Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Ekonomik, Hızlı ve Verimli Yeni R30iB Robot Kontrol Ünitesi

Fanuc’un yeni R30iB kontrolörünün yeni özellikleri optimize edilmiş olarak 4 ana başlıkta toplanabilir:
• Ebatlar: Yeni kontrol ünitesi, önceki kontrolörden çok daha küçüktür.
• Enerji tasarrufu: Yeni kontrol ünitesi enerji tasarrufu yapmaktadır; güç girdilerini daha verimli kullanmakta ve sürücülerin frenlenmesi sırasında kaybolan gücün istenirse geri kazanılmasını sağlamaktadır.
• Kullanım kolaylığı: Yeni kontrol ünitesinde işlevler artırıldı, hafif “iPendant Touch” uzaktan kontrol aletine yeni tuşlar eklenerek “Yardım” desteği geliştirildi ve 3D sunumlar optimize edildi.
• Uyumluluk: Yeni kontrol ünitesi, öncülünde çalışan tüm programları çalıştırmaktadır, yeniden programlama veya diğer değişikliklerin programlara yapılması gerekmemektedir.

Cihaz rafı %70 daha küçük
R30iB’nin Fanuc’un en son CNC kontrol ünitesiyle benzerliği ilk bakışta göze çarpmaktadır. Yeni R30iB’nin dış görünüşünde en göze çarpan özellik, cihaz rafının yaklaşık %70 küçültülmesidir. Sadece 600 mm genişliğinde ve 470 mm yüksekliğinde olduğu için üniteler üst üste konulabilmekte, böylece aynı anda çok sayıda ünite kullanılırken yerden tasarruf sağlanmaktadır.

Yeni kontrol ünitesi, en son iç sürücü teknolojisini, ekonomik ve verimli enerji kullanımını ve kullanması kolay, kullanışlı ve kanıtlanmış robot teknolojisini birleştirmektedir. Yeni kuşak kontrol ünitesinin ileri düzey sürücü kontrol sisteminin özellikleri arasında yüksek performanslı işlemciler, robotun tüm eksenlerini kapsayan küçük sürücü amplifikatörleri ve büyük oranda azaltılmış güç kaybı bulunmaktadır. Daha hızlı işlemciler bulunduğu için kontrol ünitesinin dahili iletişimi de hızlandırılmaktadır.

Enerji tasarrufu sağlayan bir makine
Güç girdilerinin ekonomik şekilde kullanılması, elde tutulan “iPendant Touch” uzaktan kontrol aletinde başlamaktadır, çünkü işlevleri artırıldığı halde güç girdileri %10 azaltılmıştır.
R30iB kesinlikle “enerji tasarrufu sağlayan” bir makinedir. Fanuc 1990’lardan bu yana robot kontrol ünitelerine enerji tasarrufu sağlayan özellikler eklemektedir. Fanuc işletim sisteminin hızlı devreye girmesi, elektrik kesintisi halinde programları CMOS belleklere kaydetmesi ve arabirimli robotları merkezi şekilde çalıştırması ve durdurması, daha şimdiden otomotiv fabrikalarında enerji tasarrufu sağladığını kanıtlamıştır. Windows tabanlı kontrol ünitelerinin tersine, Fanuc kontrol üniteleri, veri kaybı meydana gelmeden çalıştırılabilir ve durdurulabilir, bu da önemli bir avantajdır.

Yeni kontrol ünitesinin yeni işlevleri, güç kaybını azaltacak şekilde tasarlanmıştır ve mevcut işlevleri bu açıdan iyileştirilmiştir. Örnek olarak, robotlardaki motorlar durdurulursa, belirli bir süre geçtikten sonra otomatik olarak kapatılmaktadır; bu sayede elektriksel şekilde yerlerinde tutulmadıkları için enerji harcanmamaktadır. Üstün PLC sistemi de kapatılıp açılabilir, böylece bekleme konumunda iken enerji tasarrufu sağlanmaktadır. Arabirimli robotlar, açılmalarından 60 saniye sonra çalışmaya hazırdır. Bunun yanı sıra PLC kapatıldığında programın hangi noktasında kalmış iseler o noktadan çalışmaya başlamaktadır. Bu “Hareket Optimizasyonu” özelliği, robotların hareketlerini optimize etmekte, robotların gereksiz yere hareket etmesini önlemektedir ve enerji tasarrufu sağlar. Sürücülere gelen güç girdileri, “Güç Optimizasyonu” özelliğine sahip robot yönetim işlevi sayesinde optimum düzeyde kullanılmaktadır. Böylece güç kaybını azaltma süreci ya da güç girdileri işlem sürelerini optimize etme süreci, belirli sınırlar dahilinde uygulanmaktadır. Testler sonucunda %15 enerji tasarrufu elde edildiği ölçülmüştür.

