Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Hidrolik Bağlantı Elemanlarında Karşılaşılan Atıl Basınç Problemine Çözümler

Endüstriyel tesislerde, her türlü mekanik hareketin gereksinim duyulduğu noktalarda, makine ve proses hatlarında vazgeçilmez olarak kullanılan yağ akışkanı, genel sistem ifadesi ile hidrolik sistemler; sağladığı yüksek basınç ve buna bağlı olarak yüksek kuvvetler yüzünden ihtiyaç duyulduğu noktalarda vazgeçilmez sistemlerdir. Hidrolik sistemlerin özellikle can damarları olan hidrolik hortumlar ve bunları sistemin ana parçalarına bağlayan bağlantı elemanları çok önem taşımaktadır.

Hızlı bağlantı elemanlarında yaşanan en büyük problemlerden biri basınç altında söküp takma işlemidir. Sistem durduğunda sistemde kalan atıl basınç bağlantı esnasında zorluk yaşatmaktadır. Bağlantı sırasında yaşanan bu problemi çözmek için genelde operatörler bağlantı elemanlarına vurarak ve zorlayarak bağlantıyı sağlamaktadır. Bu da zamanla bağlantı elemanına zarar verip kaçaklara sebep olmaktadır. Alternatif çözüm olarak bağlantı elemanı bağlantı noktasından gevşetilip bir miktar yağ akıtıp bağlantıyı yaptıktan sonra sıkılmaktadır.
Bu da hızlı bağlantı elemanı kullanımını anlamsız kılmaktadır.

Bu durumda kullanılan hızlı bağlantı elemanının atıl basınçta da sökülüp takılması gerekmektedir. Uzun yıllardır sektörde olmanın avantajını kullanan ve bağlantı elemanları konusunda yüksek tecrübeye sahip Stäubli CBX ve SBA ürün gamında bulunan PA opsiyonu ile bu problemi çözüyor. PA opsiyonunda bulunan kılavuz pinli ve basınç sönümleme havuzlu sistemi sayesinde hızlı bağlantı elemanları hatta kalan +60 bar’a kadar artık basınç altında ek bir boşaltmaya gerek kalmadan sökülüp takılabilir. Böylece hem bağlantı elemanına zarar gelmesini engelleyerek hem de bağlantıyı gevşeterek zaman kaybını önlüyor. Üretimdeki yeni trendlerden biri olan SMED (tekli dakikalarda kalıp değiştirme) konusundaki uzmanlığı ve tecrübeli mühendisleri ile Stäubli, müşteriye sağladığı çözümler ile öne çıkıyor.