Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

İletken veya İletken Olmayan Sıvılarda Dolum Akış Ölçerleri

Özelikle gıda, kimya, ilaç ve kozmetik sanayinde yapılan hacimsel veya kütlesel dolumun, maksimum hız ve hassasiyette yapılması büyük bir gerekliliktir. Bu uygulamalarda çoklu dolum kafalarının bulunduğu genellikle lineer dolum makineleri kullanılmaktadır. Tüm akışkan kıvamlı ürünlerin, istenen şişe ve kaplara dolumunun yüksek bir verimlilikte yapılması gerekir.

Yukarıda bahsedilen verimli dolum prosesi de ancak doğru seçilen hassas dolum akış ölçerleri kullanılarak gerçekleştirilir. Örneğin zeytinyağı gibi iletkenliği olmayan bir sıvının dolumu için seçilecek en doğru akış ölçer kütlesel ölçüm yapan coriolis tip bir akış ölçerdir. Lineer dolum makineleri genellikle küçük boyutlu dizayn edilmeleri sebebiyle kullanılan akış ölçerlerin de kompakt yapıda olması tercih edilmektedir.

Krohne çözümü
BATCHFLUX 5500 ve OPTIBATCH 4011 bu uygulamalarda kullanılan Krohne akış ölçerlerdir. Bu iki cihazda oldukça yüksek tekrarlanabilirlik, hafif ve kompakt tasarım özelliklerine sahiptirler.

BATCHFLUX 5500, meyve suyu, bira ve süt ürünleri gibi iletkenliğe sahip ürünlerin ölçümü ve dozajlaması için kullanılan dolum için özel tasarım elektromanyetik akış ölçerlerdir. BATCHFLUX 5500 pazardaki en küçük dolum elektromanyetik akış ölçeri ve aynı zamanda maksimum hijyenik gereksinimleri sağlamak üzere bakteri üreyebilecek hiçbir girinti içermeyen, iç kaplamayla birleşmiş cermet elektrodlara sahip tek akış ölçerdir.

Ölçüm tüpü, yüksek basınç kararlılığı ve termal şoklara dayanım sağlayan ve sıcak suya da buhar ile gerçekleştirilen temizleme işlemlerinde bozulma riski taşımayan son derece yüksek dayanımlı seramikten üretilmiştir. Krohne ve PTB’nin (Ulusal Metroloji Enstitüsü) birlikte gerçekleştirdikleri araştırmalarda cihazların son derece uzun dönem kararlılıklarını korudukları ispatlanmıştır. Testler esnasında cihaz arka arkaya 600 CIP temizleme döngüsüne ve hemen arkasında 60 buhar temizlik döngüsüne, ki normal bir uygulamada 4-5 yıllık bir kullanım ömrüne eş değerdir, maruz bırakılmıştır. Test sonucunda seramik ölçüm tüpünde yenisine oranla yüzde 0,05’lik bir sapma tespit edilmiştir. Bu sonuç plastik iç kaplamalı cihazlarla kıyaslandığında en az 6 kat daha iyidir.

OPTIBATCH 4011, iletken ve iletken olmayan sıvı veya hamurların kütlesel ya da hacimsel olarak dozlanmasına yönelik çift tüplü bir Coriolis kütle akış ölçerdir. Kompakt bir tasarımı olmasına rağmen OPTIBATCH ayrıca bir sinyal dönüştürücüye ihtiyacı ortadan kaldıran entegre elektronik sisteme sahiptir. DIN11864-2 aseptik flanş bağlantısına ek olarak hijyenik kelepçeli bağlantıları ve diğer bağlantı seçenekleriyle müşteriye özel imkanlar sunulmaktadır.

Kullanıcı avantajları
Krohne akış ölçerlerin, dolum makinelerine montajı son derece kolay ve basittir. Bu nedenle birçok dolum makine üreticisi de bu akış ölçerleri kullanmaktadır. Devreye alımında hiçbir özel bilgiye gerek olmadan, kullanıcı dostu menüsü aracılığıyla operasyonu son derece basittir. CIP ve SIP temizleme imkanı sayesinde hijyen bir ölçümü gerçekleştirmeyi sağlar. Krohne fabrikalarında hassas kalibrasyonları ve ön ayarları yapılarak kullanıcıya teslim edilen akış ölçerler sadece dolumu yapılacak akışkan miktarına karşılık gelen pals sayıları pals çıkışından ayarlanır ve sonrasında hassas ve hızlı dolum gerçekleştirilir.

Ürün özellikleri:

BATCHFLUX 5500:
• Pazardaki dolum uygulamalarında kullanılan en küçük elektromanyetik akış ölçer
• Seramik kaplı içyapısı ile uzun süreli stabilite
• Komple izole edilmiş yapı
• DN2,5- DN40 proses bağlantı seçeneği
• 0,2% ölçüm doğruluğu
• Düşük ağırlık ve düşük güç tüketimi
• FDA, 3A onayı

OPTIBATCH4011:
• Lineer ve döner dolum makinalarına uygun coriolis tip kütlesel akış ölçer
• Modbus ile konfigürasyon
• DN10- DN25proses bağlantı seçeneği
• 0,15% ölçüm doğruluğu
• IP67, NEMA6
• 3A, EHEDG onayı