Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Endüstriyel Kabinet Switchleri

Ticari ve endüstriyel switchlerin mukayesesi
Moxa 10 Gigabit ve Gigabit kabinet switchleri, benzer ticari çözümlerinden farklı olarak endüstri seviyesine sahiptir. Moxa endüstriyel kabinet switchleri, artırılmış dayanıklılığı sayesinde; network operatörleri 10 Gigabit ve Gigabit performanslarından faydalanabileceklerdir. Moxa en zorlu çevre koşullarında endüstriyel seviyede güvenilirliği, EMI bozukluklarına, elektrik gürültüsü ve kesintilerine, cihaz fan hatası veya aşırı ısınma sonucu ortaya çıkan aksaklıklara bağlı arıza sayılarını önemli ölçüde azaltmasıyla sağlar.

Moxa’nın endüstriyel seviye çözümleri, geleneksel kabinet switchlerin karşılaştığı engelleri aşar. Moxa’nın aksine geleneksel kabinet switchleri, yüksek bant genişliğini ve tutarlılığı çevresel engellerle karşılaştığı zaman garantileyemez. Ticari seviye kabinet switchleri ile Moxa endüstriyel kabinet switchleri arasında detaylı karşılaştırma Tablo 1’de görülebilir.

Kanıtlanmış güvenilirlik
Hangi koşulda olursa olsun komple güvenilirliği sağlamak için Moxa endüstriyel kabinet tarzı switchleri Gigabit ve 10 Gigabit Layer 3 ve Layer 2 yeteneklerini zor sıcaklık koşullarında fana ihtiyaç duymadan sağlayabilir.

Bu switchler, modern bir alışveriş merkezinin kötü havalandırılmış merdiven altında, ağır işler yapan ve elektriksel gürültü üreten fabrika makinelerinin yakınında, yüksek güç tüketen ve düzensiz soğutmalı sunucu odalarında veya insansız alanlarda bulunan ağ altyapılarına bakmaksızın, yüksek güvenlikli işlemleri yerine getirir.

Moxa Gigabit ve 10 Gigabit Ethernet endüstriyel switchleri yukarıdaki tabloda listelenen endüstri standartlarına tam bir uyumla birlikte, demiryolu, akıllı ulaşım, madencilik ve otomasyon gibi kritik endüstriyel uygulamalarda öne çıkmaktadır.

Sürekli bağlantı
Kesintisiz network bağlantısı sağlayan milisaniyeler mertebesinde sistem esnekliği ve düşük maliyetli büyüme Moxa rackmount switchlerin bir başka özelliğidir. Turbo Chain ve Turbo Ring Moxa hata denetim teknolojileri, 20 ms’den daha düşük bir sürede hızlı bir backup sağlar.

Network bağlantısı anında geri yüklenerek, ağda herhangi bir kesinti yaşanmaz. Turbo Chain teknolojisi ile Moxa kabinet switchleri üzerine ekstra alt ağlar yaratılabilir. Bu da gereksiz Ethernet portlarının ve ekstra ring bağlantısı için ayrılmış kablolamanın eliminasyonu ile önemli ölçüde tasarruf sağlar.

Bir network altında sahadan merkeze yakınsama
Moxa Gigabit ve 10 Gigabit kabinet switchleri; son derece esnek bakır, fiber veya SFP/SFP+ arabirimleri ile tek bir ağ üzerinden veri, ses ve video iletimini desteklemek için yüksek yoğunluklu, sabit ve modüler modeller içermektedir.

Çok yönlü bus ağ geçitleri, aygıt sunucuları ve medya dönüştürücüler, Moxa kapsamlı portfolyoları ile birlikte Moxa kabinet switchleri, Ethernet omurgası üzerinde her türlü veri türünü kolaylıkla birleştirebilir ve sahadan kontrol merkezlerine tek bir yapı altında yakınsama sağlar.

Hızlı kılavuz
Moxa endüstriyel kabinet switchleri genellikle ICS ve IKS üretici gruplarında bulunmaktadır.
• ICS 48 serisi 4 tane 10 GbE port ve L3/L2 endüstriyel network uygulamalarında fiber optik bağlantı için 48 tane gigabit port sağlar.
• L2/L3 seviyede endüstriyel network uygulamalarında kullanım için, 4U’luk rackmount şaseye sahiptir.
• ICS 24G serisi 4 tane 10 GbE port ve L3/L2 endüstriyel dağıtımda fiber optik bağlantı için 24 tane gigabit port destekler.
• L2/L3 seviyede endüstriyel network uygulamalarında kullanım için, 1U’luk rackmount şaseye sahiptir.
• IKS serisi tam gigabit L3/L2 yönetimiyle 24 port temin eder. Ayrıca modüler kabinet çözümleri yüksek maliyet avantajı sağlar.
• Modüler ICS ve IKS serisi kabinet switchleri, 10GbE/1GbE Ethernet SFP alıcı vericileri kullanılarak, single mod fiber ile 120 km’ye data transferi yapmaya imkân sağlar.