Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Duruşları Önleyin

Parker ürün programında akıllı mobil ölçüm sistemleri ile birlikte sabit kullanım amaçlı basınç, sıcaklık, seviye, debimetreler mevcuttur. Bunlar hidrolik sistemlerinde sürekli kontrol ve izleme yapılmasında yardımcı olur, arıza duruşlarını azaltır ve sistemin sürekli aynı koşullarda çalışmasına yardımcı olur. “Service Master Plus” ya da “Sevice Junior” gibi ölçüm sistemleri ayrıca sistem verilerinin izlemesini sağlar ve makinenin optimize edilmesine olanak verir.

Amazone firmasının ürettiği zirai ilaçlama aracı Pantera modern hidrolik ölçüm tekniklerinin araç geliştirme ve optimizasyon çalışmalarını nasıl kolaylaştırdığının güzel bir örneğidir: Makinenin karmaşık hidroliği “Parker Service Master Plus” yardımı ile henüz geliştirme ve test aşamasında denenmiş ve optimize edilmiştir. Test düzeneği, basınç piklerini ortadan kaldırmak için kontrol sistemi yazılımının optimize edilmesi amacıyla kurulmuştur. Service Master Plus ile hidrolik yürüyüş sisteminin yüksek basınç besleme hattı ve sızıntı basıncı ile birlikte fan hızları kaydedilmiştir. On noktaya yerleştirilen hidrolik ölçüm noktası akış ve basınç verilerinin eş zamanlı kontrolü için kullanılmıştır. Ek ölçüm noktaları ile motor devri, kontrol valf akımı, sıcaklık gibi diğer verileri kaydetmiştir.

Cihaz ayrıca Pantera’nın mevcut operatör ekranı ile gerçek veriler arasındaki farkın belirlenmesine yardımcı olmuştur.

Ölçüm değerlerinin grafik gösterimi kullanıcılarının dikkatli veri analizi için büyük fayda sağlar. Sevice Master Plus ölçüm değerlerini bir dizüstü bilgisayarda göstermeye, bir USB arabirimi üzerinden veya LAN ağ bağlantısı üzerinden teknik ofislerde değerlendirilmesine ve belgelendirilmesine olanak sağlar. Cihaz,  0,1 ms sıklıkla kadar alarak pik basınçlarını yüksek hassasiyet ve doğrulukla ölçer. (Cihaz üzerinde 0,1 ms sıklıkla ölçüm yapabilen iki adet hızlı analog kanal bulunmaktadır.) Senso Control Service Master Plus ile 50’den fazla kanal ölçebilir.  CAN uyumlu sensörler sayesinde test esnasındaki kablolama işlemleri çok daha basitleşmiş ve test süresi kısalmıştır.

Fabrika testleri çerçevesinde, ölçüm sistemi kalite onay protokolü için gerekli verileri sağlar ve her bir teslim edilen Pantera cihazının hidrolik parmak izini belgelendirir. Bu sayede aracın orijinal performansı ile sonraki değerleri karşılaştırma imkanı olur. İş makinelerindeki basınç pikleri silindir ve motorların titreşimine sebep olur ve bu titreşimler dönme mekanizmalarında ve yük kollarında ani hareketlere sebep olabilir. Bu türlü makine davranışları çok iyi tasarlanmamış, etkili bir şekilde optimize edilmemiştir veya bu durum yetersiz bakımın göstergesidir.

Basınç değişiminin nedenleri pompaların titreşimleri, hidrolik kullanıcılardaki aşınmalar, yardımcı kontrol elemanlarının (ör: yük tutma valfleri) değişen karakteristikleri veya emniyet valflerindeki ayarsızlıklar olabilir. Saklanan uzun vadeli izleme verileri sayesinde sonraki işletimde yavaş yavaş oturan düzensizlikler oluşabilir. Pompa gücünün doğru ayarı aynı zamanda yakıt gereksinimini de azaltır. Service Master Plus, böylece yaşam döngüsü maliyetlerini azaltmak için her türlü uygulama koşulları altında performans özelliklerini optimize etmek için etkili bir araçtır.

Ulaşması zor olan yerlerin gözetimi
Sondaj kulesi ya da büyük tesisler gibi ulaşılması zor yerlerde kablosuz olarak izleme işlemi için Parker ServiceJunior Wireless’i sunuyor. Bu cihaz 150 m mesafeye kadar basınç değerleri ile ilgili bilgileri harici elektrik beslemesinden bağımsız olarak kontrol odası veya bir PC üzerine aktarır. Pil, 800 saatlik bir çalışma süresi sağlar. 
Yeni ServiceJunior Wireless 10 ms (saniyede 100 değer) örnekleme hızında basınç piklerini kaydeder.

