Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Kart Test ve Tamir Cihazları

Tracker 2800S İle Pinleri Tarama
Huntron® Tracker® 2800S cihazı, probu ve test klibi ile her kanalı ayrı ayrı tarayabilmektedir.
Hızlı olarak A sinyali (yeşil sinyal) ile B sinyali (kırmızı sinyal) arasındaki sinyaller karşılaştırılarak ekranda sağlam veya arızalı olarak gösterilmektedir. Tracker 2800S cihazı, prob ile test ettiği veya test klibi ile karşılaştırdığı pinleri göstermektedir. Taranan pinleri ekranda tek tek gösterebilmektedir. Ayrıca tarama hızı ayarlanmaktadır.

Dokunmatik Kontrol
Huntron Tracker 2800 serileri LCD ekranında görünen sinyalleri hızlı algılamaktadır. Dokunmatik renkli ekranında tarama hızı, A/B kanal ayarı ve DC Voltaj ayarı değiştirilebilmektedir.
Huntron Tracker’ların ekranında tüm ayarlanabilen ve değiştirilen bilgiler gösterilmektedir. Displaydeki değerler direnç (ohm), kondansatör (farad), güç ( watts), ve DC çıkış voltajı gösterilmektedir.

Tek Dokunuşta Tüm Ekran
Ekranda görünen sinyalin merkezine dokunulduğunda sadece sinyal görünmekte ve tekrar dokunulduğunda diğer değerlerin göründüğü menü gelmektedir.
Enerji Olmadan Test İşlemi
Enerji olmadan devre üzerindeki sinyalleri sonuçlarına göre test etme yöntemidir. Sınırlı akımı sinüsoidal eğri olarak elektronik malzemenin iki ucuna temas ederek görmek mümkündür. Dalga şekli, sonucuna göre voltaj akım karakteristiği olarak ekranda görüntülenebilmektedir. Bu sinyal, tek olarak ekranda doğru olarak gösterilecektir. Hatalı ve tanımlanamayan malzemeleri sağlam devre ile karşılaştırma yapabilmektedir.

Kısa Sürede Test Etme İmkanı
Teknisyenler, devre içerisindeki bozuk malzemeleri Huntron Tracker’lar ile kısa zamanda test etmektedir. Komponent arızalarında Tracker’lar bozuk malzemeleri bulmaktadır. Bozuk devreler çözüme ulaşılıncaya kadar güvenle test edilebilmektedir. Tracker’lar birçok test cihazlarında bulunan power kısmındaki bozuk komponentleri de bulup test etmektedir.

Programsız Test Zamanını Boşa Harcamayın
Özel test sistemlerinde veya fonksiyonel test aşamasında program ve donanım arızalarını bulmak sorumluluk ister. Bu arızalar Tracker’lar ile gün içerisinde bulunarak kullanıcıya parasının geri dönüşü sağlanır. Test bölümleri için Tracker’lar gerekli cihazlardır. Çünkü yedek  devreler, genelde stoklarda yoktur. Depoda çok yer kaplayacağı ve çok pahalı olacağından dolayı Huntron Tracker’lar çözüm sunmaktadır.

Huntron Tracker 2800 Serileri İçin Bilgisayar Bağlantı Özelliği
Huntron Tracker 2800 ve 2800S cihazlarında Huntron Workstation yazılımı kullanabilmek için yeni bir sürüm geliştirildi. Upgrade kit ile USB bağlantısı olan  Tracker 2800/2800S ile yazılım kontrol eklenmesi sayesinde sağlam verileri bilgisayar hafızasında saklama özelliği eklenmiş olacaktır. Bu sağlam veriler, arızalı kartların tamir edilmesinde kullanılarak daha hızlı ve kesin sonuçlar elde edilmiş olacaktır. Tracker 2800 ve 2800S USB ile bilgisayar bağlantısı sayesinde güncel yazılım yükseltme sağlanmış olacaktır.

Dünyadaki bazı test bölümleri Huntron Tracker’ları kullanarak arızalarını bulmuşlardır. 500’den fazla firma, askeri yan sanayi ve askeri birlikleri devrelerdeki elektronik parçaların testinde Huntron Tracker’ları kullanmaktadır. Değişik meslek gruplarındaki birçok teknisyen Huntron Tracker’ları kullanmaktadır. Arızalı parça tespiti, diğer test metotlarına göre daha etkilidir. Tracker’lar osilaskop, ölçü aleti ve lojik analiz cihazları ile beraber kullanılabilmektedir.
Analog Sinyal Analizi ve Huntron Tracker
Huntron firması ilk ürününü 1976 yılında üretip tanıttı. Dünyanın her tarafındaki teknisyenler, mühendisler ve hobi olarak çalışanlar devreler üzerindeki hataları bulmak için kararlı ve hızlı çalışan analog sinyal analiz cihazlarını buldu. Sinyalleri karşılaştırma yöntemi, hatalı entegreleri bulmada hızlı ve güvenilir çözümdür. Huntron Tracker’lar ile kesin çözüme ulaşılmakta ve analog sinyalleri inceleyip tecrübe kazanılmaktadır.