iPendant Touch yenilendi
Robot sürücülerinin frenlenmesi sırasında kaybolan enerjiyi geri kazanan bir besleme ünitesi, ekstra olarak takılabilir. En son kuşak Formula 1 yarış arabalarında olduğu gibi, bu enerji, hızlandırma için kullanılabilir. Kullanım kolaylığı, robotların ne ölçüde basit çalıştırılabildiğiyle yakından bağlantılıdır. Bu nedenle Fanuc yeni R30iB kontrol ünitesini tasarlarken kullanım kolaylığına öncelik verdi ve hem kontrol ünitesinde hem de “iPendant Touch” uzaktan kontrol aletinde geliştirmeler yaptı. Yeni “iPendant Touch” uzaktan kontrol aletinin monitörü biraz daha büyüktür, yeni işlev tuşları eklenmiştir ve “Yardım” tuşunda “i ” sembolü bulunmaktadır. Yeni uzaktan kontrol aleti ayrıca öncülünden %10 hafiftir.

Harici yedinci ve sekizinci eksenleri kontrol eden işlev tuşları, “iPendant Touch”a eklendi. “I” işareti konulan “Yardım” tuşu, kullanıcılara el kitabında bulunan talimatları istedikleri zaman inceleme olanağı vermektedir. Yeni “iPendant Touch” uzaktan kontrol aletinde ayrıca tek bir ekran veya yan yana iki veya üç ekran seçme olanağı bulunmaktadır.

Yeni “iPendant Touch” uzaktan kontrol aleti, tüm model sunumlarını izometrik (3D grafik) konumda gösterebilir; örnek olarak program evrelerinin çalışma sırasında izlenmesini basitleştirmektedir ve 2D sunumları çok daha net göstermektedir. Başka yeni işlevler de bulunmaktadır ve robot hareketlerinin sıralarını ve işlemlerini gerçekçi şekilde göstermektedir. “NodeMap” işlevi, robot elin pozisyonlarını ve hareket yönlerini noktalar ve çizgiler halinde göstermektedir, böylece çarpışmaya yol açabilecek hatalar, programı çalıştırmadan önce saptanabilmektedir. “Visual Jog” tuşu, robotun hareketini sanal ortamda görme, değerlendirme ve optimize etme olanağı sağlamaktadır. Yeni “iPendant Touch”ın sağladığı izometrik görüntüler, robotlar ile operatör arasındaki etkileşimin daha güvenli şekilde belirlenmesine yardım etmektedir. Önceki uzaktan kontrol aletinde Fanuc’un TÜV sertifikalı “Dual-Check Safety” yazılımı bulunuyordu. Yeni modelde ise yeni 3D sunum özelliği bulunmaktadır. Bu özellik hem güvenli bölgelerin belirlenmesini hem de robotun hareketlerinin izlenmesini çok daha güvenli şekilde sağlamaktadır, çünkü güvenli bölgeler, görsel alanlar halinde ekranda gösterilmektedir.

Başka PLC’ler ya da HMI donanımları satın alınmasına gerek kalmıyor
Yapılan çok sayıda diğer değişiklik, programlamayı ve otomasyon uygulamasını basitleştirmektedir, başka PLC’ler ya da HMI donanımları satın alınması gerekmemektedir.

Yeni “iPendant Touch” uzaktan kontrol aletinde yapılan diğer geliştirmeler arasında dokunmatik ekranı, kullanıcının kendine özel düzenleme olanağı bulunmaktadır; böylece bazı tali sistemlerin sık sık izlenmesi veya ince ayar yapılması gibi rutin işler kolaylaşmaktadır. Programcılar ve operatörler bu özelliği takdir edecektir, çünkü çok sayıda elle ayarı rutin şekilde yapmak gerekmemektedir. Programlama talimatları ve gösterim işlevleri (örnek olarak HTML sayfaları) de genelde geliştirilmiştir.

Enerji tasarrufu yapmak ya da kullanım kolaylığını artırmak için alınan tüm önlemler, sadece yeni R30iB’nin verimi artırmak için sunduğu özellikler ile birlikte kullanıldıklarında tam olarak üretkenliği artırmaktadırlar. “Robot Optimization” özelliği uygun şekilde kullanıldığında işlem sürelerini kısaltmaktadır. Bir başka yeni özellik “Learning Vibration Control” işlevidir (LVC); robotun koluna geçici olarak monte edilen bir ivme ölçer, kolun üzerine binen kuvvetleri ölçer ve robot kontrol ünitesini çalıştırarak kolun hareketini optimize eder. Söz konusu hareket optimizasyonu sayesinde hareket sıraları daha “yumuşak” olur, enerji tasarrufu yapılır ve uygulamaya bağlı olarak çevrim süreleri %15’e varan oranda azaltılır. Başlama, durma ve yön değiştirme işleri ne kadar çoksa, LVC işlevinin işlem süreleri üzerindeki olumlu etkisi de o kadar çok olur. Hareket yönleri optimize edildikten sonra LVC sensörü sökülür, çünkü normal üretim süreçlerinde gerekli değildir.