Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Eğik Sürgünün Farkı

Makine üreticileri daha özgür tasarım yapabilmek için her zaman daha küçük ekipmanların arayışı içindeler. Bosch Rexroth’un üretim programına eklenen yeni AV03 serisi valfler, diğer tüm valflerin yerini dolduracak şekilde tasarlandı. Oldukça basit fakat daha önce uygulanmayan bir mantıkla, valf sürgüsünün açısı değiştirilerek çok daha kompakt bir yapı elde edildi.
Pnömatik sistem tasarımcıları devredeki valfleri mümkün olduğunca silindirlere yakın tutmaya çalışırlar. Böylelikle hava sarfiyatı en aza indirilir. Fakat yaygın kullanılan valflerdeki genel sorun çok ağır ve büyük olmalarıdır. Özellikle handling uygulamalarında bu durum pek de kabul edilemeyecek problemler doğurur.

Bosch Rexroth’un yeni seri ultra kompakt ve hafif AV03 valf adaları ile mühendisler, verimliliği artırarak daha özgür tasarımlar yapabilecekleri imkana sahip oluyorlar.

Rexroth’un bu başarıdaki formülü, valflerdeki parça sayısını azaltmak ve yüksek performans polimerler kullanarak valflerin ağırlığını iki katına yakın azaltmış olmasıdır.

• Tümüyle kompakt ve hafif
• %20’ye kadar hava tasarrufu
• Basit ve ileri mühendislik