Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Hidrolik / Pnömatik

Otomasyon sistemlerinin önemli bir parçasını oluşturan “Hidrolik/Pnömatik” çözümler, günümüzde tasarlanan modern makine ve sistemlerde hareket ve gücün iletilmesinde büyük öneme sahip.
Son yıllarda ise, elektrik/elektronik sürücü ve hareket kontrol sistemlerinin teknolojik gelişimi ve maliyetlerindeki düşüşler bu sistemlerin hidrolik/pnömatik sistemlerle olan rekabetini artırdı. Hidrolik/pnömatik komponent üreticileri de hassasiyet ve verimliliği artırmak için elektrik/elektronik çözümleri ürünlerine entegre ederek hidrolik/pnömatik, elektrik/elektronik ve hibrid çözümler üretmeye başladı.
Akışkan gücünden doğrusal veya döner olarak büyük kuvvetler elde edilebilmesi, kullanım ve kontrolun çok kolay olması, karmaşık olmaması, pnömatik sistemlerin tehlikesiz ve hafif olması, günümüz teknolojisiyle çok hassas ve kuvvet gerektiren uygulamalarda kullanılabilmeleri, ağır sanayide ve inşaat sektöründe gereken çok yüksek kuvvetlere hidrolik sistemlerde kolaylıkla ulaşılabilmesi, patlama tehlikesi olan gazlı ortamlarda, kimyasal tesislerde güvenli kullanımı, temiz oda şartları gerektiren veya sulu ortamların bulunduğu gıda ve ilaç sektörlerinde rakipsizliği ve birçok uygulamada ekonomik olması ise hidrolik/pnömatik çözümlerin en büyük avantajlarından bazıları.