Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Emotron artık CG Drives & Automation

FDU Sürücü
Full kontrol ve güven duyulan çalışma

Emotron FDU 2.0 motor hız kontrol cihazları pompa, fan, kompresör ve blower gibi uygulamalarda tüm özellikleriyle kullanıcıya güvenilir, uygun maliyet ve kullanıcı dostu çalışma imkanı sunar. Debi ve basıncın mükemmel kontrolü sayesinde enerji tüketimi ve istenmeyen duruş süreleri minimize edilir. Emotron FDU, aynı zamanda mekanik ekipmanı dolayısı ile de yükü hasar ve gereksiz aşınmalara karşı korur. FDU, kompakt ve sertifikalı IP 54 yapısı sayesinde motorun mümkün olan en yakınına monte edilebildiği için hem yatırım maliyetlerini minimize eder hem de gerek radyo enterferans gerekse motor izolasyon gibi oluşabilecek sorunları bertaraf eder. Böylelikle, bazı uygulamalarda ihtiyaç duyulan ekranlı güç kablosu kullanılmasına bile gerek kalmayabilir.

Kontrollü kalkış ve duruşlar
Emotron FDU motor hız kontrol cihazları, kontrollü yumuşak kalkış ve duruş sayesinde mekanik ekipmanı dolayısı ile de yükü mükemmel bir şekilde korur. Kontrollü kalkış ve duruşlar, aynı zamanda yol verme ekipmanlarının gereksiz boyutlandırılmasının önüne geçer. Bu sayede, bir şekilde enerji tasarrufu da yapılmış olur. Kontrollü duruş, koç darbesi etkisini ve bu tip durumlardan kaynaklanan diğer mekanik hasarları ortadan kaldırırken pahalı bir çözüm olan motorlu vana kullanımına da gerek duyulmaz.

Güvenli enerjilendirme ve mükemmel şebeke kontrolü
Emotron FDU, eşsiz bir güç kontrol sistemi sayesinde ilk enerjilendirme safhasında DC bara geriliminin kontrollü bir şekilde artmasını sağlayarak, güç kondansatörlerinin şarj süresini optimize eder ve bu sayede tüm güç elemanlarını korur; ömrünü uzatır. Bu giriş güç kontrol sistemine yarı dalga kontrollü doğrultucu (HCB) denir. Bu teknoloji sayesinde hem güvenli bir enerjilendirme hem de şebeke faz hatası veya şebeke gerilimindeki asimetrinin kolayca tespiti sağlanır. Girişte şarj direnci ve bu direnci by-pass edecek kontaktör kullanılmadığı için boyut küçülür ve güç elemanlarının ömrü uzadığı için bakım maliyetleri de azalır. Motor hız kontrol cihazı, girişte konvansiyonel (direnç ve kontaktörden oluşan) bir şarj devresi bulunmadığı için harici bir giriş kontaktörü üzerinden gerektiği kadar on veya off yapabilir. Diğer motor hız kontrol cihazlarında bu durum, şarj devrelerinin zaman içinde arızalanması olasılığı nedeni ile istenmeyen duruşlara ya da ciddi arızalara yol açabilir.

Hasar ve istenmeyen duruşlara karşı koruma
Hasar ve istenmeyen duruşlara karşı dahili güç şaft Monitör ve yük eğrisi koruma fonksiyonları, prosesi ve yükü korur. Kontrol edilen ekipmanın yük eğrisi, tüm hız aralığında izlenir. Bu sayede mükemmel bir koruma sağlanır. Böylece, herhangi bir aşırı ya da düşük yük durumu oluştuğunda anında tespit edilir. Kuru çalışma, kavitasyon, aşırı sıcaklık veya tıkanık borular gibi sebeplerden dolayı oluşabilecek hasar ve istenmeyen duruşlar ortadan kaldırılmış olur. Örneğin; kompresör boştaysa, fan kayışı kopmuşsa veya vana tam olarak açılmamışsa hız kontrol cihazı, bu durumu tespit eder etmez alarm verecektir. Emotron FDU, prosesi mümkün olduğu kadar verimli bir şekilde çalıştırarak korumayı sağlar.
VFX 2.0 Sürücü
Güvenli ve verimli hareket kontrolü

