Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Hannover Messe 2012’nin Odak Noktası: Sürdürülebilirlik

23-27 Nisan 2012 tarihleri arasında düzenlenecek olan Hannover Messe 2012 Fuarı üreticilere, sürdürülebilir bir iş geliştirme ortamını kolaylaştırmak için tasarlandı. Fuar, sektördeki en son yenilikleri bir arada görmelerini sağlayan eşsiz bir teknoloji platformu oluşturarak, üreticilerin yanında yer alıyor. Fuar süresince otomasyondan, enerji teknolojilerine; endüstriyel ürün tedariğinden, taşeronluk hizmetlerine; Ar-Ge’ye kadar bütün ürün kategorilerinde çığır açan çözümler ziyaretçilerle buluşacak.

Ana tema; Greentelligence
Hannover Messe 2012 Fuarı ana teması olarak “greentelligence”ı seçerek, bütün gözleri sektörün büyümesindeki ana itici güç olan yeşil teknolojilere çevirdi. Deutsche Messe Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Wolfram von Fritsch; “Gelecek yılın ana teması olan ‘greentelligence’ Hannover Messe 2012’nin fuarda sergilenen bütün ürün kategorilerinde yerini alacaktır. Üreticiler verimli süreçlerin, çevre dostu malzemelerin ve sürdürülebilir ürünlerin akıllı bir biçimde bir araya getirilmesinin bugünün zorlu rekabet dünyasında ve dinamik uluslararası piyasalarda hayatta kalabilmek için hayati rol oynadığının farkında” diye konuştu. Hannover Messe 2012, IndustrialGreenTec’in açılışına da ev sahipliği yapacak. Hannover Messe’nin lokomotifleri arasına eklenen bu son yenilik, sektördeki çok katmanlı değer zincirine bütün çevre teknolojilerinin de eklendiği anlamına geliyor. Geri dönüşüm, çevre dostu atık tasfiyesi; su, toprak muhafaza ve gürültüden korunma teknolojileri; hava kirliliğini azaltacak yöntemler; yenilenebilir enerjilerin ve yenilenebilir materyallerin verimli kullanımı; danışmanlıktan belgelendirmeye kadar çevre ile ilgili hizmetler gibi konular IndustrialGreenTec’teki ana temalar arasında yer alacak.

Metropol Çözümleri 2012’de genişledi
Hannover Messe 2011’de ilk kez görücüye çıkarak ziyaretçiler ve katılımcılardan tam not alan Metropol Çözümleri sergi alanı 2012 yılında da daha genişletilmiş bir formatla fuar alanında yer alacaktır. Küreselleşme, iklim değişikliği ve artan şehirleşme oranı dünyadaki şehirler ve belli başlı kentsel alanlar için büyük tehdit oluşturmaktadır.
Bu tehditler ancak altyapının yaygınlaştırılması ve modernize edilmesiyle bertaraf edilebilir. Uzmanlara göre enerji, su/atık su, hareket sistemleri ve iklim koruma en önemli alanlar arasında. Bu yıl katılımcılar bütün bu alanlarda son teknoloji ürün çözümlerini Metropol Çözümleri alanında vitrine çıkararak, ziyaretçilerle buluşturacak.

Resmi Partner Ülke; Çin
Çin Halk Cumhuriyeti Hannover Messe 2012’nin resmi Partner Ülkesi. Ortaklık, Haziran ayında Berlin’de düzenlenen Çin-Almanya hükümetleri arasındaki müzakereler sırasında Federal Almanya Ekonomi ve Teknoloji Bakanı Dr. Philipp Rösler ve Çin Halk Cumhuriyeti Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Miao Wei arasında imzalanan bir anlaşma ile resmiyet kazandı. Wolfram von Fritsch, “Hannover Messe 2012’de Ortak Ülke olarak Çin’i yanımızda görmekten son derece memnunuz. Bu ortaklığın Çin-Alman ticari ilişkilerinde itici güç olacağına; dünyanın dört bir tarafından hem katılımcılar hem de profesyonel ziyaretçiler için önemli bir çekim gücü yaratacağına inancımız tam. Bu ortaklık, hem katılımcılara hem de ziyaretçilere ithalat ve ihracat ilişkileri geliştirmede ve hem ticaret hem de Ar-Ge alanında Çin ile olan bağlarını güçlendirmede eşsiz bir fırsat sunacaktır. Çin hükümeti, Ortak Ülke vitrininin bir parçası olarak elektrik üretimi, akıllı enerji ağları ve sistemleri, çevre dostu hareket sistemi çözümleri gibi konuları odak noktasına alarak belli başlı enerji verimliliği projelerini vitrine çıkaracak.” şeklinde konuştu.