Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Elektrik Panolarının Dışına Taşan Güç

Lenze’den dağınık sürücü teknolojisi: 7,5 kW güç aralığına kadar 8400 motec. Basit yapısı ve genişletilen güç aralığı intralojistik, kompresör, fan ve pompa gibi dört tipik uygulama alanı için tam bir çözüm olmaktadır. Örneğin, PROFINET ve EtherCAT protokollerine doğrudan bağlantı olanağı sunan takıp çıkarılabilir arabirimi, haberleşme hattı üzerindeki kontrol sistemine Inverter Drives 8400 motec serisi hız kontrol cihazlarını adapte etmeyi kolaylaştırmaktadır. Üstelik devreye alma işlemi de bilgisayar bağlantısı gerektirmeksizin oldukça basit ve pratik olup hızlı bir şekilde DIP switch ve bir potansiyometre vasıtasıyla yerinde yapılabilmektedir. Ayrıca parametre ayarları Inverter Drives 8400 motec hız kontrol cihazının takılıp çıkarılabilir hafıza modülü içerisine otomatik olarak kaydedilmektedir. Opsiyonel olarak sürücü-tabanlı bir güvenlik sistemi olan Safe Torque Off (STO) fonksiyonuyla birlikte de kullanılabilmektedirler.
“VFC eco” kontrol modu enerji verimliliği açısından önemli bir avantaj getirmektedir. Her türlü yük şartlarında motorun mıknatıslanma akımını en uygun şekilde düzenleyerek kısmi yüklü çalışmalarda önemli miktarda enerji tasarrufu sağlamaktadır. Inverter Drives 8400 motec serisi frekans invertörlerinin L-force MF serisi üç-faz AC motorlar ile birlikte kullanıldığı uygulamalar gerçek manada bir sürücü paketi olarak ön plana çıkmaktadır.

Dağınık sürücü çözümünün en büyük avantajı MF serisi motorların yenilikçi tasarım prensibinden kaynaklanmaktadır. Frekans invertörlü çalışmalar için, daha geniş bir hız ayar aralığı ve daha yüksek enerji verimlilik derecelerine ulaşmalarının yanı sıra daha küçük yapı büyüklüklerinde aynı gücü sağlıyor olmaları MF serisi motorların en önemli avantajları arasında sıralanabilir. Bu motorların diğer bir dikkat çekici özelliği ise servo gibi dinamik olmalarıdır.