Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

‘Hijyenik Tasarımlı’ Paslanmaz Çelik Paneller ve Servomotorlar

Beckhoff’un ürettiği PC ve EtherCAT tabanlı kontrol ve sürücü teknolojisi daha küçük kontrol panolarının kullanımına izin verdiği için makine ve sistemin kapladığı alan ideal ölçülere küçültülebilir. Beckhoff’un ürettiği PC tabanlı kontrol sistemi, PLC, hareket kontrolü, robotik, ölçüm teknolojisi ve koşul gözetimi dahil olmak üzere tüm önemli kontrol işlevlerinin tek bir merkezi platform üzerinde bütünleşmesini yüksek performanslı PC donanımı kullanılarak sağlıyor.

Paslanmaz çelik kontrol panelleri ve servomotorlar ile daha zarif bir makine sistemi
Bu yıl yapılan gıda ve içecek endüstrisine yönelik Anuga FoodTec Fuarı esnasında Beckhoff, paslanmaz çelik tasarıma sahip yeni kontrol panellerini ve panel PC’leri de sergiledi. Boşluksuz ve ankastre gövde tasarımına sahip bu ürünler gıda ve içecek endüstrisindeki katı hijyen ve temiz oda düzenlemelerini karşılamaktadır. IP 65 paneller ankastre montajlı 12″ ya da 15″ dokunmatik ekranlar halinde sunulmaktadır.

Yeni Beckhoff AM8800 servomotor serisi de paslanmaz çelik tasarım ile sunulmaktadır. Çıkıntısız paslanmaz çelik motorlar katı FDA gerekliliklerini karşılaşmaktadır ve gıda endüstrisinde kullanılmak üzere optimize edilmiştir. AM8800 serisi motorlar geri besleme ve güç için yalnızca tek bir motor bağlantı kablosuna ihtiyaç duyarlar. Böylece, malzeme ve kurulum masraflarını önemli ölçüde azaltmaktadırlar. IP 67 ya da isteğe bağlı olarak IP 69K koruma sınıfındaki AM8800 motorlar gıda endüstrisinde kullanılan yüksek basınçlı temizleyicilerle yapılan temizlik işlemlerine dahi uygundur.

TwinCAT 3: Verimli mühendislik ve çok çekirdekli işlemci desteği
TwinCAT 3 otomasyon yazılımının piyasaya sürülmesiyle gıda endüstrisinde yeni olasılıkların önü açılıyor: TwinCAT 3 C/C++’tan IEC 61131-3’in nesneye yönelik genişlemesine kadar tüm genel programlama standartlarını destekliyor. Aktif çok çekirdekli işlemci desteği, ilave kontrol donanımının yerini merkezi PC’nin almasını sağlıyor. OMAC ya da WS-Food/WS-Pack gibi tüm yaygın branş standartlarına yönelik destek sayesinde optimum ölçüde bağlanabilirlik elde ediliyor.