Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Emko Satış ve Pazarlama Birim Sorumlusu Mustafa Akbacak: “Amacımız sektördeki liderliğimizi daha ileri seviyelere inovatif ürünlerle götürmek”

Bursa’da yaklaşık 5 bin metrekarelik bir alanda üretim yapan EMKO, CE kapsamında EMC, LVD testlerini 2000 yılından bu yana kendisi yapıyor. Ürün geliştirme konusunda uzmanlaşan firma, senede 20’ye yakın yeni ürünü piyasaya sunuyor. Tüm ürünler, tasarımdan müşteriye sevk sürecine kadar takip ediliyor. Jeneratör panelleriyle de büyük projelere imza atan EMKO, mevcut jeneratörlerin kontrol panellerini uzaktan yönetilebilecek ve tek bir merkezden bütün arızaların kontrolünü sağlayacak bir yapıya sahip.

“Ürün ailemize yeni PLC´leri kattık”
EMKO Satış ve Pazarlama Birim Sorumlusu Mustafa Akbacak, firmalarının endüstriyel ölçme ve kontrol cihazları alanında uzmanlaştığını belirterek ürün ailesine yeni kattıkları Uygulamaya Yönelik Endüstriyel PLC´leri hakkında bilgi verdi: “Sıcaklık, proses kontrolü, sayıcılar ve zamanlayıcıların yanı sıra ürün ailemize yeni katılan PLC tabanlı uygulamaya özel endüstriyel kontrol cihazlarımız bulunuyor. Bu cihazlar yaklaşık iki senedir geliştiriliyor. Özellikle makine imalat sektöründe, imalatçılar kendilerine özel ürünler talep ediyorlar. Biz hem AR-GE süreçlerimizi hızlandırmak hem de makine imalat sektörüne rekabet desteği verebilmek için bu ürün ailesini çıkardık. Burada standart bir yapı var.” diyen Akbacak, PLC yazılımlarıyla ilgili de şu ifadelerde bulundu: “96×96 panel montaj ölçülerinde, üzerinde giriş ve çıkış modülleri olan ürünün PLC yazılımı, tüm dünyada yaygın kullanılan CoDeSys ‘Tümleşik Geliştirme Ortamı’ ile birlikte geliştirildi. Birçok PLC dil desteğine sahip olan yazılım, mevcut farklı PLC yazılımlarının dönüştürülmesini de sağlayabiliyor. Cihazın çalışma algoritmaları, ön tarafı, butonları, LCD arayüzleri kullanıcı tarafından konfigüre edilebiliyor; bu sayede makine imalatçılarına özel ürün oluşturulabiliyor. Ürünün modüler haberleşme fonksiyonları oldukça fazla. Günümüzde gelişmeler de hep o yönde. Uzaktan yönetim ya da firmaların kendi bünyesindeki ERP, SAP gibi sistemlere veri aktarma, arşivleme, Ethernet, USB, RS-485, RS-232 haberleşme modülleriyle sağlanabiliyor. Her uygulama için farklı modüllerle çözüm sunabiliyorsunuz. Bu ürünleri pazara “Kendi Cihazını Kendin Yap” konsepti ile ifade ediyoruz.”

“AR-GE’miz farklı modüller üretmeye devam ediyor”
Kendi bünyelerindeki AR-GE departmanlarıyla modüler dizayn konseptine uygun ürünler ürettiklerine dikkat çeken Akbacak, “Öncelikle 1986’ dan bu yana geçen tecrübenin içerisinde en çok uygulamalar hangi yöndeyse ilk modülleri ona göre dizayn ettik. Şu an hala AR-GE’miz farklı modüller üretmeye devam ediyor. Böylece hem AR-GE sürecini kısaltmış oluyor hem ürüne yansıyacak olan maliyetleri düşürmüş oluyoruz. Çünkü cihazın ana konseptini bir defa tasarladığınız için ürünü sunarken, müşteri beklentilerini ve özel taleplerini en kısa sürede karşılarken maliyetleri daha uygun hale getirebiliyoruz. Tabii bunun farklı avantajları da bulunuyor. Standart konseptte bir operatör paneli, bir PLC ana ünitesi ve ona bağlı gelişen çevre ünitelerinden oluşan bir yapı var, ürünümüzün tek bir cihaz olması, satış sonrasında da büyük avantajlar sağlıyor.” dedi.

