Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Gıda Endüstrisi için Dinamik Servo Motorlar

Beckhoff, AM3000 senkron servo motor serisini, dayanıklı ve beyaz yüzey kaplamalı olarak tasarlanmış yeni bir FDA uyumlu modelle genişletiyor. Beckhoff, bu sayede gıda endüstrisindeki tüm uygulamalar için yüksek performanslı bir servo çözümü sunuyor.

Kaplama, gıda ürünlerinin kullanımına uygundur ve aşındırıcı temizlik maddelerine dayanıklıdır.

Yüzey kaplamasının haricinde, motorlar AM3000 serisinin standart tiplerinden farklı değildir.

Gıda endüstrisindeki hijyen yönetmelikleri, zorlu şartlara ve aşındırıcı temizlik malzemelerine dayanıklı sürücü ve kontrol ekipmanlarına yönelik yüksek bir talep oluşturuyor. Beckhoff, standart servo motoru kaplayıp gıda ürünleri üzerinde kullanılabilmesini sağlar. Gıda endüstrisi için tipik bir uygulama olan beyaz kaplama FDA (Gıda ve İlaç İdaresi) düzenlemelerine uygundur ve bununla üretilen ürünlere hiçbir şekilde kimyasal madde bulaşmamasını garanti eder.

FDA-uyumlu motorlar standart tipteki motorlardan yalnızca yüzey kaplaması ve paslanmaz çelik mil açısından farklıdır ve bunun dışında diğerleriyle aynı özelliklere sahiptir.

Kaplamalı ve standart motorların makinede bir arada kullanılması gerekiyorsa makineye ek motor tiplerinin uyarlanması gerekliliğinin ortadan kalkması kullanıcıya avantaj sağlamaktadır.

Bir diğer avantajı da fiyatı: kaplama, standart motorların fiyatlarından boyuta göre yaklaşık yüzde 30 oranında bir fiyat farkı yaratıyor. Ve IP 67 korumalı tasarım, bu motorun kullanımını en zorlu endüstriyel ortamlarda da olanaklı kılıyor.

Beckhoff AM3000 serisindeki 2…7 flanş boyutları isteğe bağlı olarak yeni yüzey kaplamasıyla sunuluyor.