Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Güvenlik Modülü SM-SAFETY

Control Techniques ürünü Unidrive SP ve Digitax modeli sürücüler ile birlikte kullanılmaya uygun Güvenlik Modülü (SM-Safety) IEC 61800-5-2 güvenlik standartlarını karşılamak üzere üretilmiş akıllı bir modüldür.

Sürücü üzerine kolaylıkla monte edilebilen modül, pano içerisinde ilave bir kablaj, montaj alanı ve harici bir beslemeye gerek olmadan kullanılabilir.

SM-Safety güvenlik modülü halen kullanılmakta olan ‘’kapak açıldığında makineyi durdurmak‘’ gibi basit fonksiyonlara sahip güvelik donanımlarının aksine kullanıcı beklenti ve gereksinimlerine göre serbestçe programlanabilme özelliği ile insan güvenliğini üst düzeyde sağlarken makine verimliliğini de arttıran yenilikçi bir çözümdür.

Standart güvenlik fonksiyonları
IEC 61800-5-2 standartları ile tanımlanmış aşağıda detayları verilen güvenlik fonksiyonları SM-Safety Güvenlik Modülü kullanılarak kolaylıkla gerçekleştirilebilir.
(Tablo 1)

Esnek programlama
Yukarıda tanımlanan ve IEC standartları tarafından tanımlanmış standart güvenlik fonksiyonlarının yanı sıra kullanıcı kendi uygulamasına özgü güvenlik fonksiyonu bloklarını SM-Safety güvenlik modülü üzerinde kolaylıkla programlayabilir.

IEC güvenlik standartları
SM-Safety güvenlik modülü kullanılarak kolaylıkla sağlanan IEC güvenlik standartları aşağıda özetlenmiştir:
IEC/EN61508: Fonksiyon güvenliği; elektrik, elektronik ve programlanabilir elektronik sistemler.
IEC/EN62061: Makine güvenliği; elektrik, elektronik ve programlanabilir elektronik sistemler.

ISO/ENISO 13849-1: Makine güvenliği-kontrol sisteminin ilgili parçalarının güvenliği-bölüm1 genel dizayn prensipleri

IEC/EN61800-5-2: Değişken hızlı sürücü sistemleri – bölüm 5-2 güvenlik gereksinimleri-fonksiyonel