Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

EtherCAT Terminalleri Yeni EtherCAT

Birleştirici Serisi Terminal Kutusundaki Maliyet ve Alan Gereksinimlerini Azaltıyor

EK18xx: Dijital I/O’lar ile Bütünleşik EtherCAT Birleştirici Serisi
Beckhoff EthetCAT terminal sistemine yönelik EK18xxx birleştirici serisi dijital I/O’lar ile standart birleştirici bütünleşmesini sağlıyor. Bağlantı seviyesinde kullanılan HD (Yüksek Yoğunluklu) Terminal 16 bağlantı noktası sunar. Bu kanalların dördü besleme gerilimi için ayrılmıştır; geri kalan on iki kanal ise dijital I/O’lar için kullanılabilir.

Bu kompakt çözüm maliyet tasarrufu sağlamasının yanı sıra kontrol kabini içerisindeki alan gerekliliklerini de azaltmaktadır. Yeni birleştirici serisi farklı I/O seçenekleri ile sunulmaktadır.

EK18xx birleştirici serisi EK1100 EtherCAT birleştiricinin işlevlerini standart dijital I/O’lar ile tek bir gövde içerisinde birleştiriyor.

Bunun sonucunda özellikle düşük sayıda I/O kullanılan uygulamalar için uygun olan 44 mm x 100 mm x 68 mm (G x Y x D) ölçülerinde kompakt bir tasarım elde ediliyor.

EK18xx birleştiriciler, standart EK1100 birleştiricide olduğu gibi tüm EtherCAT terminalleriyle genişletilebiliyorlar. Dijital I/O´lar tek telli bir teknoloji ile uygulanıyorlar. Kablolama işlemi doğrudan tek-telli iletkenler ya da kablo pabuçlu iletkenler kullanılarak direkt takma yöntemi ile herhangi bir alete gereksinim duyulmaksızın gerçekleştirilebiliyor.

Aşağıdaki I/O çeşitleri mevcuttur:
• EK1814: 4 dijital giriş/ 4 dijital çıkış
• EK1818: 8 dijital giriş/ 4 dijital çıkış
• EK1828: 4 dijital giriş/ 8 dijital çıkış
• EK1828-0010: 8 dijital çıkış

Beckhoff, EK18xx EtherCAT birleştirici serisi ile tasarımların küçültülmesi ve maliyet optimizasyonunun sağlanması yolunda ilerlemeye devam ediyor.

Az sayıda I/O noktası içeren ve kısıtlı alan koşullarına sahip uygulamalar için özel olarak tasarlanan EK18xx birleştirici, kullanıcıya hassas bir şekilde boyutlandırılmış bir çözüm sunuyor.

EtherCAT Terminal sistemi elektronik terminal bloklarından oluşan modüler bir I/O sistemidir.

EtherCAT protokolü I/O terminali seviyesinde işlendiği için EtherCAT’in teknolojik özellikleri optimum düzeyde desteklenmektedir. Otomasyon dünyasında karşılaşılan tüm yaygın dijital ve analog sinyal türleri için uygun

EtherCAT terminalleri mevcuttur. Düşük seviye bus sistemleri yerel master/slave terminaller ile bütünleştirilmiştir.