Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Eğlence Sektöründe Bir Uygulama Örneği Değişken Hızlı Pompa-Sürücüler

Rexroth hidrolik ve elektroniğin akılcı bir bileşimi ile hidrolik sistemlerde gerekli olan basıncın oluşturulmasında, enerji giderlerinin düşürülmesi, gürültünün azaltılması ve hidrolik güç kayıplarının önlenmesi için değişken hızlı pompa-sürücü kullanımını önermektedir. Değişken Hızlı Pompa-Sürücü Tahrikli Hidrolik Sistemleri eğlence sektöründe kullanılan birçok hidrolik tahrikli oyun makinesinde kendisine kullanım alanı bulmaktadır.

Rexroth Türkiye’nin Güney Marmara Ana Bayisi olan Hidropar Bursa firması bünyesindeki deneyimli saha uygulama mühendislerinin çalışmaları ile eğlence sektöründe kullanılmak üzere 6 eksen serbestliğe sahip Değişken Hızlı Pompa-Sürücü tahrikli bir eğlence makinesi tasarımı gerçekleştirilmiştir. Akıllı sürücüler sayesinde çalışma çevrimi boyunca, sistemin ihtiyaç duyduğu basıncı sağlamaya yetecek kadar pompa devri oluşturulur. Böylece servo motorların hidrolik ünitelerde kullanımı ile konvansiyonel sistemlere göre güç tüketiminde %70’e varan tasarruf sağlanır. Aynı zamanda gürültü oluşumunda 20 dB civarında bir düşüş gözlenir. Hidrolik yağa en az seviyedeki ısı geçişi ile harici bir soğutucu ihtiyacını birçok uygulamada ötelemektedir. Hidrolik devre elemanı gereksiniminin az olması nedeni ile devreye alım sürecini kısaltmasının yanı sıra daha yüksek güç yoğunlukları elde edilebilmektedir. Düşük atalet momenti ve yüksek dinamizm verimliliği artırmaktadır. Kontrol sınırlarında kısma kayıpları yoktur ve sistem boşta beklerken enerji kayıpları yaşanmaz. Rexroth’un akıllı sürücüleri o an ihtiyaç duyulan akışı sağlayacak kadar yüksek bir dinamiklik ile pompa dönüşünü kontrol altında tutarlar. Hidrolik sistemin güç ihtiyacı arttıkça dinamik motorlar dönüş hızlarını sistemin gereksinim duyduğu cevap sürelerine uyumlu bir şekilde arttırırlar.
Mantık, robot ve hareket denetim algoritmalarını teknoloji fonksiyonları ile harmanlayan PLC tabanlı IndraMotion MLC, sürücü içine gömülü kapalı çevrim kontrol bloğunu kullanan IndraMotion MLD’nin yeteneklerine ek olarak, çoklu eksen eşlemesi (senkronizasyonu) uygulamalarında sağladığı esnek, ihtiyaca göre ölçeklendirilen merkezi ve dağıtılmış çözümleri ile yüksek verimliliğe sahip Rexroth servo motorların da desteği sayesinde, yüksek ivmelenme değerlerine ulaşıp ihtiyaç duyulan torkları kısa süreler içinde sağlamaktadır. Bu durum ise karmaşık eksen kontrol görevlerini yerine getirmesine imkan vermektedir.

Rexroth tarafından yeni nesil akıllı sürücülerinde standart olarak sunulan Ethernet gibi yaygın haberleşme arayüzleri, üst denetim sistemleri ile haberleşmeyi kolaylaştırır. Yine benzer şekilde sürücü üzerinden okunabilen basınç geri-beslemesi sayesinde hidrolik bir eksende hassas pozisyonlama ve hız kontrolünün yanında, basınç kontrolü de yapılabilmektedir. Değişken Hızlı Pompa-Sürücü tahriki ile çalışan hidrolik sistemler, elektrikli eksenlerin sunduğu senkron çalışma, elektronik CAM gibi teknolojik üstünlüklerin hepsini beraberinde getirmektedir.

Bunlara ek olarak hidrolik sistemlerin sağladığı yüksek güç büyük bir doğruluk ile kontrol edilmektedir. Değişken Hızlı Pompa-Sürücü Tahrikli Hidrolik Sistemlere örnek olarak tipik hidrolik preslerde basınç kontrolü verilebilir. Ayrıca eğlence sektöründe kullanılan birçok hidrolik tahrikli oyun makinesinde kendisine kullanım alanı bulmaktadır. Bunun yanında uçuş simülatörleri gibi gerçek zamanlı çalışan test platformlarında başarı ile uygulanmaktadır. Rexroth Türkiye’nin Güney Marmara Ana Bayii olan Hidropar Bursa firması bünyesinde deneyimli saha uygulama mühendislerinin çalışmaları ile eğlence sektöründe kullanılmak üzere 6 eksen serbestliğe sahip Değişken Hızlı Pompa-Sürücü tahrikli bir eğlence makinesi tasarımı gerçekleştirilmiştir.

Bu yenilikçi oyun makinesinde tak-çalıştır özelliği bulunan bir joystick sisteme bağlanarak 15 dk.’ya kadar öğretme yapılabilmektedir. Anahtar teslim olan bu projede, ihtiyaç duyulan tüm ürün gruplarının tek bir adresten temin edilebilmesi, Rexroth markasının tercih edilmesinin en önemli sebeplerinden biridir. Ayrıca böyle bir makineye ait yazılım ve donanım desteğini sağlayabilecek tedarikçi firma sayısı da oldukça azdır.

Değişken hızlı pompa uygulamaları için Rexroth’un öncülüğünde kullanıma sunulan yeni teknolojiler bir yana, alışılagelmiş hareket kontrol ürün gruplarına, çeşitli markaların benzer ürünleri ile erişim elbette mümkündür. Ancak Rexroth son yenilikçi teknolojisi ile alışılagelmiş hareket kontrol uygulamalarını bir adım öteye taşımıştır. Hidrolik eksenlerin konum ve basınç kontrolü konusunda teknoloji lideri olan Rexroth, çözüm ortağı olan firmalarının saha mühendislerine uyguladığı eğitim programları sayesinde fark yaratmaktadır. Böylece Rexroth çözüm ortaklarının uygulama mühendisleri de Rexroth mühendisleri gibi hem elektrik tahrikli hem de hidrolik tahrikli eksen kontrolü konusunda bilgili, kendi alanında uzman ve hareket kontrol sistemlerini işletmeye alma tecrübesine sahip, yetişmiş insan gücü desteği ile Türk sanayisinin gelişmesi için özveri ile çalışmaktadırlar.