Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

EL7051 EtherCAT Terminali

Sırasıyla 24 V DC ve 1,5 A ile 50 V DC ve 5 A seviyelerine kadar olan motorlar için tasarlanmış mevcut EL7031 ve EL7041 adım motor terminallerine ilave olarak EL7051, 80 V DC ve 8A’ya kadar olan motorlara yönelik eksiksiz ve yeni bir sürücü sistemi sunuyor.

Terminal hem motora yönelik çıkışlara hem de geri besleme sistemine yönelik girişlere sahip. Terminal dahili bir sayıcıya sahip olduğu için basit uygulamalarda geri besleme sistemleri ortadan kaldırılabiliyor.

EL7051 EtherCAT adım motor terminalinin PWM çıkış kademeleri geniş bir voltaj ve akım aralığını kapsamaktadır. Bunlar, limit şalterlerine yönelik iki adet girişle birlikte terminal içerisinde yer almaktadır. EL7051, nesne dizininde birkaç parametre ayarlanarak TwinCAT Sistem Yöneticisi vb. aracılığıyla motora ve uygulamaya uyarlanabilir. 64 katlı mikro adımlama sayesinde son derece sessiz ve hassas bir motor çalışması elde edilir.

EL7051, AS1060 kademeli motorla bir arada kullanıldığında eksiksiz ve kompakt bir hareket ekseni sunuyor. Düşük maliyetli sürücü çözümünün tercih edilen uygulama alanları arasında besleme eksenleri ya da basit taşıma ve piston hareketleri gibi unsurlar yer alıyor.

EL7051’in bir diğer avantajı da EtherCAT terminal sistemine dahil edilme özelliğine sahip olmasıdır. Bu sayede, yüksek performans, optimum arıza tespit, Dağıtılmış Saatler işlevselliği gibi tüm EtherCAT özellikleri kullanıcıya sunuluyor. I/O sistemine entegrasyon sayesinde kablolama ve devreye alma işlemleri önemli ölçüde basitleştiriliyor ve pano alan gereklilikleri ve maliyetler azaltılıyor.

Beckhoff kompakt sürücü teknolojisinde modülerlik ve ölçeklendirilebilir performansına odaklanıyor: K-bus ya da EtherCAT Terminali (IP 20) formatında çeşitli bağlantılar AC ve DC motorları, adım motorları ve çeşitli performans sınıflarındaki servo motorları destekliyorlar.

Ayrıca, adım motorlara ve DC motorlara yönelik Beckhoff EtherCAT Kutusu Modülleri (IP 67), artık, kontrol panosu olmaksızın kullanıma sunuluyor.