REC-Time modunda, yapılandırılabilir bir bellek süresinde 5000 ölçüm değeri (her 10 saniyede bir değer) kaydedilir ve bir eğri olarak gösterilir. REC Otomatik modunda kullanıcı alarm sınırı belirtir ve aşım durumunda basınç değerlerini kaydeder. Cihazın ayarlaması ve işletmesi ServiceJunior ya da PC yazılımı ile gerçekleştirilebilir. 16 adede kadar ölçüm noktası ağ cihazlarına bağlanabilir. Ölçümlerin otomatik ama sürekli radyo iletimi olmaması da bir avantajdır. Bu şekilde dış müdahale ya da elektromanyetik girişim nedeniyle veri kaybı oluşmaz. Veriler cihazda korunur ve komut üzerine JuniorWin PC yazılımlarından alınır ve harici olarak saklanır.  Algoritması ile ölçülen verilerin olasılık kontrolleri nedeniyle iletim hatalarının görülmesi de olasılıklar dışında kalır.

Senso Control ölçüm sistemleri kolay kurulabilen ve uzmanlık gerektirmeyen ekipmanlardır. Bu sistemler, sızıntıların önlenmesine yardımcı olur, hatalı kontrol elemanlarını tespit eder, tıkanmış hatları veya kirli filtreleri tanır ve yetersiz pompa kapasitesini tespit eder.

Şok ve titreşime dayanıklı, IP 67 gereğince toz ve su geçirmez özellikleri ile Senso Control cihazları analog ve dijital cihazları birleştirir. Dönebilen gövde üzerindeki büyük rakamlar ölçüm değerlerini dört basamak olarak gösterir.

Ekipmanın analog çıkışı 0-20 mA veya 4-20 mA arasında ölçeklenebilir. Görsel arayüz ile programlama verilerinin bilgisayardan doğrudan Senso Control araçlarına aktarımı mümkündür. Sensörler erkek ve ya dişi bağlantılı olarak seçilebilir veya sadece 40mm genişliğindeki blok tipi montajla sisteme bağlanabilir. Panel montajlı tiplerde alttan bağlantı için dişli sensörler de mevcuttur. Sistemler ISO veya DESINA standardına uygun M-12 konnektör bağlantılı olarak seçilebilir.

Sıfır noktası kararlı, seramik ölçüm hücreli (DMS) SCPSD sensörler basıncı kapasitif seramik ölçüm hücrelerinden farklı olarak sadece 400 bar’a kadar değil, 600 bar’a kadar ölçer. Ayar aralığı %0 ile %100 arasındadır. Yaklaşık 10 ms ölçüm hızıyla nispeten yüksek ölçüm sıklığı sağlar. Min/Max fonksiyonları ile bağlantılı olarak, pik basıncı veya titreşimler tespit edilebilir. Dilendiğinde dört anahtarlama noktalı histeresiz modunda çalışarak iki noktalı basınç şalteri olarak da kullanılabilir.

Alarm veya soğutma için eşiklerin kolay ayarlaması ve kurulum olanaklarının çeşitliliği, SCTSD sıcaklık kontrol cihazının temel özelliğidir.

-40°C ile 125°C ölçüm aralığı olan sensör daldırma tüpü sayesinde yüksekliği değiştirilebilir şekilde tanka monte edilebilir. Kontrol elemanlarının yetiştirilmesi doğrudan sensör ya da kumanda paneli üzerine yapılabilir.

Yağ miktarı optimizasyonu malzeme maliyetlerini düşürür
Geleneksel seviye şalterlerinin sistemlerinin anahtarlama noktaları sabittir. Parker SCLSD seviye kontrol cihazında bu durum farklıdır zira şamandıra prensibine göre özel sensörler kullanır. Mekanik anahtarlarının aksine geçiş noktalarının sipariş aşamasında ayarlanması gerekmez; sahada ihtiyaca göre değiştirilebilir. 5 mm hassasiyetli seviye kontrolü ile hidrolik yağ miktarını etkin şekilde kontrol edilebilir. Bu durum malzeme maliyet ve boyutunu küçültür. Dört anahtarlama noktası ve isteğe bağlı, ölçeklenebilir analog çıkışlar sayesinde taşma emniyeti, aşırı düşük seviye ön uyarısı, alarm, dolum gereksinimi, dolum durdurma sinyaline kadar tüm işlemler mümkün olur.

SCLTSD kombine sıcaklık/seviye kontrol cihazı ile sıcaklık ve seviye ayrı ayrı ayarlanabilir ve görüntülenebilir. Bu üretim serisi hava filtresi ve bir dolum bağlantısı için SCOTC-OilTankController ile tamamlanmaktadır.