Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

FABRİKALARA SORUNSUZ ÜRETİM İMKANI TANIYAN PAKETLEME ÇÖZÜMLERİ

Mitsubishi Electric

Mitsubishi Electric, Sanayi 4.0 evresinin akıllı fabrikalarına hızlı entegrasyon, üretkenlik, esneklik ve verimlilik konusunda katma değer sağlıyor. Yüksek kalitesi ve otomasyon ürünlerinin çeşitliliği ile tanınan Mitsubishi Electric; dolum, etiketleme, dikey ve yatay paketleme, dağıtıma hazırlık gibi paketleme disiplinlerinin tümünü kapsayan çözümler sunuyor. Mitsubishi Electric’in geniş ürün yelpazesi sanayicilerin her türlü uygulama için doğru çözüme kolaylıkla ulaşmalarını sağlıyor. Hızlı üretim, dozajlama ve paketlemenin olduğu sektörlerde çok sayıda robotlu çözümü bulunan Mitsubishi Electric, yüksek hassasiyette ve yüksek hızlı, kolay programlanabilen ve kullanılabilen, maliyet tasarrufu sağlayan ve tüm bu yönleri ile fabrikalara sorunsuz üretim imkanı tanıyan paketleme çözümleriyle dikkat çekiyor.

OTOMASYON BİLEŞENLERİNİ TEK ÇATI ALTINDA TOPLAYAN PLATFORM

Mitsubishi Electric’in Sanayi 4.0’a yanıtı olan e-F@ctory konseptinin oluşturulmasını sağlayan iQ Otomas- yon Platformu, tüm önemli otomasyon bileşenlerini tek bir yapıda birleştiren nadir ürün ailelerinden biri. iQ Platformu’nun önemli avantajlarını; minimum TCO (toplam sahip olma maliyeti), fabrika otomasyonu yönetim sistemleri arasında tam ve sorunsuz entegrasyon, maksimum verimlilik ve yüksek hızlı iletişim olarak sıralamak mümkün. Bu ileri teknoloji sayesinde otomasyon döngüsünün her aşamasında maliyetler düşüyor ve yatırımdan maksimum geri dönüş alınması sağlanıyor.

ŞİŞE DOLUMUNDA YÜKSEK HASSASİYET VE HIZ

Ambalaj sektöründe yüksek hassasiyet ve hız gerektiren şişe dolumu işleminde, dolum başlığının kontrolünün döner konveyör ve akış kontrolörü ile tamamen senkronize edilmesini sağlamak en zor aşamalardan biri olarak öne çıkıyor. Dolum aşamasında, hem kontrolörün sıvının şişenin ağzına yüksek doğrulukta beslenmesini sağlaması hem de köpürme ve sıvının taşma riskini ortadan kaldırmak için akış oranı ve başlık yüksekliğinin hassas bir şekilde kontrol edilmesi gerekiyor. Bu noktada Mitsubishi Electric’in iQ Platform temelli hareket kontrol CPU’su büyük avantaj sağlıyor. Hareket kontrolüne ek olarak, uygulamanın gerçek aktarım aşamaları da Mitsubishi Electric’in akıllı ve enerji tasarrufu sağlayan sürücüleri kullanılarak kontrol altında tutulabiliyor. Makineye hızla beslenen şişeler, milisaniye düzeyinde program hızlarıyla 1 Gigabit yüksek iletim hızları sunacak şekilde System Q ile CC-Link network sistemi üzerinden kontrol edilebiliyor.

HIZLI VE DOĞRU ETİKETLEME

Etiketlerin hedef ürüne mümkün olduğunca az sapma ile doğru şekilde yapıştırılmasını sağlamak ancak günümüzün yüksek hızlı etiketleme makineleri ile mümkün olabiliyor. Etiketleme tabakasının esneme, çarpılma veya Makineye hızla beslenen şişeler, milisaniye düzeyinde program hızlarıyla 1 Gigabit yüksek iletim hızları sunacak şekilde System Q ile CC-Link network sistemi üzerinden kontrol edilebiliyor. yırtılmasını önlemek için etiketlerin, tüm ürünlerin etiketlerinin doğru yerleştirilmesini sağlayacak şekilde sabit bir hızda beslenmesi gerekiyor. Bir dizi boyutta gelen etiketler; soğuk ve sıcak tutkal, esnek film veya genel sarma gibi çeşitli şekillerde yerleştirilebiliyor. Bir etiketleme makinesi tasarlarken kontrol mimarisinin verimlilikte mümkün olduğunca az kesinti olacak şekilde tüm bu farklı sistemleri destekleyecek şekilde tasarlanması büyük önem taşıyor. Mitsubishi Electric’in iQ Platformu, bu gereksinimleri rahatlıkla karşılamayı mümkün hale getiriyor. Q hareket seri- si yüksek hızlı kayıt işlevselliği ile etiketlerin doğru şekilde yerleştirilmesine imkan tanıyor.

PAKETLEMEDE MALİYET AZALTAN TEKNOLOJİ

Üretimde şişe dolumu uygulamalarının yanı sıra en yaygın paketleme makinesi türü olarak; gofret, ekmek, ilaç gibi birçok ürünün paketlenmesinde kullanılan yastık paketleme tipi makineler öne çıkıyor. Mitsubishi Electric’in Q hareket kontrolörü bu tür makinelerin yüksek hassasiyet taleplerini rahatlıkla karşılıyor. Paketleme bıçaklarının konveyörün besleme hızı ile kusursuz bir şekilde eşzamanlı çalışabildiği bu sistemde yüksek hızlarda hassas kesim sağlanıyor. Normalde bu tür sistemlerde karşılaşılabilen kurulum endişelerini bertaraf eden ve maliyetleri azaltan Mitsubishi Electric, bu sayede yüksek fonksiyonlu çözüm sunuyor.

KARMAŞIK SİSTEMLERE UYGUN ÇÖZÜMLER

Genellikle ürünler için karton ya da mukavva kutu şeklinde son bir paketleme aşaması gerekli oluyor. Hız için tasarlanmış olan kutu paketleme makineleri aynı zamanda temel ürünlerin yerleştirilmesi ya da katı bir malzeme ile sarılması sırasında zarar görmesini önlemek için yumuşak bir ritme de sahip olmak zorunda. Mitsubishi Electric’in bu ihtiyaçlar için özel olarak tasarlanan Q serisi hareket sistemleri, birçok hareketli parçası olan karmaşık sistemler için son derece uygun bir çözüm sunuyor. Bu sistemler; kutu açma, bantlama ve transfer konveyörleri gibi makine proseslerinde hataları önlemek için gerekli olan yüksek senkronizasyon derecesini de sağlıyor.