“Uzaktan çözüm üretebiliyoruz”
Sistemdeki cihazlarda insan bağımlılığını ortadan kaldırmak için de konsept bir çalışma yaptıklarından söz eden Akbacak, şu açıklamalarda bulundu: “Makine imalatı son yıllarda hep ihracat ağırlıklı çalışıyor. Ürününüzü yaptınız, Kazakistan’a gönderdiniz. Bir problem çıktığı zaman oraya göndereceğiniz ekibe donanım ve yazılım desteği vermeniz lazım ki problemi çözüp gelebilsin. Ama bizim sistemden beklentimiz; herhangi bir problem olduğu zaman o cihazı oraya gönderip cihazın değişimini de sağlayabilmesi. Yazılımı kişiye bağımlı değil. Standart bir yazılım olduğu için örneğin telefonda PLC yazılımcısıyla konuşmanıza gerek yok. İnsana bağımlılığınız biraz daha azalmış oluyor.”

“Telekom’a ait 6000 tane jeneratörün panelleri bizim panellerle değişti”
Jeneratör panelleriyle büyük projelere imza attıklarını dile getiren Akbacak, “Jeneratör panelleri bizim ilk işimiz olmasına rağmen uzun bir müddet bu ürünleri İngiltere’de bir firmaya onların markasıyla OEM olarak yapıyorduk. Son 5 yıldır kendi markamızla pazara çıkmaya başladık. Geçen sene ve bu sene özellikle ihracat anlamında birçok ülkeyle çalışmaya başladık. Şu an Çin’de bile malzeme verdiğimiz jeneratör imalatçıları var. Lübnan ve Hindistan’da büyük bir pazar oluştu. Türkiye’deki jeneratör firmalarıyla şu an yoğun bir çalışmamız var. 2008 yılında Türk Telekom’la bir proje yapmıştık. Mevcut olan jeneratörlerin kontrol panellerini uzaktan yönetilebilecek şekilde Ethernet ve telefon hatları üzerinden tek bir merkezden bütün arızalarının kontrolünü ve diğer istatistiki bilgilerinin alınabileceği bir yapı geliştirdik. O yapı çerçevesinde Telekom’a ait yaklaşık 6000 tane jeneratörün panelleri bizim panellerle değişti. Tabii bu bize referans oldu diyerek hemen arkasından önde gelen GSM operatörleri ile aynı çalışmaları yaptıklarını anlattı ve devam etti: “Bu projelerdeki tecrübelerimiz, projelerde sağlanan katma değerler bizim için çok daha farklı ufuklar açıyor. Jeneratördeki uzaktan izleme veya uzaktan yönetim işini diğer cihazlarımıza da adapte etmeye başladık. Özellikle Kazakistan, Türkmenistan, Kırgızistan gibi Rusya’dan kopan Türki cumhuriyetlerinde çok fazla ihaleler oluyor. Genelde inşaat sektörü jeneratörle ilişkili olduğu için oradaki insanların yabancı dil problemlerinden dolayı Rusça panel ihtiyacı doğdu. Şu an jeneratör panellerimizde Türkçe, İngilizce, Rusça, Almanca, Fransızca, İspanyolca, Çince dilleri seçilebilir bir özellik. Tabii bu da bize oldukça avantaj yaratıyor. Bu ülkelerdeki işlerde öncelik sahibi oluyoruz.”

