Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Endüstriyel Uygulamalar İçin Sıvı Soğutma Paketi

Hava Yerine Su
Daha evvel sunucu panolarında kurulan LCP (Sıvı Soğutma Paketi) teknolojisi şimdi de endüstriyel uygulamalardaki mekanik ve saha mühendisliği için de 10 kW – 20 kW bir çıkışa kadar sunulmaktadır.

Artan paketleme hacmi sebebi ile panolardaki ısı kaybı hızla artmakta ve bu sebeple daha yüksek soğutma çıkışı gerekmektedir.

Buna bir örnek göstermek gerekirse, 2006 yılından itibaren 2010´a kadar olan dönemde 5 kW veya daha fazla olan soğutma sistemlerinde kaydedilen önemli büyüme ifade edilebilir. Suyun, havadan daha iyi fark edilebilir ısı iletkenliği sağlaması ve küçük yerleri daha etkili soğutması sebebi ile hava/su ısı eşanjörü mekanik ve saha mühendisliğinde daha başarılı olmuştur.

Yıllarca denenmiş ve test edilmiş Rittal LCP teknolojisi şimdi de ilk kez, mekanik ve saha mühendisliğinde kullanılabilmektedir. Pano içerisinde yer alan su devresi ve elektronik bileşenlerin tamamiyle ayrılması ile hava/su ısı eşanjörü suya karşı maksimum koruma sağlamaktadır.

Entegre edilmiş komple çözüm
LCP endüstrisi, Rittal TS 8 pano sistemleri temelinde hizmet vermektedir. Böylece mevcut sistem ortamlarına sonradan entegrasyon her zaman mümkün olabilmektedir. BT uygulamalarında ise aksine 482,6 mm (19″) genişlik sabit olarak 22°C soğutulmakta ve endüstriyel LCP içindeki hava akımı pano iklim kontrol gerekliliklerine göre adapte edilmektedir. Soğuk havanın panonun altından montaj plakasının sağ ön tarafına yönlendirilmesi sebebi ile sıcak hava üstten alınır ve altındaki soğuk hava dışarı üflenir.

Pano içerisinde sıcaklık 35°C olmalıdır. İyi bir hava sirkülasyonu için iki adet yüksek güç üfleyici sağlanmalıdır. Her iki tarafta hava girişinin yanı sıra soğuk hava çıkışı da mümkündür.

Hava/su ısı değiştiricisi iki panonun arasına veya birleşik pano grubunun dış sonuna monte edilebilir. Altında veya üstünde su bağlantısı montaj imkanı ve değişken hava yönlendirme, bireysel uyarlamalar için yer sağlamaktadır. Servis gerektiğinde temel bileşenlere kolayca erişilebildiğinden değişim kolayca yapılabilmektedir.

Kapı, taban ve tavan soğutmalı ısı eşanjörleri, “TS 8 TopTherm Chiller” ile birleşerek su-soğutmalı komple çözümler sunulmaktadır.