Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Entegre Depo Yönetim Yazılımı EDY

“EDY” ile kullanıcı, depoları yöneten yazılımlara değil; yazılımlar, kullanıcıya entegre olur
EDY, depolarında el terminali kullanan farklı sektörlerin malzeme ve kaynak yönetiminden; satın almasına, muhasebesinden, satış yönetimine kadar tüm temel süreçlerini yöneten bütün iş uygulamalarının el terminali uygulaması ile entegrasyonunu sağlar. Çoklu platform (multi-platform) desteğine sahip olan EDY tüm ERP ve kaynak yönetimi yapan platformlar ile entegre olabilecek nitelikte “all in one” (hepsi içinde) bir uygulama çözümüdür.

Kurumsal mobiliteyi sağlayan BOER EDY uygulaması her kurumun ihtiyaçlarına göre şekillendirilebilen “butik” nitelikte bir uygulamadır. Kurumsal olarak kullanılan herhangi bir ERP veya yönetim ve planlama yapan uygulama üzerinden gerçekleştirilen tüm işlemleri depoda, sahada, mağazada kullanılan el terminalleri üzerinden gerçekleştirebilen EDY ile kurumlar gerçek bir esneklik ve hız kazanırlar. Ölçeklenebilen bir yapıda olan EDY, başta Mikro Yazılım Evi’nin tüm standart serileri V12 ve V14 ticari paket programları, Logo Go, Tiger, Plus çözümleri ile uyumlu olarak çalışmaktadır.

BOER EDY uygulaması ile nasıl bir mobilite sağlarız?
EDY kullanarak genel olarak şunlar el terminalleri üzerinden yapılabilir:
• Stok bilgilerinin kontrolü
• Cari hesap kontrolü (iletişim bilgileri, bakiye durumu, opsiyonel olarak nakit, çek, senet tahsilatı)
• Depo ve/veya mağaza, şube stok sayım işlemleri (giriş fişi, ürün/raf etiketi oluşturma)
• Mal kabul işlemleri (kontrollü ve kontrolsüz depo girişi yapabilme)
• Depolar arası stok transfer işlemleri
• Alınan (satış) siparişi işlemleri (şube/depo stoklarını ve müşteri satışlarını merkez depodan temin ve sevk)
• Satış irsaliyesi oluşturma (sipariş bağlantılı veya bağlantısız sevk işlemleri)
• Satış faturası oluşturma (sipariş bağlantılı veya bağlantısız fatura işlemleri ve cari hesapta anlık kayıt oluşturma)
• İade işlemleri (şube/depodan merkeze veya müşteriden şube/ depoya)
• Çek giriş işlemleri (sahada veya merkezde çek tahsilatı bordrosu oluşturma, çıktı alma)
• Veri alma/gönderme işlemleri
• Etiket çıkartma (bağlantılı/bağlantısız ürün veya raf etiketi çıkartabilme)
• Sarf/fire fişi oluşturma (yapılan sarf, satış niteliğinde olmayan malzeme sarfiyatı veya fire yani kullanılamaz durumdaki malzeme/ham madde çıkışlarını yapabilme)
• Şube (depo) siparişi ve sevk işlemleri
• Tercihler (kullanıcı için ara yüzü kişiselleştirmeyi sağlar)

EDY uygulaması nasıl çalışır
EDY uygulaması, ana yazılımın veri tabanına doğrudan entegre olup; örneğin SQL veri tabanına, RF çalışma mantığında şirket veritabanı üzerinde çalışır. İstenirse dış ortamda bağlantısız çalışacak şekilde de kullanılabilir. EDY dış ortamlarda bağlantısız çalışabilmek için ana veri tabanından ihtiyacı olan kayıtları kontrollü bir şekilde kendi üzerinde depolar.
RF çalışma mantığında araya entegrasyon ya da aktarım için herhangi bir program girmediğinden ana programa girilen bir kayıt anında EDY’de görülür ve aynı şekilde EDY kullanan el terminalinden girilen bir kayıt da anında ana yazılım üzerinde görülebilir.

Güvenlik en önde gelir
EDY entegre olduğu planlama ve yönetim programı ile online haberleşmekte ve uygulama içerisindeki modüllerde oluşturulan tüm evraklar entegre olunan ana yazılımın veri tabanına güvenli bir şekilde kayıt edilmektedir.

Özellikle merkezi çalışma yönteminde; satın alma, tedarik ve depolara sevkiyatın merkez depodan yapıldığı işletmelerde; mağaza ve depolara yapılan sevk işlemleri, tedarikçi firmalardan merkez depoya ve/veya merkeze bağlı mağaza ve depolara yapılan sevkiyatların mal kabul işlemlerinin kontrollü olarak yapılması bu EDY tarafından sağlanmaktadır.