Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Fieldbus Foundation Son Kullanıcı Tanıtım Gezisi İstanbul’da Yapıldı

Fieldbus Foundation Merkez ve Doğu Avrupa Pazarlama Komitesi (FFCEEMC), son kullanıcı semineri ve FOUNDATION™ teknolojisinin canlı gösterisinin yer aldığı etkinliğin İstanbul ayağını gerçekleştirdi.

11 Temmuz 2012 tarihinde Radisson Blu Hotel’de gerçekleştirilen programa, son kullanıcılar, sistem entegratörleri, girişimci ve tasarımcılar katıldı. “FOUNDATION Fieldbus Güncel” teması ile gerçekleştirilen seminerlerde, Fieldbus Foundation Merkez ve Doğu Avrupa Pazarlama Komitesi (FFCEEMC) Başkanı Juergen George, FFCEEMC Finans Sorumlusu Dominik Nimmesgern’ın tanıtıcı sunumlarının ardından FFCEEMC üyesi firmalardan Turck, Emerson, Yokogawa ve Pepperl+Fuchs temsilcileri birer teknik sunum gerçekleştirdi. Her bir ana teknik prezentasyondan sonra FOUNDATION teknolojisinin çeşitli entegre sistemlerle kullanımının fonksiyonelliğini örnekleyen FOUNDATION teknolojisinin kullanışlı, güncel, pratik gösterileri yer aldı.

Etkinlik açılışında hoş geldiniz konuşması yapan Turck Satış ve Pazarlama Müdürü Bülent Giray, program içeriğinde Emerson, Yokogawa firmalarının canlı olarak Fieldbus Foundation uygulamaları hakkında bilgi vereceklerini belirterek, benzer etkinliklerin belli ülkelerde senede bir veya iki kez yapıldığını da aktardı. Giray FFCEEMC’nin, Merkez ve Doğu Avrupa bölgelerinde son kullanıcı odaklı bu aktivite ile, bilhassa Fieldbus Foundation’ın tam olarak anlaşılmasını ve insanların bu konudaki ilgisini artırmayı teşvik etmeye çalıştığını söyledi. Komitenin, bu bölgede tüm yerel dillerde FOUNDATION teknoloji kullanıcısı ve potansiyel kullanıcılarına FOUNDATION teknoloji ve uygulamaları hakkında teknik destek ve bilgi sağlayabildiğini söyleyen Giray, bilgi ve uygulama tecrübelerinin paylaşılmasını kolaylaştırmak amacıyla son kullanıcılarla, mühendislik yüklenicileriyle ve potansiyel FOUNDATION teknoloji kullanıcılarıyla yakın ilişki geliştirerek çalıştıklarını da ekledi.
Seminer programında ilk sunumu, Fieldbus Foundation Merkez ve Doğu Avrupa Pazarlama Komitesi Başkanı Juergen George gerçekleştirdi. George sunumunda Fieldbus Foundation’ı kısaca tanıtarak, önde gelen proses son kullanıcıları ve otomasyon firmalarından oluşan, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak Fieldbus Foundation’ın dünya genelinde 350’yi aşkın şirketi temsil ettiğini belirtti. Kontrol sistemleri ve enstrümantasyon alanının başlıca üreticilerinin neredeyse tamamını kapsamanın yanı sıra üyeleri arasında en büyük tesis otomasyonu ekipmanı son kullanıcılarının da bulunduğunu dile getiren George, “Fieldbus Foundation Orta ve Doğu Avrupa Pazarlama Komitesi (FFCEEMC), FOUNDATION teknolojisini son kullanıcılar ile mühendisler, satın almacılar ve inşaatçılara, son kullanıcı odaklı eğitim seminerleri aracılığıyla tanıtmayı amaçlıyor.
Bugünün otomasyon endüstrisinin tüm dünyada ekonomik zorluklarla karşı karşıya olduğunu dile getiren George, bu nedenle imalatçıların faaliyetlerini optimize etmek için baskı altında olduklarını, tesislerin operasyonlarındaki mükemmelliği ancak gelişmiş çözümlerle sağlayabileceklerini ve bunun için de FOUNDATION teknolojisinin bu zor şartlara en uygun otomasyon altyapısını sunduğunu dile getirerek sistemin avantajları ve sektördeki güncel gelişmeler hakkında bilgi verdi.

