Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Hassas Optik Uygulamaları için İdeal Mikro Slide

Haydon Kerk Hareket Çözümleri, hassas doğrusal hareket ürünlerinin en önde gelen üreticilerinden olup; çözünürlüğü 15 microns / step (0.0006-in/step) ve maksimum yükleme 13N (3 lb-f) olan doğrusal mikroslide aktüatörü sektöre sundu. Bu aktüatör, parmak izine ihtiyaç duyan küçük hassas hareket uygulamalarına uygundur ve optikal pozisyonlama ve akışkan hareketlerine göre de optimize edilmiştir.

Mikroslide aktüatör yaklaşık olarak, 22mm (0.87-in) genişliğinde olup yüksekliği, 25.2mm (1.0-in)dir. Ayrıca maksimum hareket uzunluğu da 64mm (2.5-in)’dir.

Mikroslide aktüatör hafif alüminyum taban plakası, vidalı mili burç yataklaması ve alüminyum montaj plakasına sabitlenmiştir. Serinin kalbi olan Haydon 1500 serisi ise; 15mm (0.59-in) Can-stack motor olup binlerce lineer hareket uygulamaları için güvenirliği kanıtlanmıştır. LS15 step motoru ise, hiçbir karmaşık kontrole ihtiyaç duymayıp, basit puls ve direction sinyalleri ile çalışabilmektedir.

Slider vidalı mili paslanmaz çelik, kılavuz rotları ise; Black Ice® TFE kaplama ile kaplanmıştır. Kerk® vida milleri 303 paslanmaz çelikten yapılmış olup 0.3mm (0.012-in) ın da dahil olduğu 5 farklı vida için uygundur. Bunlar; 0.4mm (0.016-in), 0.5mm 0.020-in), 1.0mm 0.039-in) ve 2.0mm (0.079-in). Boyutlarındadır. LS15 step motorla birleştirilince, ortaya küçük vidalar ile çok iyi derecede pozisyonlama çözünürlüğüne erişilmiş olundu.

Bu mikroslide aktüatörler, spesifik uygulama ihtiyaçları için özel istek üzerine farklı montaj şekilleri dahil kolaylıkla yanıt verebilmektedir. Bu kişiye özel uyarlanmış monteleme sistemlerinin arasında ayrıca, farklı hareket uzunluklarına sahip (64mm (2.5-in) uzunluğundaki harekete kadar) magnetik veya optik pozisyon sensörleri, isteğe özel uyarlanmış tel emniyetlemeleri de dahildir.