“Sahadaki arızaları da uzaktan tespit edip çözümlüyoruz”
Gündemde Jeneratör Kontrolü ve Kümes Kontrolü için Web-server projelerinin olduğundan söz eden Akbacak, “İlk ürünler yapıldı hatta satışları da gerçekleşti, birçok yerde de devreye alındı. Bunda da cihazın üzerindeki tüm verileri cihazın içerisindeki bir dahili bellekte tutuyoruz ve sayfalar html olarak görünüyor. Yani siz internetten cihazları uzaktan yönetebiliyorsunuz, kontrol edebiliyorsunuz, her türlü parametre değişikliğini yapabiliyorsunuz ve aynı zamanda da geçmişe dönük tüm verilerini gözlemleyebiliyorsunuz. Biz imalat sektörüyle daha yakından çalıştığımız için genelde problem satış sonrasında.” diyerek özellikle uzak yerlere verdikleri sistemlerde çıkan problemleri müşteri memnuniyeti için anında gidermek zorunda olduklarını vurgulayıp “Burada da her türlü imkanı kullanmanız gerekiyor. Çıkış noktamız işte orasıydı. İnternet çok yaygın kullanılmaya başlayınca cihazlara uzaktan müdahale edebildiğiniz için sahadaki arızaları da uzaktan tespit edip belki oraya herhangi bir teknisyeni göndermeden de çözebileceğiniz arızalar meydana geliyor. Konsept o tarafa doğru kaydı. Tabii bu arada AR-GE’de çok fazla proje var, yeni birçok şey yapmaya çalışıyorlar ama tabii pazara henüz çıkarmadığımız veya lanse etmediğimiz ürünler mevcut. İnşallah en kısa sürede onları da gündeme getireceğiz. “Özel proseslerle ilgili ürünlerde eksikler var”
Makine imalat sektörüyle çok yoğun çalıştıklarını ifade eden Akbacak, “Makine imalat sektörü çok geniş bir sektör. Sıcaklık kontrolünden tutun da eksen kontrolüne kadar çok farklı ürün seçeneklerimiz var. Özel proseslerle ilgili ürünlere de el attık. Çünkü bu konuda eksiklikler vardı. Siz standart cihaz yapabiliyorsunuz ama adaptasyonu insanlara zor geliyor ve birçok makine imalatçısı da panolarını uzman tedarikçilerden sağlamaya çalışıyorlar. Önceden herkes kendine ait olan kısmını kendi bünyesinde çözmeye çalışıyordu ama artık bu çok ekonomik değil. Ekonomik olabilmesi için de her işi uzmanına vermek gerekiyor. Biz de o yönde eksikler gördük.” diyen Akbacak özellikle tavuk yetiştiriciliği veya kümes otomasyonlarıyla ilgili çözümler ürettiklerini aktararak “Bu konuda daha çok Hollanda, İsrail gibi ülkelerin firmaları söz sahibi olmuşlar ama biliyorsunuz Türkiye’de tavukçuluk sektörü son 5 yılda dünya sıralamalarına girmeye başladı. Çok düzenli ve otomasyonla kontrol edilen kümesler kuruluyor artık. Biz de onlara yönelik bir kontrol cihazı geliştirmiştik. İlk projemiz Suudi Arabistan’da gerçekleşti. Oradaki saha deneyimini aynen Türkiye’ye yansıtmaya çalıştık. Şu an o projelerimiz de eş zamanlı olarak devam ediyor. Uzaktan kontrol etmek çok önemli çünkü kümeslerde artık çok teknik eleman barındırmıyorlar. Genelde bekçiler bu işi götürdüğü için problem olduğunda herkesin haberdar olması gerekiyor. Tabii burada herhangi bir hastalık olması veya ortam şartlarının değişmesi bütün hayvanların telef olması anlamına geliyor. Bir canlının sağlığı ile ilgili olduğu için çok yüksek standartlar söz konusu.”

