Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Enerji Tasarruflu Blue e Klimalar

Rittal Blue e “Enerji Tasarruflu” soğutma ünitelerinde sürücü teknolojisi kullanılmaktadır. Akıllı eco kontrol modu olarak Rittal tarafından lanse edilen bu teknoloji aşağıdaki şekilde çalışmaktadır:
1. aşamada pano içerisinde istenilen sıcaklık derecesine gelindiğinde soğutma durur. Dahili fan sadece içerideki havayı sirküle etmek için çalışır.
2. aşamada dahili fan devre dışı olur.
3. aşamada dahili fan 10 dakikada bir 30 saniye süre ile havayı sirküle etmek için çalışır.
4. aşamada pano içi sıcaklığın artması durumunda dahili fan tekrar devreye girer.
Akıllı Eco kontrol modu sayesinde Rittal Blue e klimaları, aynı çıkış gücüne sahip konvansiyonel soğutma üniteleri ile karşılaştırıldığında %45’e varan tasarruf sağlamaktadır.

Bu da 200 adet soğutma ünitesi esas alındığında, günlük ortalama 16 saatte %70 tam güç ve %30 kısmi güç çalışma durumunda, yılda ortalama 50.000 TL tasarruf ve 24 ton daha az CO2 tüketimi anlamına gelmektedir.

Daha az CO2 tüketimi ise; 822 yeni ağaç ekimi veya başka bir açıdan bakıldığında 134.795* km. otomobil kullanımında oluşabilecek emisyon anlamına gelmektedir. (*Bu rakam Energy Mix Germany tarafından Almanya’da 0,57 kWh’daki ortalama CO2 emisyonu esas alınarak hesaplanmıştır.)
Kısaca Rittal Blue e klimaları, küresel ısınma ve çevresel sorunlara bağlı olarak artan enerji maliyetlerinin azalmasına, verimli soğutma yapılmasına ve çevreye daha duyarlı olmayı sağlayarak kullanıcılarına büyük avantajlar sağlamaktadır.

TopTherm Blue e klima teknik bilgileri aşağıdaki gibidir:
TopTherm Tavan Montajlı Klimalar

TopTherm Duvar Montajlı Klimalar