Emotron VFX 2.0 hız kontrol cihazı vinç, kırıcı, değirmen veya karıştırıcı gibi ağır şart tanımına giren uygulamaların Direct Torque Control sürüş teknolojisi sayesinde, kolaylıkla üstesinden gelinmesine olanak sağlar. Bu mükemmel sürüş teknolojisi, üstün koruma özellikleri ve kullanıcı dostu, kolay arayüz yazılımı sayesinde istenmeyen duruşları ve arızaları engeller. Direct Torque Control gibi mükemmel bir sürüş teknolojisi, hassas ve son derece dinamik hız kontrolü ve güçlü dinamik vektör frenleme özelliklerinin bir araya gelmesi ile birlikte, Emotron VFX sürücü, pahalı servo sistemlere ve DC motorlara en iyi alternatif çözüm olmaktadır.

Emotron VFX, KEMA tarafından sertifikalandırılmış IP54 yapısı içinde bütün fonksiyonları ile hiçbir tereddüte gerek duyulmadan, motorun yakınlarına monte edilebilir. Bu özellikle EMC uyumunu kolaylaştırırken, gerek pano ihtiyacını ortadan kaldırdığı için gerekse akıllı arayüzü ve kullanımı, prosesdeki diğer kısımlarla olan parametrik bağlantıyı kolaylaştırır. Doğru tespit edilmiş amaca yönelik kullanım, Emotron VFX´in anahtar kelimesidir.

Emniyetli ve ekonomik kalkış
Emotron VFX, tüm korumaları sağlayarak yükün en güvenli şekilde start edilmesini garanti eder. VFX sayesinde minimize edilmiş kalkış akımları, daha uygun boyutlandırılmış yol verme ekipmanları (sigorta, devre kesiciler), daha az ilk yatırım maliyetleri (kablo vb.) ve böylelikle daha az elektrik faturası ödenmesini sağlar. Değirmen veya karıştırıcı gibi motorun yük altında kalkış yapması gereken yükleri yumuşak ve güvenli bir şekilde kaldırmak oldukça zor bir iştir. Bu durum, Emotron VFX ile kalkış esnasında Direct Torque Control’ün doğasında bulunan otomatik tork artırma fonksiyonu sayesinde kolaylıkla aşılırken, aynı özellik sayesinde crane (vinç) gibi kalkışta her birisi çok farklı sık ve anlık pik yüklerde mükemmel bir şekilde karşılanır. Emotron VFX, mekanik fren açıldığı anda, hali hazırda magnetize edilmiş motorun milinde, istenen zaman zarfında, yükü tartabilecek kadar torkun üretilmesini sağlar. Bir başka deyişle yükü tartar bu şekilde emniyetli ve olabilecek en yumuşak kalkışı sağlar.

Güvenli enerjilendirme ve mükemmel şebeke kontrolü
Emotron VFX eşsiz bir güç kontrol sistemi sayesinde ilk enerjilendirme safhasında DC bara geriliminin kontrollü bir şekilde artmasını sağlayarak, güç kondansatörlerinin şarj süresini optimize eder bu sayede tüm güç elemanlarını korur; ömrünü uzatır. Bu, giriş güç kontrol sistemine yarı dalga kontrollü doğrultucu (HCB) denir. Bu teknoloji sayesinde hem güvenli bir enerjilendirme hem de şebeke faz hatası veya şebeke gerilimindeki asimetrinin kolayca tespiti sağlanır. Girişte şarj direnci ve bu direnci by-pass edecek kontaktör kullanılmadığı için boyut küçülür ve güç elemanlarının ömrü uzadığı için bakım maliyetleri azalır. Girişte konvansiyonel (direnç ve kontaktörden oluşan) bir şarj devresi bulunmadığı için motor hız kontrol cihazı, harici bir giriş kontaktörü üzerinden gerektiği kadar on veya off yapılabilir. Diğer motor hız kontrol cihazlarında bu durum, şarj devrelerinin zaman içinde arızalanması olasılığı nedeni ile istenmeyen duruşlara ya da ciddi arızalara yol açabilir.