Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Kağıt ve Maden Sektörlerine Özel Ürünler

Dünyanın azalan kaynakları, doğadan elde edilen ürünlerin daha verimli kullanım zorunluluğunu beraberinde getirmektedir. Kağıt sektörü dünyanın yeşil alan miktarını doğrudan etkilerken, ekonominin hemen hemen tüm alanlarına hitap eden madenlerin de yüksek verimlilikle işletilmesini zorunlu kılmaktadır.

Her iki sektörde de üretim ve işleme proseslerini kolaylaştıran Siemens akışmetreler yalnızca ilgili sektörler için değil, dünyanın sürdürülebilirliği için de katkıda bulunmaktadır.

Kağıt ve kağıt hamuru endüstrisi için üretilen SITRANS F M Transmag2 akışmetreler, içeriğinde yüksek miktarda katı bulunan akışkanlar dahil olmak üzere her türlü iletkenliği olan akış uygulamasında kullanılabilir. Zorlu ve karmaşık proseslerin doğru bir şekilde ölçülebilmesini sağlayan ürünler, kağıt hamuru alanında da etkin çözümler sunmaktadır. Darbeli AC teknolojisiyle oluşturulan güçlü manyetik alan, %3’ten yüksek yoğunluklu kağıt hamuru bazlı akışkanın ölçümü için ideal olup güçlü bir sinyal oluşturabilme yeteneğiyle göz doldurmaktadır.

Zorlu uygulamalar Siemens teknolojileriyle kolaylaşıyor
Siemens, kağıt sektörü haricinde maden endüstrisinin zorlu çalışma şartları için de ideal çözümler geliştirmektedir.

Ürünler dayanıklı tasarımı, elektrot sesi, parazit veya titreşimlerden etkilenmeyen yapısı ve yüksek tekrarlanabilirlik özelliği ile öne çıkmaktadır. Sulu karışımlarda da tıpkı kağıt endüstrisinde olduğu gibi darbeli AC teknolojisiyle oluşturulan güçlü manyetik alan, bu karışımların ölçümü için güçlü bir sinyal yaratır.

Siemens, ürettiği akışmetrelerde sektöre özel çözümlerden faydalanır. Giriş koruma halkalarının yanı sıra prosese göre farklı astarlar ve elektrot malzemeleri kullanıcıya sunulur.

Aşındırıcı maddelerin bulunduğu uygulamalar için LINATEX kauçuk astar kullanımı önerilirken, içinde kimyasal maddelerin bulunduğu ve yüksek sıcaklık, basınç düzeylerinin söz konusu olduğu zor proses koşulları içinse son derece dirençli ve düşük maliyetli bir alternatif olan NOVOLAK tercih edilir.

Sektörün ağır koşulları TRANSMAG 2 AC akışmetreler ile hafifliyor
Standart DC akışmetrelere alternatif TRANSMAG 2 AC akışmetreler, kağıt ve maden endüstrilerine özel bir üründür. Son derece yoğun kağıt hamuru stokları, maden endüstrisinde kullanılan sulu karışımlar ile manyetik partikül içeren sulu karışımlar TRANSMAG 2 AC akışmetrenin kullanım alanlarından bazılarını oluşturur. Sahip olduğu AC teknolojisiyle, sensör içinde DC teknolojisine kıyasla çok daha güçlü bir manyetik alan oluşturabilen TRANSMAG 2, içinde yüksek miktarda katı bulunan ortamlarda bile güvenilir ve hassas ölçümler gerçekleştirir.

TRANSMAG 2, patentli sinyal entegrasyonu sayesinde istenmeyen elektrot seslerini sensör sinyalinden ayırarak gerçek akış ölçümü yapılabilmesine olanak tanır. Darbeli AC teknolojisi sayesinde kararlı bir sıfır noktası elde etmeyi sağlayan ürün, SmartPLUG özelliği sayesinde sensör tipi ve kalibrasyon verilerinin otomatik olarak saklanmasının da yolunu açar.