Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Güvenilir ve Ekonomik Motorlu Taşıt Üretimi

Günümüzde taşıt üretiminin tam otomatik üretim hatları üzerinden olması çok normaldir. Yüksek üretkenlik sağlamak için montaj ve kaynak çalışmaları, 7/24 işletimde en yüksek beklentileri yerine getirmek zorunda olan, antropomorfik robotlar tarafından yapılmaktadır. Sadece bir robotun çalışmaması bile üretimin durmasına ve çok büyük maliyetlere neden olmaktadır.

Fiat grubuna ait otomobil üreticisi Alfa Romeo başarılı bir şekilde en yeni küçük taşıtı MiTo´yu pazara sürmüştür. MiTo sözcüğü İtalyanca´da aslında “mitos” anlamına gelirken, Milano ve Torino adlarının kısaltılmasından oluşmaktadır. Diğer taraftan Torino´da, 30 yılı aşkın bir zamandır başarıyla endüstri robotu geliştiren ve üreten COMAU şirketinin merkezi bulunmaktadır. Çember burada tamamlanmakta, Alfa Romeo MiTo´nun ekonomik ve güvenilir üretiminde COMAU´nun endüstri robotlarından yararlanmaktadır.

Standart komponentlerle teknolojide hep önde
Geçmişte COMAU müşteriye özel otomasyon çözümlerine yönelmiştir. Ancak bu özel çözümlerin bir de örneğin sürekli olarak geliştirmeye devam gibi diğer yüzleri de vardır. Tam da otomasyonda bu gelişim siklusları oldukça kısa olup, daha fazla ekonomiklik sağlayan, devamlı geliştirilen teknolojiler öne çıkmaktadır. Özel bir çözüm burada çok çabuk “eski” damgasını yiyebilmektedir, çünkü her gerekli uyum veya geliştirme, toplam maliyet açısından bütçeye olumsuz yansımaktadır. Peki ama standart komponentler makine yapımcısının yüksek taleplerini karşılamaya yetmekte midir? COMAU kendine bu soruyu sorarak önde gelen otomasyon üreticilerini her iki yaklaşım açısından değerlendirmiştir.

Bir robotta ağırlık noktası tahrik teknolojisinde yatmaktadır. Eksenlerin interpolasyon hesabı merkezi olarak bir PC´de yapılmaktadır. Sistemin burada klasik iletişim ağlara (fieldbus) da açık olması gerekmektedir. COMAU, standart komponentlerin sürekli geliştirilmesinden dolayı bunların kullanımında karar kılmıştır. Bunun dışında COMAU sorunsuzca tüm ürün portföyünden de yararlanabilmektedir. COMAU Robotics Genel Müdürü Müh. Maurizio Filoni şunları söylemektedir: “B&R´in entegre otomasyon çözümlerinden yararlanma kararı ile bize kısa, orta ve uzun vadeli rekabet avantajı sağlayacak bir teknoloji ortaklığı kurduk.”

POWERLINK en ileri derece esnekliği sunuyor
COMAU´nun robot uygulaması için ACOPOSmulti modüler tahrik sistemi çok uygundur. Core 2 Duo işlemcili bir endüstri PC´si hareket hesapları için yeterli işlem gücü sunmaktadır. Hedef değerler çevrimsel olarak 400 µs´de bir POWERLINK ağı üzerinden servo sürücülerine gönderilmektedir. POWERLINK yeterli bant genişliği sunarak ilave eksenli iki komple robotun, I/O verilerinin, teşhis verilerinin, güvenlik bilgilerinin ve fieldbus’ların tünellenebilmesini sağlamaktadır. POWERLINK üzerinden COMAU´ya istenilen sayıda Profibus, DeviceNet veya CANopen Master/Slaves olarak kombine şekilde bağlanabilmektedir. Robotun üretim yerlerinde mevcut bir altyapıya bağlanabilmesi için bu önemlidir.

Elektrik panosu yüzde 30 daha küçüldü
B&R çözümü ile COMAU en iyi şekle getirilmiş olan elektrik panosunu yüzde 30 daha küçültebilmiştir.ACOPOSmulti´nin kompakt yapı tarzı sayesinde sadece üç adet çift çıkışlı eksen modülü ile en dar mekanda altı eksenli bir robot işletilebilmektedir. ACOPOSmulti´nin üç soğutma varyantından biri olan takma eklemeli varyantı soğutucunun elektrik panosunun dışında yerleştirilmesini mümkün kılmaktadır. Bu, yerden tasarruf sağladığı gibi elektrik panosunda ilave ısı oluşmasını önlemektedir. Elektrik panosu, ACOPOSmulti formatında, performansı güçlü bir endüstri PC´si olan APC 820 nedeniyle tekrar küçültülebilmektedir.

İlave motor freni güvenlik sağlıyor
Gerilimsiz durumda robot kolu motor frenleri vasıtasıyla tutulmaktadır. Aksi takdirde frenlenmeyen kol yerçekimi nedeniyle yere inecektir. Bu da hem robotta hem de çevresinde mekanik hasarlara yol açabilmektedir. Bunu engellemek için B&R, COMAU ile işbirliği içinde bir güvenli fren kontrol (Safe Brake Control) fonksiyonu geliştirmiştir. Bu ilave bir motor freni aktivasyonudur. Ancak, motor freni de çalışmazsa ne olur? ACOPOSmulti bunu algılayarak motordaki enerjinin kullanılması suretiyle kolun hızla düşmesini önlemektedir. Robot kolu böylelikle yavaşça aşağıya inerken robotta veya çevresinde olası hasarı önlemektedir. “Safe Brake Control” çözümü B&R´in bu iş birliğinin çok iyi yürüdüğünü kanıtladığı örneklerden biridir. COMAU Mühendislik Bölümü Müdürü Enrico Mauletti açıklamasında şöyle demektedir: “Bu sayede robotlarımız motor fren kontrolü ile ilişkili olarak SIL 2 seviyesine ulaşabilmektedir.

Mühendislerimiz B&R ile işbirliğinde düşük devirlerde aynı hareketi sağlamak üzere Cogging kompanzasyonunu optime edebilmişlerdir.”

Güvenli Hareket – Güvenli Robot (Safe Motion – Safe Robot)
Enrico Mauletti, sözlerini şöyle tamamlamaktadır: “Safe Motion konusunun önemi gelecekte artacaktır. B&R´in güvenli tahrik sistemleriyle müşterilerimize akıllı güvenlik fonksiyonları sunabilmekteyiz. Böylelikle gelecek garanti altındadır.”