“OEM çalıştığımız lider firmalarla ortak çalışmalarımız var”
Akbacak, “Bunun yanı sıra OEM çalıştığımız her sektördeki lider pozisyondaki firmalarla ortak çalışmalarımız var. Metal işleme makineleri, tıbbi laboratuvar cihazları, endüstriyel mutfak sektörlerinde dünya lideri olan yerli firmalarımıza AR-GE ve ürün desteği veriyoruz. Bu firmalarla uzun yıllara dayanan birlikteliğimiz firma tecrübelerimizi ve OEM müşterilerimizin rekabet gücünü artırıyor. Ürün yelpazemiz oldukça geniş. Bunun yanı sıra soğutma sektöründe bir bayiliğimiz var, oldukça yoğun bir şekilde pazara hakim olmaya çalışıyorlar. Orada da rakiplerimiz hep İtalyan firmaları. Kaliteli ve uygun fiyat politikası ile pazardaki ezberleri bozuyoruz. Yerli imalatın teknoloji açısından da yerlileşmesini sağlıyoruz. Fiyatlar oldukça belirleyici olmaya başladı.” diyerek fiyat konusunun da hala bazı firmalar tarafından ön planda tutulduğuna dikkat çekti ve “Artık bir ürünü çok iyi yapmanız veya görselliğinin çok iyi olması yeterli olmuyor. Fiyat hep birinci sırada kaldığı için bunu da adetle sağlıyorsunuz. Çok yüksek adetlerde üretim yapmaya başladığımız için bu maliyetlere bir şekilde yaklaşmaya başladık.” dedi.

“Proseste sensör konusu hızlı gelişiyor”
Prosesle ilgili çok uzun süredir pazarda olan ve hala üretimden kaldırmak istemedikleri, çok talep edilen proses kontrol serileri olduğunun altını çizen Akbacak, “Bu seride beş farklı boyuttan oluşan ürünler var. Onlar da modüler yapıda. Sadece sıcaklığın değil içinde basınç, nem, seviye, vb. birçok farklı proses verilerinin değerlendirildiği prosesler söz konusu. Bu arada sensör konusu oldukça hızlı gelişiyor. Şu an piyasada kokuyu bile algılayan sensörler var. Bunların çıkışları üniversal olduğu için cihazlarda üniversal giriş modülleri yaptık. Analog girişli olan bu ürünlerle içinde gelişmiş algoritmalara sahip PID kontrolleriyle birçok prosesi uygun sensörlerle her türlü şekilde kontrol edebiliyorsunuz. Onun yanında makine imalatçılarına yönelik çok değişken modülleri biraz daha belirgin hale getirip daha uygun fiyatlı ürünler de çıkardık. Bunun yanında oldukça başarılı proses göstergelerimiz var.” diyerek şu sözlerle devam etti: “Bütün cihazın içerisindeki işlemci yazılımdan tutun da sistemin gerekliliklerine kadar hepsini kendimiz belirliyoruz, kendimiz yazıyoruz. Genelde zaten bir makineye kontrol kartı yapıyorsanız zaten o makinenin işleyişini tamamen bilmeniz gerekir çünkü tek kontrol eden mekanizma sizin yaptığınız cihaz oluyor. O yüzden algoritmaları da orada belirliyorsunuz. Tabii bunu da standart hale getirmek için benzer diğer makinelerin de çalışma algoritmalarının ortak bir noktasını buluyorsunuz. Seçeneklerini ona göre belirliyorsunuz. İmalat sektörünün Türkiye ve Uzak Doğu’ya kaydığı son yıllarda EMKO sektörde söz sahibi olan bir firma konumuna geldi, elbette sektörün beklentisi de çok fazla. Metal olan bir makinede insanlar artık katma değeri veya rekabeti bizim kontrol kartlarıyla veya elektronik aksamla elde etmeye çalışıyorlar. Biz de işte orada elimizden ne gelir veya nasıl fark yaratırız, bunu bulmaya çalışıyoruz. Bizim açımızdan teknoloji çok hızlı ilerliyor.”

“Yerli imalat %20”
TESİD 2011 elektronik sanayi verilerine göre Endüstriyel Elektronik Cihazlar alt grubunda 7,5 milyar dolarlık pazarda yerli imalatın %20 seviyelerinde olduğunu ifade eden Akbacak, imalat sektörünün, kaliteli ve rekabetçi yerli ürün kullanımını tercih ederek sektöre destek vermesini bekliyor.