Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Doğru Pozisyonlama için P30

SICK, endüstriyel uygulamalarda doğru pozisyonun bulunabilmesi için Vision sensör ailesi Inspector’un yeni bir üyesini sunuyor. Resim çekme, aydınlatma ve pozisyon tanımlama için güvenilir ürünler robot uygulamasında kompakt ve güvenilir çözümler getirmektedir. Inspector P30 kendisine öğretilmiş parçaların bulunması veya birçok serbest parçaların bulunması için basit bir yol sunmaktadır. Bu yapısıyla bugün için halen karmaşık resim işleme sistemlerinin çalışabildiği yerlerde ekonomik Vision sensörü durumundadır.

Bu tür kamera sensörleri makine imalatçıları, Vision entegratörleri ve son kullanıcılar için dünya çapında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu parçalar basit bir şekilde güçlü bir nesne bulma algoritmasıyla farklı uygulamalarda başarıyla çalışır. Yanı sıra ilave algoritmaları ile ürünlerin, üretim parçalarının veya ambalajların detay denetimini yapabilirler. Inspector P30 bu “Kolay kullanım” düşünce tarzı ile robotların, taşıma araçlarının (AGV) kaldırma otomatik raf sistemlerinin basit bir şekilde pozisyonlanabilmesini sağlamaktadır.

Güçlü Vision Sensörü vasıtasıyla tam pozisyonlama
Görsel kontrol uygulamalarında; yüksek bilgi ve donanım düzeyinde olmayan operatörler, entegrasyon için vision sensörlere gereksinim duyarlar. Inspector P30 SOPAS yazılım arayüzü sayesinde pozisyonlama uygulamalarında basit kullanıma sahiptir. Uygulama şartlarının konfigürasyonuna göre P30 Ethernet üzerinden konum bilgisi ve açısını iletebilir. Ayrıca 4 dijital çıkışı ile nesnenin konumuna göre 8 yönde çıkış üretebilir. Dolayısıyla pozisyonlama ve açı verilerini kontrol donanımına aktarmak için geniş bir imkana sahiptir. Yüksek çözünürlüklü cisim bulucu kendisine öğretilmiş cisimde 75 Hz tarama oranında pozisyon verisi veya Blop aramasında 40 Hz’e kadar pozisyon verisi sunmaktadır.

Daha düşük sistem harcaması ve masrafların azalması
P30, daha önceki Inspector türlerinde sunulduğu gibi lensin basit bir şekilde değiştirilebilmesine imkan tanıyan esnek bir gövdeye sahiptir. Özel donanımı içerisine monte edilmiş farklı renk filtreleri (RGB) olan bir LED aydınlatması veya bir DOME aydınlatma ile herhangi bir ek kaynağa ihtiyaç duymaksızın kırmızı, yeşil, mavi veya mat beyaz ışık verebilmektedir.

Inspector ürün ailesi SOPAS kullanıcı arayüzü için daha önceden tanımlanmış kontrol algoritmaları sunmaktadır. Emülatör sayesinde basit bir şekilde Sopas programı inspector olmaksızın, offline olarak çalıştırılabilmektedir. Bunun haricinde Inspector’da kullanım esnasında doğan problemlerin analizi için kayıt tutma özelliği bulunur. İstenilen özelliğe göre son 30 fotoğraf hafızada saklanabilmektedir. Dolayısıyla hızlı hata teşhisi ve çözümü sağlanır.