Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Dünyanın En Hızlısı Axioline I/O sistemi

Günümüz uygulamaları özellikle makine imalat sektöründe gittikçe daha kısa tepki süresine ihtiyaç duymaktadır. Gerçek zamanlı I/O haberleşmesi gereksinimlerine cevap verebilmek için Phoenix Contact kontrol panolarında kullanılmak üzere yeni Axioline I/O sistemini sunmaktadır. Axioline sistemini kullanarak I/O modülü başına 1 µs gecikmeyle 1 ms’den daha kısa tepki süresi elde edilebilmektedir. Bu durumda sistemin hızını üst seviye ağ tek başına belirlemektedir.

I/O sisteminin kullanımı basittir. Phoenix Contact’ın Clipline klemens sisteminde de sunduğu ve alet kullanmadan kablo bağlantısının yapılabildiği PIT direkt bağlantı sistemi burada da kullanılmaktadır. İstasyonun her iki yanındaki çıkışlar kontrol panosunda şeffaf kablaj sağlar. Entegre I/O test özelliği başka bir ağa veya kontrole gerek duymadan USB üzerinden istasyondaki bilgileri okur ve giriş/çıkışları test eder. I/O istasyonu Phoenix Contact’ın yüksek hızlı yazıcısı Bluemark ile etiketlenebilir.

Gerçek zamanlı I/O sistemi sağlam mekanik yapısı ve EMC özellikleriyle farklılaşmaktadır; daimi şok testine tabi tutulmuştur ve geniş bir sıcaklık aralığında çalışabilmektedir. Düşük ısı yayılımı sayesinde konut ve ofis ortamlarında kullanım için gerekli onaylara sahiptir. IP20 korumalı sistem tüm Ethernet tabanlı haberleşme protokollerine açıktır ve Profinet için optimize edilmiştir. Phoenix Contact’ın Inline Modular ve Inline Block I/O sistemlerini tamamlamaktadır.