Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Emniyet Lazer Tarayıcısı OS32C

Omron OS32C Emniyet Lazer Tarayıcısı; düşük güç tüketimi ile kolay kullanım ve kurulum için dünyanın en kompakt ve çok yönlü emniyet lazer tarayıcısıdır. Kompakt gövde, küçük alanlara kurulabilmesine ve 270°’lik algılama açısı tek bir tarayıcıyla her iki yönün taranmasına olanak sağlamaktadır.
Çok yönlü çözümler
• AGV’lerin (Otomatik Kılavuzlu Araçlar) çarpışmasının önlenmesi için,
• İzinsiz girişin saptanması için,
• Makinenin tehlikeli alanı içinde varlık saptaması için.

Özellikler
• Karmaşık bölgelerin kolay yapılandırması,
• Basitleştirilmiş kablolama,
• Programlama gerektirmeyen değiştirilebilir sensörler,
• 80 ms’den 680 ms’ye ayarlanabilir yanıt süresi,
• Kablo erişim seçenekleri,
• Referans sınır izleme işlevi:
Karmaşık AGV uygulamalarında, her biri bir emniyet bölgesini ve iki uyarı bölgesini kapsayacak şekilde, 70’e kadar kombinasyon ayarlanabilir. İki uyarı bölgesi, uyarı sesi ve hız kontrolü gibi çeşitli amaçların desteklenmesi için ayarlanabilir. Küçük, hafif ve kompakt gövde sayesinde AGV’de kolay kurulum yapılabilir. Düşük güç tüketimi (5W) AGV’deki batarya yükünü azaltır (bekleme modunda 3,75 W tüketim). En fazla 70 bölge seti kombinasyonu karmaşık AGV yollarını destekler.

Referans sınır izleme işlevi; girişi fiziksel olarak engellemeden izinsiz girişin saptanmasını destekler. Bu işlev, bölge setleri arasında geçiş yaparak çeşitli çalıştırma modellerini destekler. Sekiz sektör göstergesi, izinsiz girişin yönünü gösterir. Ön ekran, çalışma durumunu ve hata kodlarını görüntüler.

Kompakt gövde sayesinde tarayıcı, makine içinde kullanılabilir. 270° oranındaki algılama açısı iki yönün de tek bir tarayıcıyla kapsanmasını sağlar.

Sektördeki ilk Ethernet uyumlu emniyet lazer tarayıcısı, kullanıcıya çoklu tarayıcıların kullanıldığı büyük ölçekli uygulamalarda bile LAN üzerinden çalışma durumunu kontrol etme ve acil stop nedenlerini analiz etme olanağı sağlar.

Rahat ve kullanımı kolay yeni fonksiyonlar
OS32C, mesafeyi belirlemek için hareket süresi (time-of-flight/ TOF) ölçümünü kullanır. Bu ölçümde, tarayıcı bir lazer sinyali gönderir, bu sinyal bir nesneye çarptığında, sinyal tarayıcıya yansır. Ardından OS32C nesnenin mesafesini/konumunu tanımlanmış emniyet bölgesiyle karşılaştırır.
• Karmaşık bölgelerin kolay yapılandırılması: Emniyet bölgesi ile uyarı bölgeleri, bir bilgisayar kullanılarak gerçek zamanlı olarak yapılandırılabilir. Ayrıca yapılandırmalar oluşturulabilir veya çevrimdışı modda yapılandırmalarda değişiklik yapılabilir.
• Yanıt süresi 80 ms’den 680 ms’ye ayarlanabilir: Yanıt süresi ayarı, ortamdaki kirletici maddelerin yol açtığı hatalı saptamaları (makinenin durdurulması) filtreleyebilir.
• Referans sınır izleme işlevi: OS32C referans noktalarını sürekli izler ve konumunda bir değişiklik olduğunu algıladığında, emniyet çıkışlarını OFF (Kapalı) olarak ayarlar. (Uluslararası standart IEC 61496-3 uyarınca, saptama düzlemine göre yaklaşım açısının +/- 30 dereceyi aştığı uygulamalarda kullanılan alan tarayıcıları saptama bölgesinde RBM’i kullanmalıdır).
• Programlama gerektirmeden değiştirilebilen sensör: Yeniden programlama gerekli değildir, yapılandırma I/O bloğunda saklanır. Hasarlı bir sensör bu sayede hızlı ve kolay olarak değiştirilebilir.
• Basitleştirilmiş kablolama: Omron’un yenilikçi I/O yöntemi çoklu bölgelerin yapılandırılmasında daha az giriş yapılmasını gerektirir. 6 bölge setlerinden seçim yapmak için sadece 4 giriş yapılması gereklidir. 8 girişin tamamı kullanıldığında, 70’e kadar bölge setleri arasında seçim yapılabilir.
• Kablo erişim seçenekleri: OS32C’yi kurulumunuza uygun hale getirmek amacıyla güç ve Ethernet bağlantılarının konumu için iki seçenek mevcuttur:
ÿOS32C-BP (arkadan kablo erişimi)
ÿOS32C-SP1 (sol taraftan kablo erişimi)
Bunlar AGV ihtiyaçlarına veya tesisin tasarımına göre seçilebilir.