Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Göz Önündeki Kalite: Akıllı Kompakt Görüntü Sistemleri SBO…Q

Bir Festo kamerasıyla kalite her zaman göz önünde
Endüstriyel alanda parçaların kontrolü söz konusuysa, SBO…-Q görüntüleme sistemleri benzersiz özellikler sunar. Küçük, kompakt ve hafif kameralar, güvenilir ve esnek bir görüntü işleme işlemi için gerekli olan bütün özellikleri bir gövde içinde bir araya getiriyor:
• Görüntü verilerini derleyen sensör sistemi,
• Eksiksiz değerlendirme sistemi,
• PLC,
• Üst kontrol sistemleriyle iletişim için arayüzler.

Eşi yok, sadece Festo’da: CoDeSys 2.3 embedded!
KOP, FUP, ST, AWL gibi, IEC 61131-3 standardı program dilleriyle programlanabilme.

İlk kez bir kamerada komple PLC. Bu sayede, zor kontrol süreçlerini hayata geçirmek veya CANopen üzerinden özerk üretim alanlarını doğrudan doğruya kontrol etmek amacıyla çok kolay bir şekilde bir kamera ağı kurulabilir.

Festo’nun Mechatronic Motion Solutions sisteminin bir parçası
Festo, tamamen birbirine adapte edilmiş komple bir sistemin sinerjisinden yararlanarak görüntü işlem sistemine sahip komple otomasyon sistemleri sunuyor.

SBO…-Q = boyuta göre diyagnostik
Kullanıcı dostu, esnek, standartlaştırılmış yazılım ve donanımı
Bir görüntü işlem prosesi, CheckKon ve CheckOpti yazılım araçları üzerinden kolayca hazırlanabilir.

Referans görüntüler
Kullanıcı kamera ile farklı örnekleme kısımlarını temsil ederek referans resimler elde eder ve ardından arzu ettiği kontrol kriterlerini oluşturur. Bu kriterler, örneğin;
• Parlaklık,
• Mesafe,
• Açı ve
• Yuvarlaklık kontrolleri ile
• Metin veya
• 1D veya 2D kodlarının okunması olabilir.

Temsil edilen örnekleme kısımları her kontrol karakteristiği için tolerans aralığını belirlemek için kullanılır, aralık içinde kalan her kısım doğru olarak tanımlanır.

Kameranın hesapladığı karakteristikler denetim kısmının dönme oryantasyonuna ve konumuna bağlı değildir çünkü bunlar denetim kısmının konumuna göre belirlenir – denetim kısmının görüntü alanındaki her yana yatışı ve/veya hareketi denetim süreci için gerekli değildir.

Sıralama fonksiyonları
Kamera, fonksiyonların sıralanmasında da kullanılabilir; çünkü kontrol programı başına maksimum 16 farklı parça tipi arasında ayrım yapabilir.

Yüksek esneklikte kontrol
Maksimum 256 karakteristik tek bir programda kombine edilebilir ve maksimum 256 kontrol programı kamerada kaydedilebilir.

Pratikte: Komple sistemin bir parçası olarak SBO…-Q
Artık şirketlerin çoğu, görsel denetime önem veriyor. SBO…-Q, çoğu zaman, bu resimdeki ünitede görülen alüminyum bloklara vidalanan bağlantı parçalarında olduğu gibi, toplam mekatronik sistemlere entegre ediliyor. Müko ve Festo’nun işbirliğiyle gerçekleştirilen sistemde, pnömatik kızak DGSL, bağlantı plakalarını kontrol istasyonuna taşıyor ve dönel bölmeleme tezgahının içine indiriyor. Bu işlemin ardından, görüntüleme sistemi SBO…-Q, alüminyum blokları, vidalarla bağlanmadan önce, kalitesini denetliyor. Bu işlemin hedefinde, daha hızlı çevrim sürelerinin elde edilmesi ve bağlantıların azaltılması bulunuyor. Vidalarla tamamen bağlanan alüminyum bağlantı blokları için, çıkış bandına kadar gerekli olan her şey, tek elden geliyor: Festo Mechatronic Motion Solutions, komple otomasyon çözümleri sunuyor.

Sonradan kolayca eklenebiliyor
SBO…-Q, denetim işlemleri için tek bileşen şeklinde de mevcuttur. Kompakt konstrüksiyonu sayesinde, mevcut ünite konseptlerine de kolayca eklenebildiği gibi Festo’nun elektrikli sürücü sistemlerine de komple paket şeklinde entegre edilebiliyor. Mükemmel bir uyum sağlıyor, arayüz sorunları oluşmuyor, zaman ve maliyet tasarrufu sağlıyor: Daha az ekipman sayısı, daha hızlı işletmeye alma ve daha güvenli çalışma.

