Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Hijyenik Otomasyon Sistemi Taze Taze Sofraya

Otomasyonlu gıda maddesi üretiminin anahtar sözcüklerini, yüksek hijyen standartlarında, uygun maliyetli çözümler oluşturuyor. Ürün, lezzet ve sonuçları hazırlık zamanına olumlu yönde yansıyan ambalaj çeşitliliği ve ünitelerin modularitesi de belirleyici faktörler arasında yer alıyor. Otomasyon sistemlerinin gıda üretimini nasıl daha güvenli ve verimli hale getirdiğini, birkaç örnekte görmek mümkün. Yani, bu da, otomasyon sistemi tedarikçisinin, hem proses, hem de fabrika otomasyonuna hakim olması durumunda, tek kaynak açısından oldukça pratik bir durumu arz ediyor.

Proses otomasyonundan… Üretim prosesisin kendisi çok sayıda aşamaya sahiptir: Karıştırma, çalkalama, sterilizasyon, pastörizasyon, homojenizasyon, filtrasyon, kutulama, tartma, doldurma ve silolama. Otomasyon teknolojisi, işte tüm bu proseslerin güvenilir olmasını sağlıyor. Yarı döner sürücü elemanları ile doğrusal sürücü birimleri veya entegre kılavuzlu ve yer değiştirme kodlayıcılı DFPI silindirleri, küresel valfleri ve klapeleri açıp kapatabiliyor. Bira fabrikalarının çoğu, fermantasyon mahzeni merkezlerinde, çok sayıda pnömatik yarı döner ve doğrusal sürücü elamanlarında, CPX valf adası teknolojisine sahip paslanmaz çelik kabinetler ve basınçlı hava üretiminde, uygun sensör sistemlerine sahip hava hazırlama birimleri kullanıyor.

… Fabrika otomasyonuna
Gıda maddelerinin işlendiği bölümlerde, otomasyon sistemleri, gıda maddelerine temas etmiyor. Fakat sıçrayan sular, deterjanlar veya aşağıya damlayan gıda maddeleri, sürücüler, valf adaları, yaklaşım sensörleri ve cıvata bağlantılarını olumsuz yönde etkileyebileceğinden, korozyonsuzluk yine de bir zorunluluğu teşkil ediyor. Kurulum konseptinin desentral valf adaları öngörüyor olması durumunda, sıçrayan sulara karşı korunan CDVI Clean Design valf adaları ve CDSV tek valf, kontrol edilecek sürücülere yakın bir yere monte edilebildikleri gibi, koruyucu bir kontrol kabinine de gerek duymuyor.

Modüler, köşesiz ve kenarsız tasarlanan CDC Clean Design silindir sayesinde, kalan kirler veya jermler, temizlik sırasında tamamen uzaklaştırılabiliyor.

Malzeme elleçleme işlemleri için, artık opsiyonel olarak yağsız çalışma contalı tipi de mevcut olan, kılavuzlu DGRF silindir de programa alınmış bulunuyor. Yağlama sistemleri ve contalar, FDA ruhsatlarına sahip. Uygun yakınlaşma sensörleri, hem deterjanlara, hem de yüksek sıcaklıklar ve küflere karşı dayanıklı.

Yumuşak yuvarlaklıklara sahip star
Gıda kısmındaki paslanmaz çelik CRDSNU silindir, bu kısmın starı.

Yumuşakça yuvarlatılmış yüzey tasarımı sayesinde, temiz tutulması çok kolay. Kendiliğinden ayarlanan konum sonu yastıklama PPS ile sürücünün çalışma düzeni ayarlanırken zamandan bol miktarda tasarruf sağlar.

DRDSNU için, somon ayrıştırma makinesi dahi sorun değil. Tuzlu deniz suyu ve balık artıkları dahi yuvarlak silindire zarar veremez. Ayrıca her gün temizlikte kullanılan kimyasallar da hiç sorun değil. Standart bir yuvarlak silindir, bu makinede sadece birkaç hafta içinde resmen mahvolurdu. DRDSNU ise, bu ıslak ve agresif ortamda, görevini güvenilir bir şekilde yerine getiriyor.

