak sonrası işlem az

WisePenetration
– En iyi nüfuziyeti sağlamak için kaynak seçeneğidir.
– Serbest tel uzunluğu değişirken, tel besleme hızı ve ark voltajı aynı seviyede kalır. Akım ise serbest tel uzunluğuna göre değişir.
– Serbest tel uzunluğu aniden arttığı zamanlarda bile kaynak arkı stabil kalır ve kaynak hataları minimum seviyeye iner.
– WisePenetration fonksiyonu olmadan, serbest tel uzunluğunun artışı akım düşüşüne sebep olur. Bu da nüfuziyetsizlik gibi kaynak hatalarına yol açabilir.
– WisePenetration fonksiyonu aktif olarak tel besleyerek akım değişimini önler. Bu da kaynağın mekanik özelliklerini korumamıza ve kaynak hatalarını önlememize yardımcı olur.

Kullanıcı istenen akım değerlerini ayarlar. Serbest tel uzunluğu değişse bile akım değerleri ayarlanan seviyede kalır.
– Serbest tel mesafesi değişimlerinden ark etkilenmez.
– Az tamir ve sıçrantı ile zaman ve maliyette tasarruf sağlar.
– Konstrüksiyona göre serbest tel boyu değişebilir. Dar kutu içerisinde köşe geçişlerinde bile sorunsuz kaynak yapabilme kabiliyeti sağlar.
– Kaynak arkının görünememesi ve kaynak havuzunun yetersiz olmasından dolayı kaynakçı serbest tel uzunluğunu artırır. Serbest tel uzunluğu artsa bile WisePenetration yeterli nüfuziyeti sağlar.

WiseFusion
– En uygun ark uzunluğunu sağlar.
– Ana fikir kaynakta arkı odaklamak böylece dar bölgelerde ark yoğunluğunu toplamaktır.
– Odaklanmış ark uzunluğu kontrolü, arkı her zaman kısa devre sınırında tutar.
– Pozisyon kaynağında mükemmel kaynak banyosu kontrolü sağlar;
• Küçük kaynak banyosu,
• Her pozisyonda kolay kaynak.
– Odaklanmış ve yoğun ark enerjisi sağlar;
• İyi ark odaklaması,
• Yüksek kaynak hızı,
• Dar ve derin kaynak ağzı ve açısı.
– İnce ayar için ark uzunluğuna ihtiyaç yoktur;
• Her zaman doğru değerler,
• Kullanımı kolay.