George’nin ardından sözü alan Emerson Process Sistemleri ve Çözümleri Saha Satış Mühendisi Cem Çalım ise kısaca ürünleri DeltaV’yi tanıtarak, FOUNDATION Fieldbus uygulamaları konusunda Emerson’un getirdiği teknolojik yeniliklerden söz etti. “Emerson Process Management, seviye 1’den seviye 3’e kadar bir fabrika veya bir tesiste bulunan otomasyon seviyelerine çözümler sunabiliyor.” diyen Çalım, şirketin ürün gruplarını tanıttığı sunumunda şunları aktardı: “Genel olarak bir tesisteki otomasyon yapısındaki konvansiyonel uygulamalar, zaman içinde merkezi DCS yapısına, bu da 2000’li yıllarla birlikte tamamen dijital bir tesis mimarisine dönüştü. Tabi bu dijital tesis mimarisiyle birlikte tesisin büyüklüğü veya karmaşıklığına bağlı kullanıcılar için ek problemler ortaya çıkmaya başladı. Bu da, sistemdeki uygulamaların verimli şekilde yapılabilmesini engelleyici bir karmaşıklık. Emerson’un sunduğu PlantWeb konsepti, saha ekipmanlarından otomasyon sistemi ve tesisin yönetimsel katmanlarına kadar tüm katmanlarda sahadaki akıllı bilgiyi kullanıcı uygulamalarına entegre etmek amaçlı. Bu sayede tesisteki proses verimliliği ve performansını maksimize etmeyi hedef alıyor.” Sahada farklı PLC’ler, kontrol vanaları, analitik cihazlar, motorlar, hatta laboratuvar ve fabrika yönetimsel sistemleri gibi birçok farklı noktanın DCS üzerinde toplandığını söyleyen Çalım, bunu Plantweb adı altında bir dijital mimari çerçevesinde kullanıcıların hizmetine sunduklarını dile getirerek demolar üzerinden ürünün uygulamasını katılımcılarla paylaştı.

Seminerde FFCEEMC Finans Sorumlusu Dominik Nimmesgern (Turck), diagnostik konusunda teknik bir sunum gerçekleştirerek çeşitli uygulamalarla örneklendirdi. DPC, DPC-DU diagnostik ve DPC – ADU ileri diagnostik modülleri ile DPC – HSE saha ünitesinin özelliklerinden bahseden Nimmesgern ile birlikte Fieldbus Foundation Merkez ve Doğu Avrupa Pazarlama Komitesi Başkanı Juergen George (Pepperl+Fuchs) da konunun farklı boyutlarında bir sunum yaptı.
Seminerde Yokogawa temsilcisi BEST A.Ş. Sistem Satış Mühendisi Orçun Tenker de, “Operasyonel Mükemmelliğe Giden Yol” isimli bir sunum gerçekleştirdi. Tenker, sunumunda kısaca BEST A.Ş.’den söz ederek, 1976 yılından bu yana Yokogawa’nın temsilciliğini yapan İzmir merkezli şirketin, şu ana kadar Türkiye’de 109 adet sistem projesini başarıyla çalıştırdığını dile getirdi. Müşterilerine Migration çözümleri de sunduklarını dile getiren Tenker, BEST A.Ş. olarak Yokogawa’nın sadece kontrol sistemleri değil, aynı zamanda saha ekipmanları, gaz analizörleri, ph iletkenlik gibi transmitterleri ve ölçü kontrollerini müşteriye sağlayabildiklerini belirtti. “Bunların yanında DCS ve ESD sistemlerimizin tüm yazılımlarının kurulumunu müşterilerimize yapabiliyoruz.” diyen Tenker, DCS sistemlerini demo standı üzerinden uygulamalı olarak katılımcılara tanıttı. Tenker, güç modülleri ile CPU modülleri hakkında bilgi verdiği sunumunda şunları aktardı: “CPU modüllerinin üzerinde ikişer adet Ethernet girişi bulunuyor. Bunlar tamamen redundant konfigürasyonunda müşterilerimize sunabildiğimiz ekipmanlar. Ancak tek bir CPU single konfigürasyonda alındığı halde dahi Ethernet girişlerini redundant olarak sunuyoruz. Bu da operatörlü mühendislik istasyonlarıyla sürekli olarak sizin yedekli bir iletişim içerisinde olmanızı sağlıyor.” CPU modüllerinin her birinin kendi içerisinde 2 adet CPU daha bulundurduğunu anlatan Tenker, şunları ekledi: Burada altını çizmemiz gereken bir özelliğimiz, ilk CPU arıza verdikten sonra ikinci CPU’ya geçiş milisaniyeler mertebesinde oluyor. Bu da prosesin herhangi bir sekteye uğramaması için çok önemli.” Tenker, sunumunda iletişim kartları, analog kartlar, dijital kartlar ve Fieldbus kartları hakkında da bilgiler vererek, katılımcıları CENTUM VP hakkında aydınlattı. Yokogawa’nın varlık yönetimini gerçekleştirdiği bir platform olan PRM’yi de tanıtan Tenker, sunumunun sonunda aktardığı konuların uygulamalarını demolar üzerinden katılımcılara gösterdi.

Seminerde, sunum ve gösteri programlarına ek olarak, katılımcılar uygulamalar ve FOUNDATION çözümlerini diğer üye firma temsilcileriyle birlikte tartışma fırsatı da buldu.