SBO…-Q’yu yaşamak: Uygulama örnekleri
SBO…-Q, sektörler arasında, neredeyse bütün otomasyon uygulamalarında kullanılabiliyor.
Temel uygulamalar:
• Eksiksizlik kontrolü,
• Parçaların pozisyonları ve dönüş konumlarının algılanması,
• Eksenlerin hassas pozisyonlanması,
• Parça ölçümü,
• Tip tanımlama,
• 1D ve 2D kodlarının okunması,
• Metin tanıma (OCR).

Uygulama örnekleri
SBO…-Q, tamamen farklı branşlarda ve çok yönlü denetim amaçları doğrultusunda kullanılıyor.
Gıda ve ambalaj sanayii
Şişe kapağı yerinde mi? Transport sisteminin denetleme istasyonundaki kamera, altından geçen bir kasayı, yukarıdan denetlemek suretiyle, 20 şişenin 20’sinin üzerinde de bir kapak olup olmadığını kontrol ediyor. Bir kapağın eksik olması durumunda, kasa, kenara ayrılıyor ve kapaksız şişenin yerine, manuel olarak kapaklı bir şişe koyuluyor. Kapakları eksik olmayan bira kasaları, doğrudan doğruya ambalajlama istasyonuna gönderiliyor.

Doluluk kontrolü
Kamera, her şişenin doluluk oranının izin verilen toleranslar içinde olup olmadığını ve şişenin üzerindeki kapağın doğru kapatılıp kapatılmadığını kontrol ediyor. Bu iki kriterden biri yerine gelmiyorsa, şişe hemen kenara ayrılıyor. Bu işlem çok hızlı gerçekleşiyor: SBO…-Q saniyede 15 şişe kontrol edebiliyor.

Fotovoltaik

Kopuk kontrolü
Bir tripot, istiften bir solar wafer alıyor. Bu tripot, bırakma pozisyonu hareketi sırasında, kontrol istasyonun üzerinden 1m/sn. ile geçiyor. Kompakt görüntüleme sistemi SBO…-Q, hareketin içinde, wafer’in tutucuya karşı pozisyonunu algılıyor ve ayrıca kenar ve köşelerde 1 mm’den daha büyük kopmaların olup olmadığını denetliyor. Kalite kriterlerini yerine getiren wafer’ler, hedef pozisyona bırakılıyor, getirmeyenler ise, kenara ayrılıyor.

İlaç sanayii
Baskı resmi ve pozisyon kontrolü deodorantların ön ve arka taraflarında etiket olup olmadığını ve etiketlerin pozisyonlarını, ayrıca bir barkod olup olmadığını, iki kamera kontrol ediyor. Bu kontrol için, konveyör bandın iki tarafına da birer kamera monte ediliyor. Deodorantlar hareket sırasında kontrol ediliyor ve üretim ünitesinden saatte 150 şişe çıkıyor.
Otomobil sanayii

Ölçü kontrolü
Tespit vidalarıyla birlikte komple kontrol edilen fren borularının son kontrolü. Bazı vidalar arasında çok cüzi oranda farklılıklar bulunduğundan, kompakt görüntüleme sistemi, çok sayıda ölçüyü baz alarak, fren borularındaki vidaların doğru olup olmadığını kontrol ediyor. Kompakt görüntüleme sistemi, bunun ötesinde, daha önce, fren ve yakıt borularının bir kenar kıvırma aletiyle kıvrılan uçlarını da mercek altına alıyor. Yamulan parçaların güvenli bir şekilde tespit edilebilmesi için, kamera, borunun görüntüsünü bu taraftan yakalıyor ve boru 90° bir dönüş yaptıktan sonra, diğer taraftan yakalıyor. Görüntü sistemi, yakaladığı hatalı parçaların üzerinde “elektronik olarak bir işaret” koyuyor; hatalı parça daha sonra son ürün çıkışında otomatik olarak ayrılıyor. Bu testte gerekli olan hassasiyetin sağlanabilmesi için, kamera, telesentrik bir mercekle donatılmış.

Handling teknolojisi

Pozisyon ve dönüş konumu algılama
Otomobil sanayiinde, plastik kapak pozisyonları ve dönüş konumlarının algılanması.

SBO…-Q, çeşitli plastik kapakların pozisyon ve dönüş konumlarını algılar ve bunları, robot kontrol birimine gönderir. Ayrıca, parçaların alt tarafta mı, yoksa üst tarafta mı olduklarını da kontrol eder. Yerine oturmayan kapaklar, bir kaydırak üzerinden hemen ayrılır ve spiral konveyöre geri gönderilir.

İlaç sanayii

Optik Karakter Algılama (OCR)
Medikal komponentler, blisterlere ambalaj edilir. Bunların üzerlerine, bir parti numarası ve son kullanma tarihleri basıldıktan sonra, 4 adet SBO…-Q kamerası tarafından bir son kontrole tabi tutulur. Bu kontrol kapsamında, ambalajların üzerlerindeki parti numarası ile son kullanma tarihlerinin doğru olup olmadığı kontrol edilir.

