Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

‘Factory Talk Metrics’ Sayesinde Mobilya İmalatçılarının Üretkenliği Artırılıyor

Çözümler
Rockwell Otomasyon’un “Factory Talk Metrics” sistemi, makineleri kontrol eden PLC’den bilgileri alıp tüm ekipmanın verimlilik haritasını çıkartarak gerekli yerlere iletir.

Sonuçlar
* Tüm bilgiler kontrol odasındaki ekrandan izlenebilir.
* Browser donanımlı bir PC sayesinde kullanıcı personelin tercihine göre Factory Talk Metrics sistemi bilgileri izlenebilir, bilgilere ulaşılabilir, diyagram ve grafikler açılabilir.
* Her şey standart bir şekilde ölçülür ve devreden çıkan cihazlar hassas bir şekilde takip edilir.
* Personelin en uygun durumu algılamasıyla birlikte yapılan işin kalitesinde belirgin bir yükselme görülür.
* Böylece firma ilk dört ayda %70’lere ulaşırken hedef %78’dir.
* Firma artık pazarda daha sağlam bir yerdedir ve daha büyük satışlar beklemektedir.

Arka plan
İsveç perakende mobilya sektörünün lideri durumundaki bu firma sıkı bir rekabet içerisindeydi. Üretimindeki en küçük bir aksama bile işin rakibe kaptırılmasına sebep oluyordu.

Diğer taraftan, makine parkının yenilenmesi siparişlerde kararlı bir yükselmeye ön ayak olabilirdi. Mobilya üreticileri için bu durum genellikle makinelerini geliştirmeye zorlayıcı bir olay olarak kabul edilir.

Sorunlar
Üretici firmanın teknik müdürü şu açıklamayı yapmaktadır: “Şu andaki imalat yapımızda yılda ortalama 13 milyon adet çekmece üretmekteyiz ve yakında 4. makinemizi de kuracağız.
Zira tüm işlemlerimiz otomasyona bağlanmıştır ve makine kullanımımız artırılmıştır; yani diğer bir ifadeyle üretkenliğimizi her geçen gün artırmaktayız. Hedefimiz gereği firmanın diğer birimleriyle haberleşme içerisinde olup makinelerimizden sürekli anlık bilgi almak durumundayız.

Böylece bakım sistemimizle uyumlu olabilecek bir ürün aramaya başladık ve Rockwell Otomasyon ile iş birliği içinde olan lokal bir otomasyon ürünleri satıcısı ile bir anlaşma yaptık ve şimdilik onların talimat ve tavsiyelerini takip ediyoruz.”

Çözümler
Teknik müdür açıklamasına devam ediyor: “Sistemimizle uyumu ve haberleşme kabiliyeti için Rockwell Otomasyon’a müteşekkiriz. Şimdi artık beklediğimizden daha hızlı bilgi alışverişinde bulunabiliyoruz.

Zira Rockwell Otomasyon’un temin ettiği EtherNet/IP ve DeviceNety gibi açık internet protokolü ile fabrika ve ofis bazlı sistemimiz uyum sağlamış ve karşılıklı bilgi alışverişimiz hızlanmıştır.

Böylece en alt kattan en üst kata kadar tüm işlemlerimiz normal bir web sitesinden izlenebilir hale gelmiştir.

Rockwell Otomasyon’un “Factory Talk Metrics” sistemi makineleri kontrol eden PLC’den bilgileri alıp tüm ekipmanın verimlilik haritasını çıkartarak gerekli yerlere ileten bir sistem olduğundan biz de artık kalitenin seviyesini, makinelerin çalışmalarını ve verimlilik durumlarını her makine hattı için ayrı ayrı izleme imkanı buluyor ve “Factory Talk Metrics” sisteminin çok basit kullanımlı arayüzü sayesinde istediğimiz her bilgiye anında ulaşabiliyoruz.

Tüm bilgiler ve makinenin devreden çıkma sebepleri kontrol odasındaki ekranda görüntülendiği için personelimiz canlı olarak her an imalatı takip edebilmekte ve hedeflediğimiz üretimi kontrol altında tutabilmektedir.”

Sonuçlar
Teknik müdür gururla açıklamasına devam ediyor: “Sistemin sayısız avantajı vardır. Bu sistemi kurmadan önce tüm ölçümler manuel olarak yapılıyor, özel bir kılavuz kullanmadan farklı kişiler, farklı ölçümler yaparak farklı sonuçlar alabiliyorlardı. Ama artık her şey standart bir şekilde son derece hassas olarak izlenmekte ve ölçülmektedir. Düzgün ölçümler yapmaya başladığımızda fark ettik ki, tüm personelin üzerine odaklandığı “uygunluk” bizim düşündüğümüz kadar da iyi durumda değilmiş ve rekabeti sürdürebilmemiz için bunu geliştirmemiz gerekiyormuş. Bu gerçek ortaya çıktığında personelde de müthiş bir değişim yaşadık. İşin can alıcı noktası yaptığımız işin seviyesi kesinlikle yükseldi ama bir taraftan düşük fiyat politikamıza da sadık kalmalıydık.

Ölçümlere başladığımızda makine kullanımında %60’lardaydık. Dört ay sonra ise %70’lere gelmiştik, şimdiki hedefimiz ise %78’dir.

“Factory Talk Metrics” sistemi müşteri talebine göre bütünüyle adapte edilebilir. Örneğin biz bu işe pek çok alarm noktası ile değil, sadece birkaç düşük seviyeli ölçüm noktası ile başladık. Yapabilirdik ama biz üretim hattımızı bir kaç hücreye bölmeden detay sayısını ileriki fazlarda artırmayı planladık.”
Teknik müdür birkaç kelimeyle de benzer durumdakilere bazı tavsiyelerde bulunmak istiyor: “Şayet bu tür bir yatırım yapacaksanız öncelikle yapacağınız şey, neyi ölçmek istediğinizi ve üretim müdürünüzün, kontrol personeli ile diğerlerinin sistemden ne beklediklerini saptamanızdır.

Öncelikle bu beklentilerinizi saptayarak istenen çıkış bilgileri için bir rapor hazırlayıp buna ait detaylı bir şartname hazırlayacak bir grup kurmanız size önemli ölçüde vakit kazandıracaktır. Pazardaki yerimizin sağlamlaşması ile satışlarımızın artması bizim için büyük bir avantaj ve “Factory Talk Metrics” sistemi yaptığımız en iyi yatırımlardan biri olmuştur.”

“Factory Talk Metrics” sistemi Rockwell Otomasyon’un yazılım, servis ve integrasyon hizmetlerinden Factory Talk sisteminin devamı niteliğindedir. Bir servis sunucusu ile desteklenmiş websitesi yardımıyla tesisin temel ekipmanları ile makinelerin performansları hassas bir şekilde, eş zamanlı olarak, bireysel ve özel bilgileri ile beraber izlenebilir ve geçmiş olaylar doküman haline getirilebilir. Bu bilgiler verimin düşmesini, vakit kaybını, kapasite azalmasını ve ekipman durumunu açıklayan temel bilgiler kapsamında değerlendirilmelidir.