Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Esnek Hidrolik Uzmanı

Hidrolik basınç ölçümü başlarda her ne kadar zorlayıcı gözükmese de, bütün sensörler hidrolik endüstrisindeki gereksinimleri karşılayamadığı için, uygulamalar için gerekli olduğunda doğru sensörü, ihtiyaç duyulan ölçüm aralığında bulmak kolay olmayacaktır.

Hidrolik endüstrisindeki özel gereksinimleri karşılayan basınç sensörleri çok zorlu ortamlarda ve genellikle 6 ila 600 bar hidrolik basınç aralığında çalışmaktadırlar. Sensörün ölçüm yaptığı bu basınç sabit olmayıp değişkendir. Sürekli değişen bu basınç, sensörün sadece ölçüm hücrelerini değil aynı zamanda kılıfını da etkilemektedir. Bundan dolayı sensör seçiminde hücre teknolojisinin, sızdırmazlık elemanlarının ve kılıfın uygun kombinasyonunu seçmek güvenilir basınç izlenmesini sağlamak açısından çok önemlidir.
Uygulamalarda anlık basınç pikleri normal çalışma basıncının birkaç kat üstüne çıkabilmekte dolayısıyla sensörlerden bu tehlikeli anlık basınç artışlarına direnebilmeleri beklenmelidir. Seramikten yapılmış basınç ölçüm hücreleri bu tip uygulamalarda kullanım için onaylanmışlardır. Bu tip seramik basınç hücreleri kullanıcılarına yüksek basınçlarda çalışabilme, hızlı reaksiyon süresi ve iyi histerisiz performansı sunmakla birlikte seramik zararlı maddelere karşı dayanımlıdır. Turck’un yeni PC200 ve PS300 serisi yeni basınç sensörlerinde bu yararlı niteliklerinden dolayı ölçme hücresi olarak seramik çekirdek kullanılmıştır. Turck’un gelişmiş ölçüm sürecinin bir parçası olarak seramik hücreden ölçülen sinyal dijital olarak elektronik ölçüm ekipmanlarına yönlendirilir. Bu metot standart seramik hücre kullanılması ile karşılaştırıldığında yüksek basınçlarda daha iyi bir performans göstermektedir.

IP69K yüksek koruma sınıfı
Basınç sensörleri yalnızca hidrolik borulardaki zorlayıcı ortamlarda değil, ayrıca yağ spreyi, mekanik kuvvetler veya çevresel EMC etkileri gibi dış etkilere de maruz kalmaktadır. PC200 ve PS300 (ekranlı) serisi basınç sersörleri, basınç ölçümlerinin tüm yelpazesinde IP69K koruma sınıfını barındırmaktadır. Bu ürün gruplarının kılıflarında kullanılan özel çelik ve sızdırmazlığı sağlanmış kontrol ve ekran, cihaz içerisinde nem oluşmasına izin vermez. Bununla beraber yeni hücre içi veri dijitalleştirme teknolojisi sayesinde ekran da dahil olmak üzere 7 jule’e kadar cihazın maruz kalabileceği mekanik kuvvetler, cihazın çalışmasına etki etmeyecektir. PS300 ürün grubundaki cihazlar yüksek elektromanyetik dayanımla beraber, %0,5 gibi yüksek hassasiyete sahiptir.

Sensörlerin tutarlılığı çoğu kişi tarafından ilk bakışta önemsenmez. Çoğu kullanıcı ilk olarak ürün kılavuzundaki tolerans ve hata miktar bilgilerine bakar fakat bu bilgiler ilk bakışta doğru gibi gözükseler de genellikle öyle olmazlar, çünkü bu değerler hesaplanırken sıcaklık, gecikme kayıpları ve bunun gibi etkenler göz ardı edilmiştir.

