Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Hızlı Alma Bırakma Ünitesi

Schunk’un ürünü olan PPU-E30 yüksek dinamikliğe sahip dikey strokta 100mm, yatay strokda 270mm aynı zamanda 3 kg yükleme kapasitesine sahip bir Alma ve Bırakma ünitesidir. Bir devir zamanı olarak yanlızca 83 saniye ve kusursuz tekrarlama doğruluğu 0,01 mm olarak, piyasadaki en hılzı alma ve bırakma ünitesi durumundadır. Daha kısa strok uzunlukları ve düşük ağırlık yüklemelerinde, örnek olarak 50 mm dikey strok, 100 mm yatay strok ve 1 kg yük ile, ünite alma ve bırakma devir zamanı olarak 53 saniyelere inebilmektedir. Ünite yüksek hız montaj görevlerini en yüksek hassaslık ile tamamlar.

Hareketli bir motor bağlantı kablosu genellikle bu tür uygulamalarda kullanılmaktadır ve bundan dolayı en sık rastlanan normal alma ve bırakma ünite arızalanma nedenleri PPU-E30 ünitesinde tamamen ortadan kaldırılmıştır. Schunk uygulamasında, tüm motor kabloları, enkoder ve sensörler tamamiyle arka bağlantı istasyonuna entegre edilerek kabloların bükülme ve arızalanma ihtimallerini ortadan kaldırmıştır. Bununla birlikte, küçük yapıdaki kasanın ve arka paneldeki güç ünitesi yan yana birkaç ünitenin kompakt bir bakım gerektirmeyen ve kolay montajlı yapıda olmasını sağlamaktadır. Hızlı alma ve bırakma ünitesi Schunk modüler sistemleri ile kusursuz bir uyumluluk göstermektedir. 2 adet parça tutma ünitesi ve elektrik dönme aktüatörü tek bir üniteye bağlanabilmektedir. En büyük PPU-E30 geliştirilmiş yapısı ile 6 adet sensör ve pnömatik bağlantılar yerleştirilmiştir. Bu sayede uyarı veren yüksek tekrarlama doğruluğu ve proses güvenliliğinin gerekliği olduğu dinamik uygulamalarda ideal bir çözümdür.
Schunk Otomasyon ve Parça Tutma Sistemler İşletme Direktörü Ralf Steinmann konuyla ilgili “Hedefimiz, tüm yönleri tek bir verimli alma ve bırakma ünitesinde toplamaktır.” açiklamasında bulundu.

PPU-E03: SCHUNK alma ve bırakma ünitesinde en yüksek hassaslık ile yüksek hız montajlar yakalanır.
PPU application: Hız ve hassasiyet kusursuz bir şekilde Schunk alma ve bırakma ünitesinde birleştirilmiştir.
PPU traverse path: Devir süresi 58 saniye. Tekrarlama doğruluğu 0.01 mm. Schunk alma ve bırakma ünitesi montaj otomasyonunda yeni standartları belirlemektedir.