Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Gaz ve buhar türbinlerinde emniyetli kullanım İçin yüksek performanslı Elektrik Teknolojisi Arıza Emniyetli Elektromekanik Aktüatör

Hidrolik sistemler, arıza durumunda sistemi güvenli bir şekilde kapatma yetenekleri sayesinde, elektrik üretimi endüstrisindeki çeşitli kontrol uygulamalarında hakim şekilde kullanılmaktadır.

Sistem kapama gereksinimi doğduğunda, hidrolik sistemler valfleri gaz basıncına karşı kapatma imkanı sağlamaktadır.

Ancak, aynı hidrolik sistemler hidrolik altyapı gereksinimi nedeniyle maliyet, karmaşıklık ve fiziki alan zorlukları doğurmaktadır.

Moog, hidrolik altyapısını elimine eden ve daha güvenli, daha kompakt ve daha maliyet-etkin performans sağlamanın yanı sıra acil durum kapamalarında arıza emniyeti sunan bir elektrikli çözüm geliştirdi.

Moog’un entegre çözümü, bir arıza emniyetli elektro-mekanik aktüatörle birlikte Moog Hareket Kontrolörü, Servo Sürücü ve uygulama yazılımı içermektedir.

Moog mühendisleri, müşterileriyle yakın iş birliği içinde çalışarak, patentli ve son teknolojili bir çözüm geliştirdi; performans ve güvenlik gereksinimlerini karşılamak üzere ilk elektromekanik arıza emniyetli mekanizma.

Aslında, Moog’un elektrikli çözümleri tehlikeli alanlarda kullanım için FM, CSA ve ATEX standartlarına göre onaylıdır. Çözüm, kurulum ve bakım çabalarını azaltarak, elektrik üretim piyasasına elektrikli kontrolün avantajlarını getirmektedir.

Avantajlar
• Ayrışık kontrol ve hızla kapanan yay mekanizması ile en yüksek güvenlik seviyesi sağlar.
• Yüksek basınçlı yağ sızıntılarından kaynaklanan potansiyel yangın risklerini elimine eder.
• Moog Servo Kontrolörü, işleme kapasitesinden diğer işlevler için tasarruf sağlar ve esnekliği artırır.
•Elektrik teknolojisinin temiz enerji ve az bakım avantajlarını sunar.
• Hidrolik ve pnömatik yardımcı sistemleri ortadan kaldırır.
• Ekipmanın yaşam döngüsü maliyetlerini düşürmeye yardımcı olur; daha düşük satın alma, kurulum, başlatma, işletim ve bakım maliyeti.
• Daha düşük işletme maliyetleri için önleyici bakıma ve izlemeye imkan verir.

Uygulamalar
• Gaz türbini uygulamaları
• Buhar türbini uygulamaları
• Ağır şartlara sahip ortamlarda kurulum
• Makine donanımında tadilat ve hidrolik aktüatörlerin değiştirilmesi
Arıza Emniyetli Elektro-Mekanik Aktüatör
Çalışma ömrü ve bakım

• 40,000 s (EQH, eşdeğer çalışma saati, 8000 s/y) veya 1500 türbin başlatma sonrası ilk büyük bakıma kadar çalışma ömrü
• 500.000 yükleme döngüsü için tasarlanmış yay
• EN161’e göre TÜV tip onay testi
• Hareketli parçalarda ömür boyu giden yağlama

Sistem bileşenleri
Elektrik üretim sistemleri için Moog’un arıza emniyetli çözümü, Moog tarafından tasarlanan ve üretilen ve arıza emniyetli elektromekanik bir aktüatör, merkezi olmayan bir hareket kontrol sistemi (Moog Hareket Kontrolörleri ve Servo Sürücüleri kullanır) ve özgüdüm, diyagnostik ve güvenlik fonksiyonları için uygulama yazılımının da aralarında bulunduğu çeşitli blok ürünler içermektedir.

Arıza emniyetli elektro-mekanik aktüatör
Tehlikeli alanlarda kullanıma uygun patentli, arıza emniyetli elektromekanik aktüatör, türbin kontrolörünün konum komutları tarafından tanımlanan proses valfi akış karakteristiklerini kontrol eder. Moog mühendisleri, acil bir durumda valfi güvenli bir pozisyona kapamak/açmak için yay-kontrollü bir sistemden yararlanmıştır. Aktüatör, türbin kontrolörü ve hareket kontrolörü arasında komut ve geri besleme için CANopen, Profibus ve 4-20 mA dahil çeşitli esnek arayüzler kullanmaktadır.

Hareket kontrolörleri
Moog sağlamlaştırılmış hareket kontrolörünün programlaması kolaydır ve ağır şartlar içeren ortamlar için tasarlanmıştır. Elektrikli ve hidrolik sistemler için uygun olup, en zorlu ortamlarda bile yüksek hızda kontrole imkan sağlamaktadır.

PLC ve hareket kontrolörü, TUV onaylı uygulama yazılımı kullanmaktadır. Bu yazılım, hareket sekansını, özgüdümü, olasılık testlerini, sürücü güvenlik izlemesini ve uygulama limitlerini kontrol etmektedir.

Modüler çok eksenli programlanabilir hareket kontrolü servo sürücüsü (MSD)
MSD, en ileri seviyede dinamik tepki, sorunsuz performans ve uygulama çok yönlülüğü sağlar. Paylaşılan bir güç kaynağı tarafından beslenen modüler servo sürücüler ve birden fazla eksende hareketi kontrol etmek için bir hareket kontrolörü ile entegre bir güç kaynağı içeren tek-eksenli modüller içermektedir. MSD, entegre kapalı-devre konumlandırma yeteneğine, geri besleme sensörlerine ve opsiyonel fieldbus arayüze sahiptir. Ek olarak, Moog, 500 m’ye (1.640 ft) varan kablolarla kullanımını onaylamakta olup, bu sayede servo sürücü ve hareket kontrolörünün tehlikeli çalışma alanının çok dışına yerleştirilmesi mümkündür.

Arıza emniyeti modları
Sistemde, ayrışık kontrol ve hızla kapanan yay sistemi sayesinde en yüksek güvenlik seviyesine sahip kilitlenebilir, yay-kontrollü bir düzenek bulunmaktadır.
Klasik çalışma prensibine (yay düzeneğinin itme sağlaması) ek olarak, Moog, bir sistem kapaması esnasında yay düzeneğini geri çeken tersine bir mekanizma opsiyonu da sağlamaktadır.

Moog Küresel Destek
Dünyanın her yerinde, Moog’un deneyimli ve eğitimli teknisyen ekibi, ekipmanının en üst düzey performansla çalışması için müşterinin ihtiyaç duyacağı servisi, eğitimi ve parçaları sağlamak için hazırdır. Moog Küresel Destek optimum gaz türbin güvenilirliği ve performansı için müşterinin direkt temas noktasıdır.