Sızdırmazlık
Sürücülerin sert ortam koşullarında başarısız olmamaları için, Festo´nun conta yapı setinden yararlanabilinir: Yapı setinde, gıda sanayindeki normal temizlik gerektiren kullanımlar için FDA uyumlu standart contalar ve yağsız çalışmalarda yoğun temizlik gerektiren uygulamalar için contalar mevcuttur. 120°C´ye kadar yüksek sıcaklıklar ve asitli ortamlarda kullanılmak üzere FKM contalar ve -40°C´ye kadar düşük sıcaklıklar ve şeker kristalli uygulamalar için sert toz keçeleri de mevcuttur.

Hat sonunda ambalajlama
Gıda maddeleri işlenmeyen bölümlerin katma değer zincirinin sonunda, ambalajlama, etiketleme, test ve kontrol etme fonksiyonları için, Festo´nun, sürücü tipinden tamamen bağımsız ve tamamen müşteriye özel bir araya getirdiği, çok sayıda elleçleme çözümü mevcuttur. Bu kapsamda, 30.000´i aşkın ürünü kullanma olanağı bulunan elleçleme uzmanları, kontrol sistemleri, sensör sistemleri ve görüntü işleme sistemleriyle birlikte uygun elektrikli, pnömatik ve servopnömatik sürücüleri, müşterinin uygulamalarına adapte ederek kullanmaktadır.
Test edilen, bütün konstrüksiyon bilgileri ve devre şemalarıyla donatılan montaja hazır sistem çözümleri, tam kapsamlı fonksiyon ve sabit fiyat garantisiyle, makinenizin yanına kadar getirilmektedir. Kullanıcılara, sadece bağlanmaya hazır bir modül veya bir alt sistem şeklinde bir donanım değil, tam aksine, komple bir katma değer paketi veriyoruz.

Komple çözümler, kalifiye personelin yükünü hafifletiyor, konstrüksiyon külfetini cüzi oranda tutuyor, tedarik prosesini kolaylaştırıyor ve proses maliyetlerini düşürüyor. Biz bu noktada “monte et ve unut” şiarıyla yola çıktık, diyor, Festo´nun Gıda Maddeleri Sanayi Branş Yönetim Müdürü.

Bir elleçleme sisteminin, başka bir elleçleme sistemiyle aynı olması, çok nadir rastlanan bir durumdur. Bu alandaki çeşit yelpazesi, basit Pick & Place sisteminden, doğrusal makas köprüleri, kaldırma kolları, üç boyutlu taşıyıcı köprüler, tripod kinematik robot sistemleri, ileri teknolojik makas köprülerden, uygulamaya bağlı bireysel tutucu sistemlerine kadar uzanıyor. Wagner, sözlerine, “müşterilerimizden aldığımız elleçleme görevini, plug and work (tak ve çalıştır) çözüm olarak ünite hücresine kadar götürüyoruz ve böylelikle de zahmetli devreye alma işini ortadan kaldırıyoruz”, diyerek devam ediyor.

İsrafa son
Üretimde durma süreleri azalıyor, basınçlı hava sistemindeki kaçaklar algılanıyor ve ortadan kaldırılıyor – yani, total productive maintenance, condition monitoring gibi servisler ile energy saving servisleri, gıda maddeleri işleme alanında kilit unsurlara dönüşüyor. Firmaların çoğu, israfa ve yüksek enerji fiyatlarına karşı mücadele başlatmış bulunuyor.

Ayrıca, gıda maddesi güvenliği ve enerji verimliliğinin konu dışı bırakılmaması da büyük bir önem arz ediyor. Çünkü, hijyen güvenliğini sağlayan otomasyon sistemleri sayesinde uzun süre taze kalabilen gıda maddeleri kadar, bu ürünlerin üretildiği üniteler de her zaman teknolojinin son durumuna uygun bir vaziyette kalabiliyor.