Sensörlerin yeterli tutarlılığa sahip olamamasında elektronik ekipmanlar önemli olsa da, tutarsızlığın ana sebebi çoğunlukla basınç, yük ve sıcaklık değişimleri altında ideal değişimi sağlayamayan yanlış malzeme seçimidir. Turck, geliştirdiği yeni hücrelerde bunu göz önüne almış, sinyal işleme sırasında ve sinyal iletiminde analog yerine dijital sinyal kullanarak elektromanyetik gürültüyü azaltmış, yüksek tutarlılığı daha az gerilim ihtiyacı ile sağlamıştır.

Kullanıcı dostu
Ürünlerin özellikleri her zaman tek önemli faktör değildir, aynı zamanda ürünlerin kullanıcı dostu olmaları da önemlidir. Bu kullanılabilirlik, sensörün montajı aşamasında kullanılan araçların boyutları, konnektörlerine yeterli erişim imkanları ve yeterli programlama olanakları gibi birçok farklı konuyu kapsamaktadır. Turck yeni PS400/500 serisi basınç sensörleri 4 haneli büyük ekranları ile kullanıcıya ölçülen basıncı, cihazın yağ kaplı olması durumunda bile gösterebilmektedir. Ürün parametreleri iki buton ile kullanıcı eldiven kullansa dahi kolaylıkla değiştirilebilmektedir. Gömülmüş buton ile parametre değişimleri onaylanmaktadır. Bu güvenlik fonksiyonu hatalı girişlerin önüne geçilmesini sağlamaktadır. Ek olarak PS300 serisi sensörler VDMA 24574-1 standardına uygun çalıştırılabilmektedir. On beş yıl önceye kadar basınç izlemek için çoğunlukla kontaklı ölçüm metodları kullanılmaktaydı. Bu kullanım güvenilirdi, fakat ünitelerin anahtarlamalarının değiştirilmek ya da yeniden programlanmak istendiği yüksek gereksinimleri olan uygulamalar için yetersizdi. Bu gereksinim elektronik buton kullanımı gerekli kıldı. Bugünkü gereksinimler ise yeni bir değişimi getirdi; artık ekipmanlara daha rahat ulaşmak ve sensörleri daha kolay okumak istenmektedir. Günümüzde basit lojik ya da analog sinyaller yeterli olmamaktadır.

Gelecekte IO-Link
IO-Link değişen talepleri ve kullanıcı ihtiyaçlarını göz önüne alarak geliştirilmiş sensör teknolojileri ve aktüatör elemanlarını dünya çapında standartlaştırmış teknolojik bir çözümdür. IO-Link teknolojisi, makineleri daha verimli kullanabilmek için yeni olasılıklar önermektedir. PS300 sensörleri IO-Link teknolojisine sahiptir; kullanıcılar bu teknolojiyi ister hemen isterse ileride ihtiyaç duyduklarına kullanabilirler. Bu da kullanıcıların yatırımlarının gelecekte de değerini korumasını sağlamaktadır. IO-Link teknolojisine sahip ürünler ile yatırımları korumaktan bahsetmişken, güvenilirliğin ve kalitenin de yatırımların korunmasında ne denli önemli olduğundan söz etmek gerekmektedir. Düşük fiyat başlangıçta cezbedici olabilir, fakat kullanılan ekipmanda kalite problemi var ise, orta ve uzun vadede sensör arızalarından dolayı makine duruşları, toplam sahip olma maliyetlerini artıracaktır.

Sonuç
Turck, PC200 ve PS300 ürün serilerinin geliştirilmesinde ürünün kalitesi ve uzun ömürlü olmasına odaklandığı kadar depolama masraflarının az olmasını da sağlamaya çalışmıştır. Dayanıklı seramik ölçüm hücreleri ve dahili sinyal işlemcileri olan sensörlerin standart seramik hücreli sensörlerden daha iyi bir performansı olduğu görülmektedir. Turck bu iki sensör grubu ile tüm ihtiyaçlar için gerekli olan sensörleri ve sensörlerin farklı durumlara çabuk uyum sağlamasını sağlayacak IO-Link gibi gelişmiş yönetim teknolojisini önermektedir.