Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Entegrasyonu Kolay Enerji Verimli Hidrolik Sistemler

Satın alma kararlarının alınmasında bir makinenin enerji tüketim miktarı, gün geçtikçe üretkenliğin önüne geçerek önemi artan bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, makine üreticileri üretim esnasında makineyi oluşturan her bir komponentin enerji verimlilik seviyesini gözlemlemelidir. Değişken hızlı pompa tahrik sistemi kavramı üreticilere yüksek bir enerji kazanımını garanti eder. Makine üreticileri mühendislik uğraşılarının olabildiğince düşük seviyede olması için makinelerinde sistem uygulamalarının problemsiz gerçekleşmesini beklerler. Rexroth´tan Sytronix değişken hızlı pompa tahrik sistemleri seçildiğinde, üreticilerin bu beklentilerini karşılayacak şekilde entegrasyon kolay olacak ve güvenli bir deneyim yaşanacaktır.

Makineler birçok farklı hareket görevini yerine getirmelidir ve bunları yerine getirmek için birçok yaklaşım mevcuttur. Tasarım mühendisleri enerji verimli hidrolik ürünlerle var olanları değiştirmek isteseler de seçim, tasarım, programlama ve devreye alma için yüksek maliyetler ödemek istememektedirler. Bosch Rexroth´un teknik yetkinliği, aranılan komple çözümlerin tek bir kaynaktan geliştirilmesine imkân sağlar: Rexroth´un hidrolik pompalarını ve elektrikli tahrik sistemlerini bir araya getirdiği Sytronix ailesi. Üreticinin hidrolik bilgisi sınıfının en iyi kontrol sistemlerinde hâlihazırda uygulanmış durumdadır. Bu birçok avantaj sağlar: tasarım mühendisi kuruluma hazır ve önceden yapılandırılmış çözümleri oldukça kolayca ve hızlıca kendi mühendislik ortamına programlamanın detayları ile uğraşmak zorunda kalmadan entegre edebilir. İlgili hareket görevleri için tasarlanmış olan Sytronix kitlerini seçerken Rexroth´un endüstride uzmanlaşmış çalışanları danışmanlık yaparlar. Örneğin FcP 5000 serisinin 14 kiti özellikle sıkma ve tutma gibi basit hidrolik işlemler için uygundur. Bu ekonomik çözümlerde, içten dişli pompalar ile frekans dönüştürücüler talebe bağlı güç üretimini kontrol ederler. Plastik işleme makinelerinde ve şekillendirme teknolojisindeki daha karmaşık işlemler için ise tasarımcılar SvP 7000 serisinin 47 önceden yapılandırılmış kiti arasından seçim yapabilirler. Bu kitler, farklı servo motorlarla ve pompa tipleriyle beş farklı performans sınıfındaki geniş uygulama yelpazesi için uygundurlar. DFEn 5000 ürün serisinin 80´den fazla sayıda kiti ise özellikle yüksek güç aralığındaki eksenel kontrol için uygundurlar. Akıllı pompa sadece Rexroth tarafından sunulmaktadır. Dönüş açısını ve motor hızını kontrol ederken dört kadranlı operasyon için uygundur. Kullanıcılar aynı verimlilik seviyesinde Sytronix ile hidrolik sistemlerinin güç tüketimini %80´e varan oranlarda azaltabilirler. Buna ek olarak ortam gürültüsünü de 20 dB (A)´e varan oranlarda azaltabilir ve daha az sıcaklık girdisinden dolayı hidrolik ortamının çalışma ömrünü de artırmış olurlar.