Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Freelance DCS ile 2013

DCS ile PLC arasındaki farkların ve tercih kriterlerinin sıkça tartışıldığı bir ortamda 1990’ların ikinci yarısından itibaren sunduğu entegre platfom ile donanım, grafik tasarım, lojik tasarım ve saha cihazları konfigürasyonlarını birleştiren Freelance, yeni nesil kontrolör ailesi ile başka entegrasyonlara da yol açıyor ve otomasyon sektörüne yine liderlik edecek gibi görünüyor. Freelance mimarları, 2015 yılını da kapsayacak yeniliklerle Freelance platformunu tüm proses uygulamaları için yegane bir ortam olacak şekilde tasarlamaya devam ediyor. Yenileştirilmiş entegre yapıda, proses kontrolörleri ve proses RTU’ları aynı platformda yer alacaklar.

Mevcut Freelance kullanıcıları açısından bakıldığında AC900F serisi, mevcut AC800F serisinden iki kat büyük bellek genişliğinde ve hızında pazarda yerini alacak.

Gerçek yedeklilik
Yedekliliğin amacı, yedekli çalışan kontrolörler arasında bir geçiş yaşandığında prosesin yani üretimin bundan etkilenmemesidir. Bunu yapabilmeleri için de yedekli olarak çalışmak üzere tasarlanmış olmaları gerekiyor; yani firmware seviyesinde yedekliliğin başarılması gerekiyor. AC900F kontrolörler, yedekli olarak çalışmaları için tasarlandı. Gerektiğinde tek başına (single) da çalışabilirler. AC900F’ de gerçek yedeklilik, Freelance kontrolörlerin bilinen yöntemi ile ve daha yüksek hızlarda başarılmaktadır.

Freelance’in yeni nesil platformu niteliğindeki AC900F ailesindeki giriş kontrolörü yedekliliği şu özellikler ile sağlamaktadır:
• İki ayrı AC900F kontrolör,
• İki ayrı Profibus master, (enerji altında sökülüp takılabilen)
• Her bir Profibus master üzerinde iki ayrı port,
• Yüksek hızda yedeklilik bağlantısı (100 Mbit/s)
• Yedekli Freelance Ethernet ağı (100 Mbit/s)
AC900F ailesinin ilk kontrolörü, AC902F olacak ve şu özellikleri ile pazarda öne çıkacak:
• Tek kontrolör ile 2,000 I/O
• Sökülüp takılabilen CPU bilgi ekranı,
• SD kart ile uygulama yedekleme ve firmware güncelleme imkanı,
• Zaman senkronizasyonu için doğrudan bağlantı portu,
• Yedekli 24 V güç girişleri,
• 2 adet seri RS-485 portu,
• 4 adet Ethernet portu (100 Mbit/s),
• 2 adet Modbus TCP portu,
• 2 adet IEC 60870-5-104 portu,
• Enerjili, hata, CPU, yedeklilik ve pil durum LED’ leri,
• Diyagnostik için seri port,
• 10 adet I/O modülünü tekli (single) konfigürasyonda CPU yanına takabilme imkanı.

AC900F Kontrolörün donanım ve lojik editörü (CBFreelance)
Freelance’in entegre yazılım platformu olan CBF (Control Builder for Freelance) programı da güncelleniyor ve yeni arayüzü ile pek çok yeniliği beraberinde getiriyor. CBF programı, çok kullanıcılı ortamı ile mühendislik sürelerinde ciddi bir iyileşmeyi vaat etmeye devam ediyor.

Excel temelli Bulk Data Manager yazılımı ile I/O listelerinden program bloklarının oluşturulması ile başlayan mühendislik avantajları özellikle devreye alma zamanında konforunu hissettirmektedir.

Freelance sistemindeki entegre yapı dolayısıyla Freelance’deki herhangi bir değişkenin veya sinyalin nerede ve nasıl kullanıldığı hızlı bir şekilde görebilir, böylece hata analizi kolaylıkla yapılabilir. Bir sinyalin hangi grafikte olduğunu bulabilir, proses grafiğinden hangi program içinde çalıştırıldığına ulaşabilir, program içinden hangi trend sayfasında görüntülendiğine bakabilir ve sinyal listesinden değişkenin hangi donanım kanalında kullanıldığını öğrenebilirsiniz.

Kolay öğrenim seti – Quick Start DVD
Freelance sistemi, kendi kendinize bir eğitim programı olmadan kolaylıkla öğrenilebilen bir sistem olması dolayısıyla DCS ile ilgili var olan bir başka önyargıyı da yıkıyor.
Kolay öğrenim setine ister web üzerinden ulaşabilir ve ilgili dokümanları indirebilirsiniz veya isterseniz sayfadaki formu doldurarak adresinize gönderilmesini talep edebilirsiniz.

Bunu yapmak için www.abb.com adresine gidip, arama kutucuğuna “Freelance Quickstart Tutorial DVD” yazıp, arama sonuçlarından ilk sıradaki linke tıklayarak istek formuna ulaşabilirsiniz.

Freelance hızlı eğitim setinde örnek proje dosyaları ve çözümler ile Freelance kullanımını anlatan videolar yer almaktadır:

Gerçek uyumluluk
Değişen bilgisayar donanımları ve gelişen teknolojiler ile kurulu sistemlerin en fazla 10 senede bir güncellenmesi gerekiyor. Güncelleme konusu, uzun dönemli maliyet hesabının doğru yapılabildiği tüm projeler için önem taşıyor.

Yaptığınız yeni yatırım için gelecek 10 sene boyunca yedek malzeme sağlama garantisi istediğiniz gibi güncelleme garantisi de istiyor musunuz?

Freelance sistemi, entegre yapısından dolayısıyla tek sistem ve tek versiyon oluşuyla hem operatör arayüz tasarlama editörünün hem lojik editörünün ve hem de donanımın aynı anda güncellenmesini garanti etmektedir.

2013 başı ile beraber pazara sunulması planlanan v.10 ile AC900F kontrolcüsü bir yenilik olarak geliyor.

AC900F hem proses kontrolcüsü olarak hem de RTU olarak kullanılabilme özelliği ile gelecekteki Freelance sistemlerinin ana kontrolörü olacağını öngörüyoruz.

Freelance operatör konsolu
ABB, büyük ölçekteki Freelance uygulamalarında ihtiyaç duyulan geniş ekran (52’’) taleplerini operatörün kullanım konforunu da düşünerek hazırladığı konsept operatör platformu ile karşılıyor. Şekil 6’daki proje uygulamasında pek çok DigiVis operatör istasyonu, tek operatör platformunda bir araya getirilmiştir.

Böylece operatörün verimli bir şekilde prosesi işletmesi amaçlanmaktadır. Platformun üzerindeki gelişmiş klavye ile sistem fonksiyonlarına hızlı erişim ve proses sayfalarına kısayol atanması ile gezinme kolaylıkları sağlanmaktadır. Şekil 6’daki operatör konsolu, ABB tarafından Freelance projeleri için tavsiye edilmektedir.

Freelance kurulu sistem sayısı ile proses uygulamalarınız için güvenli bir platform
Freelance gelişmiş tasarımı ile enerji santrali uygulamalarında, proses/üretim tesislerinde ve çevresel tesislerde dünya üzerinde 15,000’den fazla kurulumu ile gerçek bir başarı hikayesine dönüşmüş olan Freelance’in yeni sürüm yeniliklerini keşfetmek ve AC900F kontrolörümüzle tanışmak üzere sizleri WIN 2013 fuarındaki ABB standına davet ediyoruz.