Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Endüstriyel Ethernet Yönetimli Switch Teknolojisi

Üretimin izlenmesine yönelik ihtiyaçları karşılamaya yardımcı olmak için geliştirilen ve Cisco Teknolojisine sahip Rockwell Automation Stratix 5700 endüstriyel Ethernet yönetimli switch, EtherNet/IP’nin tesisin geri kalanıyla bütünleştirmesini kolaylaştırıyor. Bu bütünleşme, kişilere, işlemlere ve teknoloji ile daha yüksek düzeyde iş performansını yakalamak, kaynakları verimli kullanmak ve rekabet için benzersiz fırsatlar yaratmak için uyum içinde çalışmaya yardımcı oluyor.

6, 10 ve 20 olmak üzere üç temel modelin her biri ikili güç girişi, giriş ve çıkış uyarıları, konsol bağlantı noktası, hazır fiber SFP yuvaları ve DIN rayına montaj yapılabilir şekilde gelir. Seçenekler şöyledir: İki Gig port, SD flash kart, IEEE 1588 desteği ve koruyucu kaplama. Çalışma sıcaklığı -40 ila 60°C arasındadır. Yapılandırma ve izleme araçları hem IT hem de üretim uzmanları için geliştirilmiştir. Bu araçlar kurumsal ağ ile güvenli entegrasyon sağlayabilir ve Rockwell Automation Integrated Architecture’da kolay kurulum ve tanı imkanı sunar. Rockwell Automation Stratix 5700 hem üretim hem de IT uzmanları için birçok avantajlar sunar. Bunlar şöyle sıralanabilir: IT ve kontrol ortamından yönetim ve tanı, yapılandırma, kolay silme özellikli SD kart aracılığıyla kolay cihaz değiştirme, endüstriyel otomasyon için varsayılan yapılandırmalar ve EtherNet/IP cihazları (Global ve Akıllı Bağlantı Noktaları), yalnızca yetkili cihazların kullanımını sağlamaya yardımcı olan güvenlik özellikleri, kullanıcıların ve trafiğin ağa erişebilmesi ve ağın üzerinden geçebilmesi ve uygun boyutta donanım ve yazılım yapılandırmaları ile “uygun boyutta” ağ altyapısı. Cihazlar Rockwell Automation ve Cisco’yu en iyi şekilde bütünleştirir. Rockwell Automation tarafından bakıldığında kullanıcılar Rockwell Automation Integrated Architecture’a yönelik özel entegrasyon (CIP); Eklenti Profilleri aracılığıyla yapılandırma için RSLogix 5000; tanılar için önceden tanımlı Logix etiketleri ve durum izlemesi ve uyarılar için FactoryTalk arayüzlerini ekleyebilir. Cisco ile kullanıcılar kurumsal ağ ile güvenli entegrasyon sağlayabilir ve Cisco Internet İşletim Sistemi’ni (IOS); Cisco Catalyst switch mimarisi/özellik kümesini, yaygın IT geliştirme ve yönetim araçlarını (Komut Satırı Arayüzü (CLI), Cisco Ağ Yardımcısı (CNA) ve Cihaz Yöneticisini kullanabilirler. Rockwell Automation Stratix 5700 cihaz değişimi için bağlantı noktası başına DHCP ile, IP adresi yapılandırmasını ortadan kaldırarak kolay yapılandırma sağlar. Ayrıca tüm Logix denetleyicileriyle aynı programlama ve yapılandırma yazılımıyla, otomasyon uygulamaları için önceden tanımlı varsayılan ayarlarla ve switch bağlantı noktası optimizasyonu için Akıllı Bağlantı noktalarıyla entegrasyon sağlar. Logix aracılığıyla bağlantı noktalarından birini programlanabilir bir şekilde açma veya kapatma anlamına gelen makine performansını koruma için, güvenlik gelişmiş güvenlik ve geçiş özellikleriyle ve bağlantı noktası başına yapılandırılabilir cihaz yetkilendirmesi ile sağlanır.