Blisterler, kontrol istasyonunda kameralar tarafından geçirilir ve kameralar tarafından her defasında 3 metin kısmı okunur. Okunan kod, ethernet üzerinden, üst kontrol sistemine gönderilir ve orada, okunan kodun, gerçek kodla aynı olup olmadığı kontrol edilir.

1. CheckKon
Ne görmek isteniyorsa, o konfigüre edilebilir!
CheckKon yazılımıyla, kameranın içindeki bütün işlemler bir protokolde toplanabilir ve resim yakalamadan, giriş ve çıkış parametrelerine kadar her şey ayarlanabilir.
Tek tek yapılabilecekler:
• Değerlendirme modunun seçilmesi: Serbest akışlı resim yakalama, sabit çevrim süreli resim yakalama, tetiklenmiş resim yakalama,
• Resim parametre değişikliklerinin görüntülenmesi: Örneğin; pozlama süresi, gain ve görünen alanın sınırlanması,
• Resmin iyileştirme filtrelerinin seçimi: Median, orta değer, Sobel, Opening vs.,
• Dahili I/O’lara ait sinyallerin ayarlanması: Gecikme süreleri, aktivasyon süreleri, fonksiyonellik vs.,
• Ethernet arayüzü protokolünün seçilmesi: Örneğin: EasyIP, Telnet vs.,
• Kameranın içinde bulunan istatistiklerin seçilmesi ve değerlendirilmesi: Örneğin resimlerin dahili bir belleğe vs. kaydedilmesi,
• Kontrol edilen parça resimlerinin ve bunlardan türetilen kontrol karakteristiklerinin görüntülenmesi, protokol altında alınması ve dairesel bellekte yedeklenmesi,
• Parçaların bir dosyaya girilmesi: Örneğin ilerideki istatistik değerlendirmeler için,
• Yeni kontrol programlarının yüklenmesi,
• Sistem dokümantasyonu.

Resimler hareketlenince

Kontrol pozisyonlarını kendi kendine tayin eden bir kalite kontrol kamerası
Otomasyon teknolojisinde bir ilk: Artık denetlenecek olan öğe kontrol kamerasına değil, kontrol kamerası denetlenecek olan öğeye doğru hareket ediyor. Festo ürünü bir görsel işlem kamerasına entegre edilmiş CoDeSys donanımı artı bir eksen portali ve tüm öğelerin irtibatı sayesinde artık resimler de hareketleniyor.

Kalite kontrol kameraları günümüze değin sabit bir noktaya monte edilir, o noktadan “olayı“ izlerlerdi. Kontrole tabi tutulan öğeler de daima bir konveyör şeridi üzerinde ilerler, kameranın objektifinin önünden geçirilirdi. Festo ürünü SBOC..Q serisi kalite kontrol kamerası eski düzeni yıkıyor: Artık montaja hazır bir eksen portalının bir öğesi haline gelen kamera, denetlenecek olan öğeye göre pozisyon alabiliyor.

%100 denetim
Uygulama örneğinde Almanya/Radevormwald’da yerleşik bir kamera sistem entegrasyonu kuruluşu olan JAM Automation şirketi bir otomotiv yan sanayi kuruluşuna bir montaj ve test hücresi hazırlamıştı. İlk aşamada tesis yumuşak plastikten imal edilmiş dokuz adet imbiği daha sert plastikten oluşan bir levhaya presliyor. İkinci aşamada kamera preslenen yumuşak plastik imbikleri %100 denetime tabi tutuyor. Bunu yaparken de imbiklerin her pozisyonunu kendi başına tek tek baştan sona kadar izliyor.
İmbiklerin tümünün levhaya doğru bir şekilde preslendiği tespit edildiğinde kontrol panelinde dokuz adet gösterge yeşil renkte yanmaya başlıyor. Şimdi uygulayıcı öğeyi tesisten alıp preslenecek yeni bir levhayı yerleştirebiliyor.

Kontrol ünitesi rolünde bir kamera
SBOC..Q serisi kamera sabit kızaklı, elektriksel hareketli bir profil ekseninin kontrolörü olarak tasarlanmış. Kamera, CANopen Master işlevselliğine sahip entegre CoDeSys SPS’i sayesinde handling’in kontrol ünitesini tamamen üstlenebiliyor. Ek bir kontrol ünitesine gerek kalmıyor, bu da karmaşıklığı azaltıyor. Şu ana kadar bu tür kontrol ve test işlemleri sadece manuel ve optik olarak yürütülmüştür. Bu da zaman kaybına yol açtığı gibi çok sayıda hatayı beraberinde getirmiştir. Tesis üretim süreçlerini eksiksiz bir şekilde belgeleme ve istatistiksel değerlendirme olanağını veriyor.