Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Honeywell Users Group EMEA Konferansı İstanbul’da Gerçekleştirildi

24. Honeywell Users Grup (HUG) EMEA Konferansı, 13-16 Kasım 2012 tarihleri arasında İstanbul Hilton Convention Center’de gerçekleştirildi. Yaklaşık 900 kişinin katıldığı konferansta Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’yı içine alan EMEA bölgesinden katılan Honeywell kullanıcıları ve endüstri uzmanları, en iyi uygulamaları ve proje tecrübelerini paylaştı.

Konferansta bir basın toplantısı düzenleyen Honeywell Process Solutions (HPS) Başkanı ve CEO’su Darius Adamczyk ile Honeywell Process Solutions EMEA Satış ve İş Geliştirme Bölümü Başkan Yardımcısı Orhan Geniş, HPS global ve EMEA stratejileri ile ilgili açıklamalarda bulundu. HPS olarak organik büyümeye inandıklarını ve sürdürülebilir bir organik büyümenin yeni ürün geliştirmeye dayalı olduğunu söyleyen Darius Adamczyk, uzaktan kontrol sistemlerinin günümüzün önemli bir işkolu olduğunu dile getirdi. Adamczyk, yeni segmentlerdeki saha uygulamaları ve ömür boyu destek hizmetinin de diğer anahtar stratejileri olduğunu aktardı.

Honeywell kullanıcılarını İstanbul’da ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirten Honeywell Proses Çözümleri EMEA Satış ve İş Geliştirme Bölümü Başkan Yardımcısı Orhan Geniş ise, konuşmasında ekonomik durgunluğun neden olduğu talep düşüşleri neticesinde pazarda ancak güçlü olanların ayakta kalabileceğini belirterek, bunu sağlamanın en önemli unsurunun iş performasını geliştirmek olduğunu dile getirdi. Sistemlerin optimizasyonu ve iş süreçlerinin basitleştirilmesinin önemine değinen Geniş, kuruluşların ayakta kalabilmesi için sürdürülebilirliğin ana fikir olduğunu aktardı. “Honeywell’in ana düşüncesi, müşterilerine bu sürdürülebilirliği sağlamalarında yardımcı olmaktır” diyen Geniş, “Bunun için biz, siz kullanıcılarımızı, ayrıca sizlerin de birbirinizi dinlemesi ve en iyi uygulamalar için fikir alışverişinde bulunması gerekir.” diyerek satış sonrası servisin de önemine dikkat çekti.
Konferansta, Honeywell Proses Çözümleri Başkan Yardımcısı ve Baş Teknoloji Sorumlusu Jason Urso ve HPS EMEA Teknoloji Danışmanları Direktörü Jean-Marie Alliet, Experion Orion başta olmak üzere Honeywell’in yeni teknolojilerini tanıttı.

Honeywell’in EMEA bölgesindeki en iyi uygulamalarının incelendiği teknik oturumlarda ise üç gün boyunca kullanıcılar birbirleriyle tecrübelerini paylaşma olanağı buldu.

EMEA Konferansında 2012 Öğrenci Proje Yarışması birincisi açıklandı
İstanbul’daki konferansta, proses endüstrisinde tasarım ve yenileştirmenin teşvik edilmesine yönelik beşinci yıllık öğrenci yarışmasının birincisini açıkladı. Bu yılın, Honeywell’in dinamik proses simülasyonu teknolojisi olan UniSim® Design’a odaklanmış olan yarışmasını, “UniSim Design’ın özelleştirilmesi: Membran ayırma ve bunun, karbon yakalanmasına uygulanması” başlıklı çalışmasıyla Edinburgh Üniversitesi’nden Davide Bocciardo kazandı. Davide ödülünü, EMEA HUG – Honeywell Kullanıcıları Konferansı açılış töreni sırasında, Honeywell Proses Çözümleri EMEA Satış ve İş Geliştirme Bölümü Başkan Yardımcısı Orhan Geniş’in elinden aldı.

Her yıl Amerika, Asya-Pasifik ve EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) olmak üzere 3 ayrı bölgede düzenlenen Honeywell Users Group (HUG) Konferansının 2013 yılında 25. yılını kutlayacak olan EMEA organizasyonu, 3-7 Kasım 2013 tarihinde Fransa’nın Nice kentinde yapılacak.

