Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Dünyanın İlk El Tipi VGA Ekrana Sahip Olan Osiloskobu: Agilent U1610A/U1620A

Osiloskop, 100 / 200 MHz bant genişliği ve iki adet CAT III 600 V izole kanallarıyla topraksız ölçüm özelliği sunar. Aynı zamanda darbe sinyali genişliği modülasyonlu devreler, demeraj, geçici akım ve motor başlatma sekansları gibi sinyaller için daha fazla dalga şekli gösterir. Masaüstü göstergeye benzer bir ekranla ve ikili pencere yaklaştırma işleviyle birlikte kullanıldığından sorunlu alanların kolayca tanımlanmasına ve daha detaylı analiz için yaklaştırma yapılabilmesine olanak tanır.

CAT III 600 V güvenlik derecelendirmesi ile kanaldan kanala izolasyon
U1610A / U1620A, el tipi bir osiloskopla kaydedilebilen yüksek voltaj ölçümü ve geçici voltajlara yönelik gereksinimleri karşılamak için en yüksek input oranını artırır. En sağlam izolasyon topolojisiyle donatılmış olan teknisyenler, artık sinyalleri çalışma alanında ölçebilmekte ve topraksız ölçümler gerçekleştirilebilmektedirler. Bu tür bir izolasyon, her bir kanalın ayrı olarak birbirinden ve diğer izole edilmemiş bileşenlerden izole edilmesine olanak tanıyarak topraksız ölçümler gerçekleştirilirken kullanıcıları korur ve cihazlara zarar gelmesini önler.

İyi bir osiloskop, ikisi birlikte iş gördüğünden, genellikle geniş bir belleğe ve hızlı örnekleme oranına sahiptir. 2 Mpts maksimum bellek genişliğiyle kullanıcılar motor başlangıç sekansı, demeraj ve geçici dalga şekilleri gibi tekrar etmeyen sinyalleri, sinyal detaylarından taviz vermeksizin yakalayabilirler. Bu, ayrıca kullanıcıların, değişken frekans sürücüleri ve güç invertör sistemlerinde sıklıkla karşılaşılan atım modülasyonlu dalga şekillerini daha geniş bir zaman aralığında yakalamalarına da olanak tanır. Dalga şekillerini görüntülerken açıklık, özellikle de osiloskop gibi görsel cihazlar için önemlidir. Bu nedenle U1610A / U1620A osiloskop ürünü, dalga şekillerinin, çalışma alanında ve sahada açıkça seçilebilmesi için 5.7 inçlik bir VGA TFT LCD ekranla sunulmaktadır. Üç adede kadar görüntüleme modu seçeneğiyle, kullanıcılar artık sinyalleri tüm ışıklandırma koşulları altında görebileceklerdir. Her iki model de 640 x 480 piksel ekran çözünürlüğüne sahip olup, muadil el tipi osiloskop ürünlerinden dört kata kadar daha fazla çözünürlük sunmaktadırlar.

1) Indoor (kapalı alan) modu
Kapalı alan modu, kapalı alanlardaki aydınlatma koşullarında dalga şekillerinin en açık şekilde ayırt edilmesini sağlamak üzere yüksek kontrast ve parlaklık seviyelerine sahiptir. VGA TFT LCD teknolojisine sahip ürünü sayesinde, artık kullanıcılar, sorunları daha etkin bir şekilde gidermek için tasarlanmış geniş görüş açılarından ekranı görebilmektedirler.
2) Outdoor (açık alan) modu
Açık bir alanda saha çalışması gerçekleştirirken, kullanıcılar bir dizi yumuşak tuşu kullanarak kolaylıkla bu görüntüleme moduna geçiş yapabilirler. Bu mod parlama önleme mekanizmasına çok benzer şekilde çalışır; aşırı güneş ışığını filtreleyerek ölçümlerin yanlış okunmasını ya da yorumlanmasını önler.
3) Night vision (gece görüş) modu
Bu mod, dalga şekillerine karşı yüksek arka plan kontrastı sağlayarak, aşırı düşük ışık koşullarında görünürlük sağlamak üzere tasarlanmıştır.