Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Eaton Türkiye Hidrolik Birimi Ticari Faaliyetlerden Sorumlu Yöneticisi Raja Rajagopalan: “Ürün yelpazemizle gurur duyuyoruz”

Eaton’ın vizyonunu bizimle paylaşır mısınız?
Kurumun geneli için vizyonumuzu “Bulunduğumuz pazarın en beğenilen şirketi olmak” sözleriyle açıklayabilirim.

Eaton’ın hidrolik alanındaki aktivitelerinden bahsedebilir misiniz?
Eaton küresel olarak hidrolik endüstrisinin önde gelen firmalarından biri olarak biliniyor. Asya Pasifik, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika ile Amerika bölgelerinde üretim operasyonlarımız var. Müşterilerimize mümkün olduğu kadar yakın olmayı tercih ediyoruz. Ürün portföyümüz oldukça geniş ve pompa, valf, motor, hortum, hortum donanımı, boru ekleme parçaları, çabuk çözme kaplini gibi ürünlerde müşterilerimize dünya çapında çözümler sunuyoruz. Dünyanın çeşitli bölgelerinde farklı müşterilerimizin sorunlarını çözmeye odaklanan inovasyon merkezlerimiz var.

Eaton’ın hidrolik bölümündeki yeni ürünleri ve geliştirilmekte olan teknolojileri hakkında bilgi alabilir miyiz?
Ürün yelpazemizin derinliği ve genişliği ile gurur duyuyoruz. Hem standart ürünleri hem de inovatif teknolojileri bünyemizde barındırıyoruz. İnovatif teknolojilerimiz arasında; LifeSense, Centaur, STC, EZ Torque, özel uygulamalar için 2 milyon darbe çevrimine kadar ulaşabilen hidrolik hortumu, yangın kurtarma (nefes alan) kaplinleri, sıvı soğutma için çabuk bağlamalı borular yer alıyor.

Life Sense’den biraz detaylarıyla bahseder misiniz? Bu teknoloji yakın zamanda Türkiye’ye de getirilecek mi?
Life Sense çığır açacak bir teknoloji. Bir hortumun arıza yapacağını, kullanım ömrünün sonuna gelmekte olduğunu size haber verdiğini düşünün. Çok güçlü bir konsept. Sizi yüksek maliyetli duruş süresinden kurtaracak, büyük bir arızayı önceden haber verip hortumu değiştirmeniz gerektiğini belirterek çevreyi temiz tutmanızı sağlayacak ve operatörlerin önlem amaçlı bakım kapsamında sağlam hortumları çöpe atmasına engel olarak israftan kaçınmanızı sağlayacak. Bu teknoloji şu an Türkiye’deki son kullanıcılar tarafından kullanılabiliyor. 6 Haziran’da düzenlediğimiz Eaton Teknoloji Günü’nde, satın almanın gerçekleştiği tarihlerde İstanbul’da sunulmuştu. Büyük ilgi gördü ve bu bizi oldukça heyecanlandırdı.

Polimer Kauçuk’un satın alınmasıyla birlikte firmanın ürün çeşitleri de Eaton’ınkilere eklenmiş oldu. Türkiye’deki aktivitelerinizi nasıl sürdürmeyi planlıyorsunuz?
İşin içine daha fazla girip şirketin iç dinamikleri ile pazar dinamiklerini anlamaya başladıkça yaklaşımımızı belirliyoruz. Polimer dünyadaki en geniş hortum üretim kapasitelerinden birine sahip ve biz bu kapasiteyi desteklemek istiyoruz. Dünya genelinde hatırı sayılır miktarda hortum üretim operasyonu gördüm ve güvenle söyleyebilirim ki, buradaki şimdiye kadar gördüğüm tek yerleşkeli en büyük operasyon. Etkileyici…

Bir Türk firmasının satın alımı yoluna gidilmesinin ardındaki nedenler nelerdi? Ne amaçla Türkiye’ye yatırım yapmayı seçtiniz?
Stratejik olarak düşündük. Nedenlerini şöyle sıralayabilirim: Doğu ve Batı Avrupa’nın gelişmekte olan ve gelişmiş ekonomilerine coğrafik yakınlığı, Polimer’in anahtar ürün boşluklarını dolduran endüstriyel hortum portföyü, kusursuz üretim kabiliyeti, 125’i aşkın ülkede sahip olduğu yaygın bir müşteri tabanı, gelişmekte olan yerel ekonomi, yetkin iş gücü ve yetenekli yönetici ekibine sahip olması, gelişmekte olan pazarlara daha iyi hizmet verebilmemizi mümkün kılarak büyüme stratejimizde önemli bir adım teşkil etmesi.

Türkiye’de başka satın alma planınız var mı?
Hızla kar edebileceğimiz bir büyümeyle ilgileniyoruz. Eğer uygun fırsatlar varsa her zaman daha yakından incelemeye değer buluruz.

Polimer Kauçuk’un satın alımının duyurulduğu Haziran ayından bu yana Türkiye’ye yerleştiniz. Bu süre zarfında Türk hidrolik sektörü hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?
Çok yüksek büyüme potansiyeli olduğu için Türkiye’de bulunmak bizi heyecanlandırıyor. Türk çalışanlarımız girişimci, enerjik, pozitif ve işi yapabilirim tavrına sahip insanlar. Yerel pazarın güçlü bir geleceği olduğunu düşünüyoruz.

Satın almayla birlikte Eaton gelişmekte olan pazarlara daha fazla hizmet verebilecek. Eaton’ın global düzeyde bu duruma yüklediği önemden bahseder misiniz?
Stratejik olarak sağlam ve sürdürülebilir bir büyüme için, büyümeyi amaçladığımız coğrafyalarda güçlü bir varlığımız olması gerektiğine inanıyoruz. Doğu Avrupa bölgesindeki mevcut ve potansiyel müşterimiz ve distribütörlerimiz Türkiye’deki varlıklarımızla daha iyi hizmet alabilecek. İstanbul ayrıca eşsiz konumuyla Asya ve Avrupa’yı bir araya getiriyor. Lojistik açısından çok büyük bir avantaj. Türkiye’de bulunarak Orta Doğu dahil olmak üzere Asya’nın pek çok bölgesi ile Avrupa’nın hem güney hem de kuzeyine hizmet verebiliriz.