Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Dünyanın En Kompakt DC Yük Ayırıcı Ürün Yelpazesi

ABB, 100 Amper´den 250 Amper´e kadar OTDC yük ayırıcı serisini satışa sundu. ABB’nin yeni OTDC (100…250A) yük ayırıcıları, iki kutupta 1000VDC’ye ulaşabilen pazardaki tek üründür. Bu ürün serisi, ilk olarak, 13-15 Temmuz 2012 tarihlerinde Münih’te gerçekleştirilen Intersolar Fuarı’nda pazara tanıtıldı.

Yeni OTDC yük ayırıcılar, IEC 60947-3 standartlarına uygun ve UL98B onayına sahiptir. OTDC modüler dizayna sahiptir: Mekanizma kutupların ortasında ya da kenarda yer alabilmektedir. İki ayrık DC devresi gibi çok özel uygulamalarda 4 kutuplu tipi (2x1000VDC) kullanılabilir. OTDC özelikle DC uygulamalar için dizayn edilmiştir.

Oldukça kompakt bir boyutu olmasına rağmen OTDC tüm akım yelpazesinde optimize edilmiş operasyon yapılmasına imkan verir. Bu optimizasyonu ayırıcının içerisinde yer alan ark önleme plakaları ve çift manyetik kesme hareketi (DMB: Dual-Magnetic-Breaking) ile sağlar.
Ayırıcı simetrik güç kutupları dizaynına sahiptir, dolayısı ile bağlantılar iki yönlü olarak çalışabilir. Geçiş operasyonu kullanıcıdan bağımsızdır (hızlı açma, hızlı kapama). OTDC sağlam, kendine has yük ayırıcı dizaynı sebebi ile ani voltaj yükselmelerine karşı savunmasız değildir. Geçen sene ilk faz olarak 16 Amper´den 32 Amper´e kadar pazara sunulan OTDC yük ayırıcılar ise aynı montaj alanına sahip olması ve farklı DC gerilimlerde kullanılabilmesi özellikleri ile kullanıcıya avantaj sağlarken çok düşük güç tüketimi sayesinde, üretilen her kilowatt’ın oldukça değerli olduğu PV (fotovoltaik) uygulamalarda, yüksek ortam sıcaklıklarında dahi kayıpları minimumda tutarak, 1200VDC uygulama geriliminde, kullanıcılara değer katan çözümler sunar.