Bazı analog sinyal analiz sonuçları aşağıda gösterilmektedir. Sağlam  sinyal yeşil; bozuk sinyal kırmızı olarak gösterilmiştir.

Kondansatör Sinyalleri
Kondansatörler elips şekilde gösterir. Elektrolitik kondansatör bozuk olduğu zaman yatay olarak açılarak gösterir.

Diyot Sinyalleri
Bazı kılıftaki diyotlar 90 derecelik açıda ve alta çıkıntılı olarak gösterir. Bozuk olduğunda alt taraftaki çıkıntıı bozulur.

Entegre Sinyalleri
Dijital entegrelerin aynı giriş çıkış pinleri ortak özellik gösterir.

SCR Sinyalleri
SCR’ler, TRIAC’lar ve rölelerin testinde Trackerların DC voltage çıkışı kullanılabilir.

Karışık Sinyaller
Karışık sinyaller, birbiri ile bağlantılı malzemelerde gösterilmektedir. Voltaj regülatörünün devre içindeki şekli gözükmektedir. Aşağıda değişik değerlerde nasıl gösterildiği görülmektedir.Özellikler – Tracker 2800 ve 2800S
Huntron Parça numarası  
Tracker 2800 (parça no: 99-0401)
Tracker 2800S (parça no: 99-0402)
Dalga şekli
Sinüs dalgası
Test frekansı (FS)
6 frekans kademesi: 20Hz, 50Hz, 60Hz, 200Hz, 500Hz, 2KHz
Test voltajı (VS)
6 farklı tepe voltajı: 200mV, 3V, 5V, 10V, 15V, 20V
Test direnci (RS)
9 farklı Direnç : 10Ω, 50Ω, 100Ω, 500Ω, 1kΩ, 5kΩ, 10kΩ, 50kΩ, 100kΩ
Kanal sayısı
2 (A ve B)
Bağlantılar
Banana (Ch. A, Ch. B, COM ve DC Voltaj); ayak pedalı için cihazın arka çıkışı (parça no: 98-0315)
Ekran şekli
ALT tuşuna basınca A ve B kanalı otomatik ayarlaması
Kanal sayısı
Tek toprak ile 40 pine kadar ayrı ayrı ölçüm

(2800S)
Tarama şekli
Elle veya otomatik (rate tuşu ile hızlı seçim)
DC voltaj çıkışı
Ayarlanabilir 0 ile +10VDC; Maksimum akım: 200mA
Ekran
Renkli  TFT LCD dokunmatik ekran; LED aydınlatmalı
Giriş voltajı
100/115VAC;  230VAC @ 50/60Hz, 50Hz
Ölçüler
28.2cm (En) x 11.2cm (Yükseklik) x 22.1cm (Boy)
Ağırlık
6lbs (2.8kg)
Garanti
1 yıl
Güvenlik sertifikası
ETL ve CE

Robot İle Kart Tamir Sistemleri

Huntron Robotik Prober İle Otomatik Test
Üstünde güç bulunan devre kartına bir test probu ile elle test yapılır. Voltaj, frekans ve direnç gibi test ölçümlerinin alınması için sadece uygun test aletleri uygun noktalara temas ve çıkan sonuçları kaydetmekle mümkün olur. SMD yüzey montajlı malzemeler, teknolojinin gelişmesi ile test noktalarına olan temas oldukça zorlaştı. Test noktaları daha küçük ve test noktalarının konumları karmaşık ve birbirine yakındır. Yanlış test noktalarına prob ile temasta PCB ye zarar vermektedir. Ek olarak yüzey montajlı malzemeler, PCB üstündeki belirli noktalarda el ile test etmek için geçen zaman maddi kayıplara da neden olmaktadır.
Huntron robotik sistemler, hassas hareketleri sayesinde PLCC, SOIC, PGA, SSSOP, QFP gibi ileri teknoloji malzemelerinin üstündeki pinleri test etme olanağı sağlamaktadır. Huntron prober ve diğer test sistemlerinin Elkatek Elektronik bünyesinde demo ve eğitimleri verilmektedir.

Tracker 2800 ve 2800S
• Hızlı sinyal,
• Yükseltilebilir değer seçeneği,
• Tüm ekranı kaplayan ‘’zoom’’ özelliği,
• Renkli dokunmatik ekran,
• Huntron SigAssist® özelliği,
• (Transistör, tristör, opto kupler vs…) Bu seri malzemelere giriş tetikleme vererek test etmek için • DC Voltaj çıkışı,
• Tracker 2800S ile 40 pine kadar tarama.