Kısaca Honeywell’den bahseder misiniz?
Honeywell bugün 4 ana kolda faaliyetlerini sürdüren oldukça büyük ve güçlü bir şirket. Otomasyon ve Kontrol Sistemleri, Uzay ve Havacılık, Performans Malzemeleri ve Teknolojileri ile Taşıt Sistemleri Honeywell’in ana iştigal alanlarını oluşturuyor. Otomasyon ve Kontrol Sistemleri grubumuz, Honeywell’in 36.5 milyar dolarlık yıllık cirosunun yaklaşık 15 milyar dolarına sahip.
Türkiye’de şu anda 3 şirketimiz var. Biri Ankara’da, RMG isimli, tamamiyle gaza yönelik bir şirket. Bir diğeri bundan yaklaşık 10 sene önce İzmir’de satın almış olduğumuz kağıt endüstrisinde faaliyet gösteren Measurex. Bir de İstanbul’daki ana şirketimiz olan Honeywell Otomasyon grubumuz bulunuyor.

Bu şirket 1992’den bu yana faaliyet gösteriyor. Toplamda 130’u İstanbul’da olmak üzere Türkiye’de yaklaşık 169 kişi ile faaliyet gösteriyoruz.

Türkiye’de özellikle hangi sektörlerde bulunuyorsunuz?
Türkiye’de rafinajda, petrokimyada, her türlü otomasyonda varız. Rafinajda advanced process control’e, hatta daha yukarıda management execution sistemlerine kadar ilerliyoruz. Yeni doğalgaz boru hatları geliyor. Orada hat güvenliğinden ölçüm sistemlerine kadar pek çok alanda varız. Önümüzdeki günlerde Honeywell’in adını sadece otomasyonla duymayacaksınız.

Honeywell çok hızlı büyüyen bir firma. Dünyadaki ve Türkiye’deki gelişmelere göre son 5 yıla bakıldığında nasıl gelişim içerisindesiniz?
Honeywell’de 2002 yıldan itibaren bir yönetim değişikliği oldu ve şirket kabuk değiştirdi. Bünyesindeki verimli olmayan şirketleri satıp çok daha verimli yeni şirketler satın aldı ve uzun süre kendini ispat etmek için çalıştı. Şu anda 36,5 milyar dolarlık bir şirket ve Wallstreet’in ortalama performansıyla karşılaştırırsanız hisse başına getirdiği getiri, kendi alanında iştigal eden şirketlere göre yaklaşık %50 ila %70 arasında daha fazla. Türkiye ve bulunduğu bölgeye bakarsak, endüstriyel otomasyonda 2009 yılındaki ciromuzun 2011’de 2,5 katını yaptık. Bunun yanı sıra genel olarak Honeywell otomasyonda toplamda %30 civarında büyüdü.

Honeywell’in enerji verimliliği ile ilgili projeleri neler?
Elbette teknoloji ve enerji verimliliği konusunda yapılabilecek şeyler her geçen gün gelişiyor ve çeşitleniyor. Şu anda 2007 yılında çıkan Enerji Verimliliği kanununa tam olarak uyularak yapılmış bir binada bile yeni uygulamalarla yaklaşık %15 civarında ekstra enerji tasarrufu mümkün. ABD’de çok ciddi ve detaylı bir çalışma yapılarak, “Honeywell’in bütün uygulamaları kullanılırsa enerji politikasına etkimiz ne olur” sorusuna yanıt arandı. Sonuca kimse inanamadı fakat bu ispatlandı ki bu oran %20. Bunun arkasında durmak için de “Performance Contracting” isimli bir uygulama geliştirdik. Bu uygulamayla müşteri kazandıkça biz de kazanıyoruz; müşteri kazanmazsa bizim gelirimiz riske giriyor. Sadece bu konuda çalışan bir ekibimiz var; ayrıca gerektiğinde yurt dışından uzmanlar da getiriyoruz. Honeywell’in bu konuda çok fazla projesi var ve Türkiye’de de biz bu sektörde daha aktif olmak istiyoruz. Şu anda Türkiye’de “Performance Contracting” uygulaması yaptığınız firmalar var mı?
Amerika’da bu gittikçe yaygınlaşıyor ancak Türkiye’de henüz yok. Bu tam anlamıyla bir mantalite değişimi ve bunun için yönetmelik ve yasaların değişmesi, bu konudan yasal altyapının da mevcut olması gerekiyor ve bu olacak. Çünkü böyle bir uygulamanın faydası zamanla görülecek. Önümüzdeki dönemde enerji verimliliği konusunda Honeywell’in adını çok duyacaksınız. Çünkü Türkiye’yi hızlı gelişmekte olan ülkeler kapsamına alıyoruz ve bu konuda ciddi bir yapılanmaya gidiyoruz. Türkiye, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan ve Gürcistan’ın başına tek bir kişi gelecek ve o bir kişi sadece otomasyon değil, bahsettiğim 4 ana grubun üzerinde söz sahibi olacak. Bu çok farklı gelişmeleri de beraberinde getirecek.

