Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

IO-Link Master Donanımlı Mekatronik Kontrol Birimi CECC

Kompakt yapılı mekatronik controller CECC; IO-Link Master ve CoDeSys V3 donanımlı ilk küçük yapılı kontrol birimi. Bu ünite kurulum sürelerini kısaltmakla birlikte programlama işlemlerini de kolaylaştırıyor. CECC ile sensör ve aktüatörlerin sürülmesi hızlı, düşük maliyetli bir başarı hikayesine dönüşüyor. Mekatronik controller CECC sınırlı IO kapsamlı, küçük çaplı otomasyon görevleri için en uygun çözümü teşkil ediyor. Mütevazı ölçülerine rağmen çok sayıdaki bağlantı olanakları sayesinde birbirinden farklı elektriksel ve pnömatik otomasyon görevlerini üstlenebiliyor. Özellikle küçük çaplı kontrol ünitelerinde bu ürün boyut/performans çelişkisiyle adeta yeni bir standardı belirliyor. Bağlantılar şunlar: IO Master, CoDeSys V3, CANopen Master ve USB. Mekatronik controller CECC Profinet, Eternet/IP ve Modbus TCP gibi üst dereceli sistemlere kolayca ve güvenle entegre edilebilir.

Hızlı arıza arama
CECC IO-Link Master donanımı nedeniyle önemli bir avantaj sunar. Geleneksel sensör/aktüatör arayüzü yalnızca 0 veya 1’i aktarırken Festo’nun bu yeni IO-Link’li kontrol ünitesi neredeyse sınırsız bir data arayüzünü hizmetinize sunar. Bu sayede IO bağlantı noktasına kadar arıza arama mümkün olur, hata ve/veya arızanın bulunması kolaylaşır. Değer aktarım sistemi proses sinyalinin dönüştürülmesini gereksiz kılıp tümüyle dijital yapısı ile elektronik karmaşayı önlemeye yardımcı olur. Festo IO-Link arayüzü için ayrıca bağlantısı hazır valf adaları da sunmaktadır. Önümüzdeki aylarda bu tür bağlantılar için uygun ek sensör ve aktüatör komponentleri ürün yelpazesini tamamlayacaktır. Standart IO-Link’e (IEC 61131-9) uygun diğer marka cihazlar da tabii ki kontrol edilebilir.

Kolay kurulum
İlk işletmede IO noktasının parametrelenmesi merkezden gerçekleştirilebilir, kurulum alanına gidilmesi gerekmez. CoDeSys V3’te yer alan, IO-Link Master’e yönelik kullanımı çok kolay konfigürasyon aracı sensör ve aktüatörlerin işletmeye alınmasını hızlandırır ve hedef/gerçek değer karşılaştırması yaparak işletme güvenliğini temin eder. CECC’nin entegre USB arayüzü data handlinginin kalıcı biçimde kolaylaştırılmasına yönelik bir diğer önemli adımı teşkil eder. Bu arayüz reçete ve projelerin yüklenmesini, arıza arama ve kalite verilerinin kaydını ve ayrıca Condition Monitoring, yani durum gözetimini mümkün kılar.

CANopen: Otomasyon dünyasına açık olmak
Mekatronik controller CECC’nin entegre CANopen Master’i ile Festo ürünü tüm elektriksel tahrikler ve valf terminalleri kontrol edilebilir. Bu Feldbus Master ünitesinden ek fonksiyonlara yönelik açık arayüz olarak yararlanılabilir.