Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

El Terminali ile Minimum Kayıp, Maksimum Hız

Sayaç okuma, mobil iş emri, parkomat, sıcak-soğuk satış, sipariş alma, stok onayı, rota yönetimi, gönderi tanımlama, depo yönetimi gibi birçok kullanım alanına sahip olan Casio el terminalleri, firmalara teknolojik kolaylık imkanı sunuyor. Casio, özellikle sayaç okuma, yol kenarı park uygulamaları, sıcak satış, lojistik ve taşımacılık, dağıtım servisleri ve daha birçok hizmet sektörü tarafından kullanılan el terminallerinde de farkını ortaya koyuyor. Gelişen teknolojik yenilikleri ile de işletmelere minimum kayıp ve hız sağlayan Casio el terminalleri, toplanan verilerin işlenmesi ve raporlanmasından doğan zaman kayıplarının engellenmesinde de yardımcı oluyor.

Bu çerçevede Casio tarafından geliştirilen IT-9000 el terminali, yeni nesil sayaç okumacılar için sunulmuştur. IT-9000 aynı kasa özelliklerinde 8-10 farklı konfigürasyonu ile dış saha şartlarına uygun tasarlanan yapısı, gelişmiş güvenlik özellikleri, 3G hızındaki veri iletişimi, barkod okuyucusu, kamerası, kırılmaz ekran özelliği, kredi kart okuyucusu, manyetik kart okuyucusu ve güneş ışığından etkilenmeyen ekran özelliği ile kullananlara büyük kolaylıklar sağlıyor. Verileri çok hızlı depolamayı sağlayan Casio el terminali, elde edilen datanın da Bluetooth, GPRS ve Wi-Fi gibi kablosuz yöntemlerle çok hızlı ve rahat bir şekilde transfer edilmesine yardımcı oluyor. Ayrıca iş hızını ve verimliliği artıran dahili termal bir yazıcıyı da bünyesinde bulunduran cihaz, yazı fontları ve boyutlarının istenilen şekilde değiştirilmesine olanak sağlıyor. Güvenlik açısından da büyük bir yenilik yaratan IT-9000, 3G özelliğine sahip modellerde uzaktan terminalin kilitlenmesi, verilerin silinmesi, konum tespiti gibi özel fonksiyonlarla maksimum güvenlik sağlıyor. Ayrıca içerisinde bulunan SD kartın kilitlenmesiyle verilerin başka ortamlarda kullanılması engellenebiliyor. Casio El Terminalleri Türkiye Distribütörü Mobit Bilişim AŞ Pazarlama Müdürü Ulvi Yurtseven, “Casio el terminalleri ile firmalara sunmuş olduğumuz bu teknoloji, işletmelerin verimlilik hedefleri açısından hız ve maliyet anlamında oldukça önem taşımaktadır.

Halen yurt çapında belediyelerin %90’ında su sayacı okuma ve faturalandırma (İSKİ, KOSKİ, İSU, ASKİ), elektrik kurumlarının %75’inde elektrik sayacı okuma ve faturalandırma (BEDAŞ, AYEDAŞ, Başkent, Toroslar, Osmangazi, Yeşilirmak, Dicle) ve başta İstanbul’da İGDAŞ, Aksa Grup, Arsan Grup, ESGAZ, İZMİRGAZ olmak üzere birçok şehirde (%95) doğalgaz sayaç okuma ve faturalandırma hizmetleri Mobit Bilişim’in sağladığı donanım ve yazılımlarla yapılmaktadır. Bu hizmetlerin dışında parkomat uygulamaları (İzmit, Kayseri, Rize, Denizli, Erzurum, Diyarbakır), çevre temizlik vergisi tahsilatı, işgaliye ve Coğrafi Bilgi Sistemleri (GIS) de Mobit Bilişim’in sağladığı donanım ve yazılımlar ile gerçekleştirilmiştir.” açıklamasında bulundu.