Yeni Nesil Experion Orion Türkiye’de uygulanmaya başlandı mı?
Türkiye’de henüz başlamadı. Aslında Türkiye, hatta Avrupa Experion Orion’u ilk defa burada duydu. Amerika’da Haziran’da duyuruldu. Hatta çok enteresan, Amerika’da duyulduğu anda projesinin yarısında olan iki tane şirket, sürenin uzamasını dahi göze alarak projesini durdurdu ve bu sistemi istediğini söyledi. Bu sistem tüm ihtiyaçları tek bir sistemle çözen devrim niteliğinde bir gelişme.

Üniversite sanayi işbirliği konusunda Honeywell ne tür çalışmalar yapıyor?
Maalesef bu konuda Honeywell bu güne kadar çok aktif olmamış. Son 6 aydır bu konuda çalışmalara hız verdik. Türkiye’de bir Ar-Ge merkezi kurabilir miyiz konusunda araştırmalar yapmaya başladık. Bu çalışmalar için, Honeywell’in Ar-Ge konusunda en üst düzey yetkilisi ile beraber bir takım üniversitelerle görüştük. Bu konudaki çalışmalarımızı geliştireceğiz.

Honeywell, Hatasız Eski Sistem Modernizasyonuna Yönelik Yeni Kontrol Ünitesini Piyasaya Sürüyor

İlk kez ülkemizde düzenlenen Honeywell Kullanıcılar Konferansı sırasında dünya lansmanı yapılan yeni EHPM sistemi, eski otomasyon sistemi kullanan endüstriyel tesislerin, en son DCS sistemlerine kolayca geçmelerini sağlayan Honeywell’in en yeni “migration” çözümü.

Honeywell, en yaygın olarak kullanılan endüstriyel proses kontrol ünitesi olan Yüksek Performanslı Proses Yöneticisi’nin (HPM) yeni nesil modelinin piyasaya sürdüğünü duyurdu. Yeni kontrol ünitesi Gelişmiş Yüksek Performanslı Proses Yöneticisi (EHPM), dağıtımlı kontrol sistemi – DCS üzerine kurulu 25 yıllık veri tabanının, hatasız bir şekilde Experion® Proses Bilgi Sistemine taşınmasına olanak sağlıyor. Kontrol stratejileri ve elektrik bağlantıları korunarak, taşıma maliyeti önemli ölçüde azaltılıyor.

Honeywell’in EHPM çözümü, eski bir sistemin yükseltilmesine eşlik eden riskleri azaltarak ve tesisin aksama sürelerini kısaltarak tesis modernizasyonunu kolaylaştırıyor. Honeywell Proses Çözümleri Başkan Yardımcısı ve Baş Teknoloji Sorumlusu Jason Urso konuyla ilgili görüşlerini “Honeywell’in sürekli gelişim taahhüdü, tesislerin, eski bir sistemin bir zamanlar ne olduğunu anlamasına ve söz konusu eski sistemi, bunun yeni, modern bir sistemin parçası haline gelmesi için kademeli olarak, adım adım geliştirmesine olanak sağlıyor ve bu arada aynı zamanda, tesisin fikri mülkiyetini koruyor” şeklinde belirtti.

EHPM, Honeywell’in sürekli gelişim taahhüdündeki en son adımı. Şirket 2004 yılında, TPS’ye yönelik Experion Station’ı piyasaya sürdü; bu sistem, iyileştirilmiş proses görüntülemesi, daha iyi alarm yönetimi ve prosedürleri otomatikleştirme olanağı aracılığıyla, kullanıcıların yeni işletim yararları elde etmesine olanak sağladı. Bu gelişim EHPM ile devam ediyor. Urso açıklamalarını şöyle sürdürüyor: “EHPM, en ileri teknolojilerle modernleştirir ve geliştirirken, emniyetli ve güvenilir bir sistem sunuyor. Daha uzun süre çalışan yerleşik, güvenilir sistemler ile hizmet sürelerini uzatıyor ve elektrik bağlantılarındaki, kontrol algoritmalarındaki ve ekranlardaki yatırımı koruyor.”

Honeywell’in modernizasyon yol haritası, beklenen hizmet süresi uzatmaları için mevcut ekipmanın uzun süreli olarak desteklenmesi ve tesis performansı iyileştirmelerine yönelik yükseltmeler de dâhil olmak üzere, yaşam döngüsü planlamasında tam esnekliği kapsıyor. Honeywell’in desteği ve uzmanlığı, endüstriyel tesislerin mevcut yatırımları korumasına ve sistemin yaşam döngüsünü uzatmasına yardımcı oluyor.