Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Exlar Bütünleşik Servo Lineer Aktüatör ve Servo Motorlar

En yeni güç elektroniği teknolojisini ileri termal yönetim modelleme teknolojisi ile birleştiren Exlar, boyuta karşı elektrikli aktüatör performansı konusunda yeni bir ölçüt oluşturmuştur. Yeni Tritex II aktüatörleri tek bir kompakt ve kapalı pakette AC beslemeli servo sürücü, dijital kontrolör, fırçasız motor ve lineer ya da döner aktüatörü bütünleştirmektedir.

Artık hareket kontrolü dağıtılabilir ve uygulama tek bir bütünleşik cihazla çözümlenebilir.

Yer Taleplerinde Azalmalar
Tritex II aktüatörler, yüksek güçte ve az yer kaplayan servo sürücülü cihazlardır. Mevcut hidrolik ya da pnömatik silindirin kapladığı yere tam elektronik bir çözüm yerleştirebilecek, aynı zamanda da sorun yaratan bilyalı vida veya büyük hacimli dişli redüktörlerden kurtulunabilir. Daha önce panoya monte edilmiş servo sürücülere ve kontrolörler tarafından kullanılan mekanlara da artık gerek kalmayacaktır. Tritex II aktüatörleri belirgin güvenilirlik artışı sağlarken aynı zamanda makine tasarımın boyutunu da küçültmeye izin vermektedir.

Düşük Maliyetler
AC beslemeli yeni Tritex II; servo sürücü, kontrolör ve aktüatörü tek bir uygun pakette birleştirdiğinden panoları monte etme ve kablo çekme bağlamında işgücü maliyetinden kaçınılabilir. Pahalı, yüksek bakım isteyen özel servo kablolardan kurtularak kablo maliyetlerinde de belirgin bir düşüş sağlanmıştır. Tüm gereken; ekonomik, standart bir AC güç kablosu ile dijital ve analog I/O için standart bir iletişim kablosudur. Aynı zamanda servo sürücüden servo motora kadar uzun mesafe kaydeden güç sinyalleri ve geri besleme sinyallerine ilişkin hususlar da ortadan kaldırılmıştır. Tritex II ile servo sürücü ve servo motor aynı yuva içinde bütünleşmiştir.

Güç, Performans ve Güvenilirlik
Tritex II lineer aktüatörleri yaklaşık 4000 pound (18 kN) sürekli ve 10.000 pound (44 kN) maksimum kuvvetler ve 33 inç/sn (800 mm/sn) hızla yarar sağlarlar. AC güç elektroniği ile yeni Tritex II; -40°C ile +65°C arasında değişen geniş bir ortam sıcaklık yelpazesinde azami güvenilirlikle görev yapmaktadır.

AC beslemeyle çalışan Tritex II aktüatörlerinde 1,5 kW servo amplifikatör ve yetenekli bir kontrolör bulunmaktadır. Pozisyon için analog izleme, bileşik hareketler, hareket zinciri ve her hareket için bireysel kuvvet/tork kontrolü gibi standart özellikleri ile Tritex II serileri birçok hareket uygulaması için uygun çözümdür.

Esnek Haberleşme
Mutlak geri besleme dahil birçok geri besleme türleri uygulamaya en uygun olan sistemin seçilmesini mümkün kılar. Dijital ve analog I/O ile Modbus, Ethernet IP, HART, Modbus TCPIP, CAN Open ve CAN J1939 gibi bilinen iletişim ağları, Tritex II’ nin kontrol yapılandırması ya da makine kontrol sürecinin bütünleşmiş bir parçası olmasını sağlar.
Lineer Uygulamalar
Tritex II lineer aktüatörler, döner hareketi çok dayanıklı ve uzun ömürlü lineer harekete dönüştürmek için ters döner vida mekanizması kullanırlar. Bu özellikler, Tritex aktüatörlerin daha önce pnömatik ya da hidrolik silindir gerektiren uygulamalara çözüm getirmesini sağlar. Yükü hareket ettirme bağlamında aktüatörün döner hareketini doğrusal harekete dönüştürecek acme vidası veya bilyalı vida gibi ek mekanizmalara gerek yoktur. Ayrıca Tritex II yazılımı, bir nesneyi konumuna doğru sıkıştırırken komut verildiğinde aktüatörün ileri doğru hareket etmesini sağlayacak bir dizge oluşturmaya da olanak verir. Durma ya da yeni bir konuma geri çekilme gibi bir hareketi başlatan kuvvet önceden programlanabilir ya da aktüatör bu kuvvet düzeyini başka tür bir komut gelinceye değin muhafaza edebilir. Dizge; montaj, test, sabitleme ve presleme uygulamaları için idealdir. Tritex II lineer aktüatör, kendisini proses kontrol uygulamalarındaki vana ve klape kontrolü bağlamında ideal yapan bir analog kumanda sinyalini izleyecek biçimde programlanabilir.

Servo Motorlar
Tritex II servo motorları hassas bir kontrol sağlarlar. Tritex II’nin hızını ve pozisyonunu bilgisayardan programlanabilir. Örneğin motor, belirlenmiş bir hızla dönmesi ve önceden programlanmış bir konumda durması için programlanabilir. Motor, bir kontak girdisi alınıncaya ya da bir yüke karşı önceden programlanmış bir tork üretilinceye kadar önceden saptanmış bir hızda çalışmak üzere de programlanabilir. Seçenek olarak Tritex II motorları, tork, hız ya da konum yönünden seçimi belirtecek şekilde gerilim veya akım bağlamında bir analog sinyal izlemek üzere ayarlanabilir. Önceden programlanmış hız ve konum komutlarını başlatacak sinyaller optik olarak yalıtılmış girişlerden ya da her Tritex II ünitesinde bulunan Modbus seri iletişim kanallarından gelir.

İsteğe Bağlı Dahili Redüktör
Uygulamanın mevcut temel üniteden daha büyük bir tork ve daha az bir hız gerektirmesi durumunda Tritex II bütünleşmiş planet dişli redüktörü ile göreve hazırdır. 4:1 ile 100:1 arasındaki aktarma oranları Tritex II gücünün geniş bir tork yelpazesine yayılmasına olanak sağlar.

Güç Gereksinimleri
• 100 – 240 VAC, +/- %10 tek faz
• Harici frenleme direnci için bağlantılar
Geri besleme çeşitleri
• Analog hall
• 8192 pulse artımsal enkoder
• Mutlak enkoder

Haberleşme ve I/O

Dijital I/O
• 8 dijital giriş
• 10 – 30 VDC, opto kuplör
• 4 dijital çıkış
• 30 VDC maksimum, 100mA, opto kuplör

Analog I/O
• 1 analog giriş
• +/- 10V
• 12 bit çözünürlük
• Kuvvet/tork, hız, pozisyon
• 1 analog çıkış
• 0-10 V veya +10/-10V, 12 bit çözünürlük
• Kuvvet/tork, hız, pozisyon
• 4-20mA
• 4-20mA analog giriş
• 4-20mA analog çıkış
• 16 bit çözünürlük

Standart Haberleşme
• Programlama, kontrol ve izleme için 1 adet RS 485 port, Modbus RTU

Genel Uygulama Alanları
Proses kontrol, test uygulamaları, simülasyon, gıda prosesleri, endüstriyel otomasyon, ağaç işleme, yarı iletken, medikal cihazlar, otomotiv, kaynak makineleri uygulama alanlarıdır.

Tritex II Serisi lineer aktüatör ve servo motorların DC versiyonları da mevcuttur.